“VİRÜS HAYATIMIZI ESİR ALDI”

“VİRÜS HAYATIMIZI ESİR ALDI”

Adana Eczacı Odası (ADEO)’nın 2019-2020 Olağan Genel Kurulu, pandemiden korunma tedbirleri kapsamında gerçekleştirildi. CHP Adana Milletvekili Ecz. Burhanettin Bulut ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) Denetleme Kurulu Üyesi Ecz. Ersun Özkan ile eczacıların katılım gösterdiği Genel Kurul; maske, sosyal mesafe ve hijyen gibi korunma tedbirlerine uyularak ADEO Ecz. Ali Aysan Konferans Salonu’nda yapıldı.

“HAYATA KALMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Genek Kurulun açılış konuşmasını yapan ADEO Başkanı Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Teknoloji çağındayken nanometrik bir virüsün tüm hayatımızı esir aldığı bir dünyada hayatta kalmaya çalışıyoruz.” dedi.
Yalbuzdağ, şöyle devam etti:

 “Açlık, yoksulluk, enerji ve petrol savaşları bitmeyip daha da şiddetlenirken hemen yanı başımızda Suriye ve Irak’ta küresel güçlerin hegemonyasında ulusal çıkarlarımızı iç ve dış tehditlere karşı korumaya çalışıyoruz. Uluslararası hukuk sorunu haline gelen Akdeniz’de yaşananlar, geleceğin keşfedilmemiş enerji kaynaklarına sahip olma çatışmalarıdır. Dünyada bunlar yaşanırken felaket ve acı haberlerle hem ilimizde hem de Türkiye’de karşılaştık. İlimizde Aralık ayında olan sel felaketinde zarar gören vatandaşlarımıza elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Suriye’den gelen şehit haberleriyle yüreğimiz dağlandı. Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremlerde zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını millet olarak el ele sarmaya çalıştık. Yaşanan acılar ve felaketler ülke olarak, millet olarak, vatandaş olarak, hepimizin aynı acıyı hissettiği, milletçe elbirliğiyle destek olarak sıkıntıları aşabiliriz.”

“ZOR BİR SÜRECİ YAŞADIK”

 “Ülkemizde dövizin artışı önlenemezken, işsizlik artarken, açlık devam ederken, Sağlıkta Şiddet Yasası’na rağmen sağlıkta şiddet devam ederken mutlu bir tabloda olmamız düşünülemez. “ diye devam eden Yalbuzdağ, şunları kaydetti: “Yeni bir kadın cinayetine, sağlıkta şiddete rastlamadığımız gün neredeyse kalmadı. Dünyayı ve ülkemizi Mart ayından itibaren etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle hepimiz sıkıntılar yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Çin’in Wuhan kentinde başlayıp, dünyayı etkisine alan virüsle savaş devam ediyor ne yazık ki. Aklın ve bilimin çaresiz kaldığı, tüm dünyayı bu kadar hızlı etkileyen bir virüsle yüzyıllardan sonra tekrar savaşıyoruz. Hep birlikte zor ve tedirgin bir süreç yaşadık. Şu ana kadar Odamıza bildirilen 6 eczacımız, 20 eczane çalışanı pozitif çıktı. Eczane ve eczacı çalışanlarımız etkilenmeye devam ediyorlar.”dedi.


“YETERLİ AŞI YOK”
ADEO Başkanı Mürsel Yalbuzdağ,  şunları kaydetti: 

“Biz eczacılar pandemi ile mücadele ederken sağlık otoritelerinin mutlaka aşı uygulanması açıklamaları nedeniyle ecza depolarında olmayan, ne zaman geleceği belli olmayan aşıların yoğun talebi ile karşı karşıyayız. Biz eczacılar, özellikle kronik hasta ve risk grubundaki vatandaşların aşıya ulaşması ve genelde tüm vatandaşların erişebilmesi için tedbirler alınmasını, tedariğin sağlanmasını talep etmekteyiz. Yeterli aşı olmadığından suçun biz eczacılara kalmasından ve bu yüzden hastalara karşı karşıya kalmaktan endişeliyiz. Pandemi nedeniyle yaşadığımız sıkıntılı süreçleri aklın ve bilimin önderliğinde, sizlerin değerli fikirlerini alarak atlatmaya çalıştık.”


“BİRLİKTE YÖNETİLMESİ GEREKİR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, pandemiden en fazla sağlıkçıların olumsuz etkilendiğini söyledi. Bulut, “Tüm dünya ülkelerinin küresel tehdit olan pandemi konusunda bir araya gelip, birlikte hareket ettiklerini, Türkiye’de de STK’ların, siyasilerin, meslek odalarının bir araya gelerek bu süreci birlikte yönetmeleri gerekir.” şeklinde konuştu.  Konuşmaların ardından seçimsiz gerçekleşen Genel Kurulda; Yönetim Faaliyet Raporu ve Mali bilanço oy birliği ile kabul edildi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER