ÇÜTAM konferansları devam ediyor

 ÇÜTAM konferansları devam ediyor

 Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi’nde (ÇÜTAM) her Çarşamba farklı konu ve konuklarla konferanslar dizisi devam ediyor.  

Kent kültürü ve heykel
Prof. Dr. Karaaslan, ‘Kent Kültürü ve Heykel’ başlıklı sunumunu ÇÜTAM katılımcılarıyla paylaştı. Doğal çevre içinde insan izinin ‘burada ben de varım’ demesinden kaynaklanan ilk anıtların, dikili taşların, açık araziye insanın kalıcı damgasını vurma dürtüsüyle dikildiğini belirten Karaaslan, heykel sanatından, kentsel mekânlardan ve modern kentlerden bahsetti. Karaaslan heykel sanatının insanın oluşum öyküsünde kültürlerarası serüveninde bir anlam oluşturma aracı olduğunu söyledi. 

Zamana direnen meslekler
Bir başka konuşmacı Şehit Temel Cingöz Anadolu Lisesi’nde görev yapan Öğretmen Gülcan Akboz ise ‘Zamana Direnen, Unutulan, Kaybolan Meslekler’ konulu sunumuyla ÇÜTAM katılımcılarıyla bir araya geldi. Konuşmasına günümüzde birçok mesleğin unutulduğunu ve bugün o mesleklerin yalnızca isimlerinin kaldığını ifade eden Akboz, zamanla unutulan ve kaybolan meslekler arasında esansçılık, cezzarlık, kassarlık, sayacılık, elekçilik, sepetçilik ve hallaçlık olduğunu söyledi. Sakalığı, para karşılığında evlere sutaşıma işi olarak ifade eden Akboz, bu mesleği yapan kişilerin kırba denilen bir su kabı kullandıklarını dile getirdi.  Kassarlık mesleğini yapan kimselerin ise özel bir şekilde inşa edilmiş taş havuzlarda halı, kilim, tülbend vb. şeyleri yıkadıklarını ifade eden Akboz bu işle uğraşan kişilerin de kassar adıyla anıldığını söyledi. Esansçılık mesleğini açıklayan Akboz, bu işle uğraşan kişilerin iki kapaklı dört tarafı cam bir kutu içine yerleştirilmiş küçük şişelerde esans sattıklarını ifade etti. 

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Önler de ÇÜTAM katılımcılarıyla ‘Türkçe Tarihsel Tıp Metinlerinin Genel Nitelikleri’ başlıklı konuşmasıyla bir araya geldi. Toplantıların sonrasında katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan konuşmacılara katkı ve katılımlarından dolayı Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik tarafından plaket takdim edildi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER