‘YAPILANDIRMA’ ÇAĞRISI!

  ‘YAPILANDIRMA’ ÇAĞRISI!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Bilal Canbolat, Çukurova Metropol Medya’yı ziyaret etti. Çukurova Metropol Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici ile bir araya Canbolat, daha sonra Çukurova Metropol FM’de yayınlanan “Objektif” programında Gazeteci İlhan Geyik’in sorularını cevapladı.  
Prim borcu olan vatandaşları 1 Şubat 2021 tarihine kadar yapılandırmanın avantajlarından yararlanmaya davet eden SGK İl Müdürü Bilal Canbolat, başvuruların e-Sigorta ve e-Devlet kanalıyla internet üzerinden yapılabileceği gibi, şahsen veya posta yoluyla bağlı SGK İl Müdürlükleri ile Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne yapılabileceğini bildirdi. 
‘DİJİTAL ORTAM’
Kurumun kurulduğu 1956 yılından başlayarak halen devam eden dosyalarının olduğuna dikkat çeken SGK İl Müdürü Bilal Canbolat, “Bu sürede hala kapanmayan dosyalarımız var. ‘Artık işimize yaramaz, kaldırıp atalım’ dediğimiz bir dosyamız yok. SKG, 70 veya 100 yıllık dosyaları mecburen saklamak zorunda olan bir kurum. Bu dosyaları dijital ortama taşımaya başlayarak kalıcı getiriyoruz.” dedi. 
‘KAPIMIZ AÇIK’
Kapılarının herkese açık olduğunu ifade eden Bilal Canbolat, “Bunun böyle olması lazım. Çünkü emeklilik karmaşık bir sistem. Üç kademeli bir sistemimiz var. Her bir dönem için ayrı emeklilik hesaplamalarımız var. Kişiler işe girdikleri tarihin mevzuatına tabi. Kanunlar değişse bile geçmişe dönük yasaları uygulamak zorundayız.” açıklamasını yaptı.  
Genel sağlık sigortası hakkında bilgiler veren Bilal Canbolat, “Sigortalı olmayan vatandaşlar sağlık güvencelerini nasıl temin edecekler?” şeklindeki soruya, “Her hangi bir sandık güvencesi olmayan kişilerden Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile ‘gelir testlerini’ istiyoruz. Bürüt asgari ücrettin üçte birinden daha az bir gelire sahip bireylerin sağlık güvencesi (yeşil kart) hazine tarafından karşılanıyor. Şahıs her hangi bir prim ödemesi yapılmadan sağlık imkânından yararlanıyor. Kişinin geliri bürüt asgari ücretten fazla ise (asgari ücretin yüzde 3’ü; 112 TL kadar) prim ödeyerek sağlık güvencesi elde edebiliyor. 112 TL ile vatandaş özel ve kamu hastanelerinden tedavi hizmeti (ilaç da dahil) alabiliyor. Böyle bir sağlık sistemi her hangi bir ülkede yok.” cevabını verdi.
‘FAİZLER SİLİNDİ’
Geçmiş dönemde genel sağlık sigortası prim borcu faizlerinin tamamen silindiğini hatırlatan SGK İl Müdürü Bilal Canbolat, “Bu borçlar 30 Nisan tarihine kadar faizsiz ödenebilir. Eğer bugüne kadar gelir testi yaptırmamış ve sistemde borcu olanlar ise Mart ayının sonuna gelir testi yaptırdıklarında bürüt asgari ücretin üçte biri oranında çıktığında tüm borçları siliyoruz. Bu önemli bir fırsattır. Başvuru şartı yok. Kişi e-devlette girdiğinde borcunu görebiliyor. Genel sağlık sigortası borcu emekliliğe engel bir husustur. Mutlaka ödenmesi gerekiyor.” diye konuştu. 
‘E-BAŞVURU ÖNEMLİ’
SGK’nın pandemi döneminde gerçekleştirdiği hizmetler konusunda açıklamalarda bulunan İl Müdürü Canbolat, şöyle devam etti: “Pandemi döneminde yapılandırma başvurularını elektronik ortamda yapılmasına büyük önem verdik. Yaklaşık 18 bin başvurudan 13 bine yakınını e-devlet üzerinden aldık. Buda çok iyi bir rakam. SGK sistemi bu anlamda çok düzgün çalışıyor. Yeter ki kullanmasını bilelim. Elektronik ortamdan gelen veriler kurumun da işini kolaylaştırıyor. Daha hızlı sonuç alıyoruz. E-devletten gelen müracaatları sisteme tanıtmamıza gerek yok. Direkt yapılandırma işlemini gerçekleştirebiliyoruz.” Salgın başladıktan sonra periyotlar halinde çalışanlara yönelik ‘Kısa çalışma ödeneğinin’ hayata geçirildiğine hatırlatan İl Müdürü Canbolat, işverenlere ve işçilere sağlanan bu desteklerle istihdama katkı sunulduğuna işaret etti. 
SON TARİH;1 ŞUBAT 2021
7256 sayılı Yapılandırma Kanunu'nun 17.11.2020’de yürürlüğe girdiğini ifade eden SGK İl Müdürü Bilal Canbolat, özetle şunları söyledi: “Yapılandırmanın başında sigorta prim borçları geliyor. (işsizlik, genel sağlık sigortası, iş kazası, meslek hastalıkları, idari para cezaları vb. gibi) Yapılandırma için son başvuru tarihi 1 Şubat 2021. Bir örnek vermek gerekirse; 2008’de 1200 TL’lik borca 3580 TL gecikme zammı ve gecikme cezası uygulanarak toplam 4780 TL. olmuş. (Peşin ödemelerde) Bu yapılandırma ile söz konusu borcun 3580 TL’sini siliyoruz. Kalan 1200 TL’yi belirlenen endekse göre yeniden hesaplıyoruz. Yapılandırmada ilk iki taksiti ödeme zorunluluğu var.”
DANIŞMA SERVİSİ
Vatandaşların “En fazla niçin SGK’ya geldikleri?” konusunda bir araştırma yapıklarını anlatan SGK İl Müdürü Bilal Canbolat, “Kişilerin doğru SGK ile sorunlarında doğru bilgiyi doğru personelden almadıklarını tespit ettik. Bireyin bir konu için üç dört kez kuruma geldiğini belirleyince emeklilikle ilgili bir ‘Danışma’ birimi oluşturduk. Arkadaşlarımız bu serviste vatandaşlara kısa, doğru ve pratik bilgiler vererek gelecek iş hayatına da yön veriyorlar.” dedi.  
‘ZAMAN AŞIMI YOK’
İş davalarında kişi işten ayrıldığı tarihten itibaren 5 yıl içinde dava açmadığında zaman aşımına uğradığını aktaran Canbolat, SGK’nın 5 yıllık ‘zaman aşımını’ dikkate almadığını vurguladı. Kişinin elindeki belge ve bilgilerin ‘delil’ niteliğinde olup olunmadığına bakıldığını bildiren Canbolat, “Resmi niteliğindeki bir belgeyi kurum her zaman kabul eder. İşverenin ortada olup olmaması sigortalının haklarını etkilemez.” açıklamasını yaptı. 
KREDİ İLE EMEKLİLİK
SGK İl Müdürü Bilal Canbolat, sözlerinin sonunda yasa kapsamına giren tüm vatandaşları 1 Şubat 2021’e kadar prim borçlarını yapılandırmaya çağırarak, bu sürenin (yeni bir düzenleme yapılmadığı sürece) bir daha uzatılmayacağını kaydetti. Canbolat, banka kredisi ile emeklilik konusunda ise şu bilgileri verdi: “Banka kredisi ile emekli olmak isteyenler için İl Müdürlüğümüzde bir servisimiz var. Bütün borçlanmaları yapıldıktan sonra kişiye ek bir belgesi veriliyor. Bu ‘Ben banka kredisi ile emekli olmak istiyorum’ demektir. İlgili servisimiz bunun değerlendirmesini yapıyor. Takibe konu bir şey yok. Yoğun bir talep aldık. Bunları karşılamamızda bir sıkıntı yok.”  


 


 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER