YENİDEN KAPANMA İFLASLARI GETİRİR

YENİDEN KAPANMA İFLASLARI GETİRİR

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, “Pandemi nedeniyle tarımla, sanayii ile iştigal eden ticaret yapan esnafın da dayanacak gücü kalmadı. Tekrar kapanma demek, iflasların peş peşe gelmesi demektir.” diyerek aşı yaptırmamış olanlara bir an önce aşılarını yaptırma çağrısında bulundu.

ATB Temmuz ayı Olağan Meclis toplantısı Meclis Başkanı Osman Bağış başkanlığında gerçekleştirildi. İsrafın önlenmesinde gençlerin eğitilmesinin büyük önem kazandığını belirten Bağış, “Kovid-19 salgını ve iklim krizi küresel gıda fiyatlarında ciddi artışlara neden olmuştur. Az gelişmiş ülkelerde gıdaya ulaşım çok daha zorlaşmış, açlık sıkıntısı yaşayanların sayısı günden güne artmıştır.” dedi. 

İSRAF EDİLİYOR
Dünyada üretilen gıdanın üçte biri; yani bir milyon üç yüz bin ton gıda israf edildiğini dile getiren Bağış, “Bu gıda israfıyla açlık çeken bütün insanları doyurmak mümkündür. Her lokma israf dünyayı tüketiyor. 2030 yılına kadar dünya yüzde 20 daha fazla suya, yüzde 30 daha fazla gıdaya ihtiyaç duyacaktır. Her alanda artan israf, kaynakları yok ederken insanlığı ve dünyayı ciddi riskler beklemektedir. Gelecek nesillerin daha rahat yaşayabilmesi için tasarruf yapmaktan başka çare yoktur. Tasarruf bilincine sahip bireyler yetiştirmek zorundayız. Tasarruf tedbirleri şu yönde olmalıdır; Tüketeceğimizden fazla gıda alınmamalı, aşırı tüketimden vazgeçilmeli, israfı önlemeye evlerimizden başlanmalı, gençlere enerji, elektronik eşya, giysi tasarrufu aşılanmalı, su boşa akıtılmamalıdır.” diye konuştu.

AŞILANMALIYIZ
Yaklaşık bir buçuk yıldır yaşanmakta olan pandeminin 1 Temmuz’daki normalleşmesi ile vaka sayısının tırmanışa geçtiğini ifade eden ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Pandemi nedeniyle tarımla, sanayii ile iştigal eden ticaret yapan esnafımızın da artık dayanacak gücü kalmadı. Tekrar bir kapanma demek, iflasların peş peşe gelmesi demektir. Bu sebeple aşısını yaptırmayan vatandaşlarımızın aşılarını bir an evvel yaptırmaları gerekmektedir. Bu konunun şakası yoktur.” şeklinde konuştu.

PANDEMİYİ YENMELİYİZ
Devam eden pandemi sürecinde alınması gereken tedbirlere uymanın tüm insanlığın menfaatine olduğunu hatırlatan Bilgiç, şöyle devam etti: “Hızlı bir şekilde tekrar artan vaka sayıları kontrol altına alınmalıdır. Alınmaz ise tüm iş hayatı ve ülkemiz ekonomisi süreçten çok olumsuz etkilenecektir. Maalesef çocuklarımız okullarına gidemiyor, sosyalleşemiyor ve gelişme gösteremez hale geliyor. Daha da fazla zarar görmeden hep birlikte pandemi yenmeliyiz. Aksi takdirde ülkemiz ve dünya insanlığı bundan çok zarar görecektir. Hassasiyetlerimizi en üst noktada tutmak zorundayız. Türkiye büyük bir ülke ve bunu hepbirlikte başaracak güçteyiz. Yeter ki ciddiye alıp inanalım. Tekrar kapanma yaşanırsa üretici ürettiğini, esnaf, tüccar elindeki ürünü kime satacak? Sanayimiz duruşa geçecek dolayısıyla çarklar dönmez hale gelecektir. Hiç birimiz eminimki böyle bir durumu istemeyiz. Hem tarımda hem sanayide hem de ekonomimizin tüm alanlarında sosyal yaşamda zarar görmemek, mahrum kalmamak için Kovid-19 korunma tedbirlerine hep beraber uymalıyız.”

ARANAN ELEMAN 
“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yaptırılan ve ülkemizde örnek olarak gösterilen Sarıçam ilçemizde 3 yıldır faaliyet gösteren, ilimiz tarımının geleceği ve gelişmesi amacıyla kurulan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz büyük bir fırsat.” diye konuşmasına devam eden Bilgiç, “İlimizde tarımın paydaşları ile birlikte desteklediğimiz tarım lisemize çocuklarını kayıt yaptırmaları için buradan çağrı yapıyorum; Eğitim hayatları boyunca konaklama, yemek ve burs imkanlarından faydalanabilecekleri tarım lisemize bilhassa kırsal kesimdeki ailelerimizin çocuklarının bu imkanları kullanmalarını istiyoruz. İleriki hayatında yetişmiş bir insan olarak ara eleman değil, aranan eleman olsun.” dedi.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER