‘Yargı bağımsızlığını zedeleyecek uygulamalardan kaçınılmalı’

‘Yargı bağımsızlığını zedeleyecek uygulamalardan kaçınılmalı’

Bağımsız savunma, hukukun üstünlüğü ve adil yargılanma hakkında ülke genelinde baroların başlattığı Adalet Nöbetinin 86.ncısı Kocaeli Barosu'nun ev sahipliğinde Kocaeli Adliyesi önünde yapıldı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen baro başkanları Adalet Nöbeti için Kocaeli Adliyesi önünde buluştu.

 Adalet Nöbetine katılan Baro Başkanı Veli Küçük yaptığı konuşmada, “Yeni adli yılın en önemli sorunu, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının bir türlü sağlanamamasıdır. Bu sorun çözülmeden, adalet sistemimizin ‘yönetilebildiğine’ dair tüm savlar temelsiz kalacaktır.”dedi. 
‘Hakim ve savcıların görüntüsü üzüntü verici’

 2019- 2020 Adli Yıl Açılış Töreni’nin Yargıtay’ın kendi binasında ve ev sahipliğinde yapması yerine Cumhurbaşkanlığı Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmesini eleştiren Küçük, “Beştepe’nin önünde üzerlerinin aranarak içeri girmek için sıra bekleyen hakim ve savcıların görüntüsü üzüntü vericidir. Hakim ve savcısını olağan şüpheli gören yaklaşımı mesleğin vakarına ve saygınlığına uygun bulmadığımı ifade ediyorum. Siyasi iktidar ve bürokrasi demokrasimizin kilit taşı olan yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını zedeleyecek tavır, davranış ve uygulamalardan kaçınmalıdır. Türkiye Barolar Birliği Başkanının, tüm avukatların yüzde 90’dan fazlasını temsil etmekte olan 52 baroya rağmen adli yıl açış törenine katılması da kabul edilemez. Bir TBB Başkanı İçişleri Bakanı edasıyla konuşamaz, hukuku, adaleti teferruat gören söylemlerde bulunamaz. Burada artık temsil ve meşruiyet sorunu doğmuştur, Adana Baromuz ile birlikte şuana kadar beş baronun aldığı seçimli olağanüstü genel kurul çağrısının diğer barolarımızın katılımı ile çoğalmasını diliyorum.”şeklinde konuştu. 


 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER