Sözlü, iddialara cevap verdi

Sözlü, iddialara cevap verdi

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem Başkanı Hüseyin Sözlü, belediyeyi 1 milyar 798 milyon TL yani 856 milyon dolar borçla aldıklarını, 3 milyar 976 milyon TL yani 706 milyon dolara devrettiklerini, bu borç yükünün döviz kurlarından kaynaklandığını açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediyesi ile Adana Su ve Kanalizasyon İşletmesi’nin (ASKİ) mali durumuyla ilgili basın toplantısı gerçekleştirmişti. Hüseyin Sözlü de yönetim süresindeki iddialara cevap vermek için basın toplantısı gerçekleştirdi. Karalar’ı iddialarından dolayı sert bir dille eleştiren Sözlü, başkanlığı süresince Adana’ya hizmet etmek için çalıştığını kaydetti. 

 ‘Borç yükü döviz kurundan kaynaklı’
 
 Adana Büyükşehir Belediyesi’ni aldığından itibaren borcu artırdığı iddialarını kabul etmeyen Sözlü, “Biz belediyeyi devraldığımız 9 Nisan 2014’te toplam borç 1 milyar 798 milyon 963 bin TL yani 856 milyon dolardı. Karalar’a devrettiğimizde ise borç 3 milyar 976 milyon lira yani 706 milyon dolardı. Yani Adana Büyükşehir Belediyesi’nin borç kaynağı çoğunluğu metrodan kaynaklanan döviz ve kurdan kaynaklı borçlardır” diye konuştu. 

‘İşçiler toplu çıkışla işten çıkarıldı’

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de, Karalar’ın ise bir programda söylediği “Çalışan belediye işçilerini işten çıkarmayacağız” sözlerini de gösterdiği görüntüler üzerinden eleştiren Sözlü, ‘Bankamatikçi’ olarak nitelendirilen işçilerin işten çıkarılma sebeplerini değerlendirdi. Sözlü, “Aramızda banka kartı olmayan var mı aramızda? Adana’da 6 bin kişinin bankamatikçi olduğunu söylediler ve yaklaşık bin 300 işçiyi çıkardılar. Bu işçilerin bir tanesi bile işe gelmediğinden dolayı, tutanaklı bir şekilde çıkarılmadı. Bu işçilerin tamamı toplu çıkış olarak işten çıkarıldı” ifadelerini kullandı. 

76 kuyu açma ihalesi iddiaları

İçme suyu temini gerekçesiyle 76 kuyu açma ihalesinin yapıldığı ancak bu kuyulardan 35’inin hiç açılmadığı iddialarını da yanıtlayan Sözlü, “76 kuyu açma ihalesi diye bir ihale söz konusu değil. Bu ihaleler kuyu başına değil metre bazında yapılır. Bazı kuyuları açarsınız su bulamazsınız, bazen su bulursunuz ancak niteliği ve niceliği işinize yaramaz. Bunlar olabilir. Bu kuyuları yerinde var mı, yok mu incelemek üzere isterseniz, gider görürüz. Ben ASKİ’nin yaptığı çalışmaya güveniyorum ve arkasındayım” dedi. 
                                          


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER