‘SOSYOEKONOMİK SIKINTILAR YAŞANIYOR’

   ‘SOSYOEKONOMİK SIKINTILAR YAŞANIYOR’

Adana Eczacı Odası (ADEO) Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulun açılış konuşmasını yapan 4. Bölge ADEO Başkanı Ersun Özkan, son iki yılda Türkiye’de siyasetten ekonomiye, eğitimden sağlığa, hukuk sisteminden hak ve özgürlüklere tartışmalı birçok uygulama ve değişikliği hep birlikte yaşadıklarını belirtti.  Suriye’deki iç savaşın ülkeye yansımaları, yaşanan göç dalgası sonucu katlanarak büyüyen ekonomik ve sosyokültürel olumsuzlukların hayatın bir parçası haline geldiğini vurgulayan Özkan, “Kadına ve çocuğa şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri artarak devam etmiş ve toplumsal tedavi gerektiren bu hastalık hali bizlere utanç ve üzüntü yaşatıyor. Döviz kurunda yaşanan dalgalanma ve Türk lirasında yaşanan değer kaybı… 2.050 TL olan 4 kişilik aile için açlık ve 6.700 TL olan yoksulluk sınırının altında milyonlarca insanın hayatını idame ettirmeye çalıştığı, işsizlik oranının yüzde 15’leri bulduğu ve bunun yüzde 25’ini üniversite mezunlarının oluşturduğu bir tabloyu hep birlikte görmekteyiz.”dedi.

Aynı geminin içerisindeyiz’

 “Ülke olarak doğuya giden bir geminin içinde olduğumuzu varsayarsak, eczacılar olarak bizlerin batıya gitme şansı yoktur.” ifadelerini kullanan Özkan, “Buna paralel yaşadığımız sıkıntıların büyük bir kısmının da, ülke olarak yaşadığımız siyasi ve sosyoekonomik sıkıntıların yansımasıdır. Bu anlamda başta eczane ekonomileri olmak üzere KKİ, ilaç fiyat kararnamesi ve eczacı kar oranlarını, SGK protokolleri, OTC ve reçetesiz ilaç satışı, SUT, tekelleşen dağıtım kanalları ve ecza kooperatifleri, Suriye mülteci reçete protokolü, eczane kesinti ve cezaları, şehir hastanelerinde eczane açma girişimleri, eczacılık fakülte sayı ve kontenjanları, yardımcı eczacılık, ikinci eczacılık ve eczacılıkta istihdam gibi daha da artırılabilecek birçok sorunu da bu çerçevede değerlendirmek gerekmektedir.” diye konuştu.

‘Sağlık rekabete açılmıştır’

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, “Türkiye’de sağlık rekabete açılmıştır. Eczacılık ticarileşsin diye bir çaba var. Bunu mutlaka engellemeliyiz. Sağlık, şehir hastaneleriyle ulaşılamaz hale gelmiştir. Bu bir rantlaşma işidir.” görüşünü savundu. 

‘Toplumun çimentosu sağlam’
 
Türkiye’nin çok zorlu bir süreçten geçtiğini söyleyen CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Türkiye’de hukuk zor durumda, ekonomi zor durumda, siyaset zor durumda, akademisyenler zor durumda; ama toplumun çimentosu sağlam.” şeklinde konuştu. 
Tek liste ile gidilen seçim sonucu göreve gelen Ersun Özkan,  Ö. Mürsel Yalbuzdağ,  Sühendan Toksöz, Erdem Kızıltepe, Oğuzhan Sürme, Fulya Akgün ve M. Ceyhun Dalkıran mazbatalarını almalarının ardından görev bölümü yapacak.
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER