Engelleri aşıp ‘kitap’ topladılar

Engelleri aşıp ‘kitap’ topladılar

Adana’da üniversite öğrencileri, köy okullarında kütüphane oluşturulması için engelli çocuk ve gençlerle el ele verip, özel bir etkinliğe imza attı. Etkinliğe girişte de katılımcılardan bilet yerine ‘kitap’ şartı getirildi. Adana adeta seferber oldu; kimi konsere katılmak için koli koli kitap getirdi, kimi başucundan ayırmadığı kitabını bağışladı. Anne ve babalarıyla bu özel etkinliğe katılan çocuklar da kitaplarını yaşıtları okusun diye verdi. Üniversiteli gençler söyledi; engelli çocuk ve gençler sahnede tango yaptı; objektiflere unutulmaz anlar yansıdı.

Adana’da köy okullarında kütüphane oluşturmak için kolları sıvayan üniversite öğrencileri, engelli çocuk ve gençlerle el ele verip, özel bir etkinlik düzenledi. Katılımcılardan da bilet almak yerine yanlarında ‘kitap’ getirmeleri istendi. Bu anlamlı sosyal sorumluluk projesini duyan salona adeta akın etti. Kimi koli koli kitap getirdi, kimi başucundan hiç ayırmadığı kitabını bağışladı. Anne ve babalarıyla konsere gelen çocuklar da çok sevdikleri kitaplarını yaşıtları okusun diye verdi.

 ENGELLİLERLE EL ELE VERDİLER

Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğrencileri, öğretim üyeleri İsmail Güneş ve Melek Akdoğan öncülüğünde ‘Engelliler Haftası’nda önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Üniversiteliler, köy okullarında kütüphane oluşturmak için Mavisu Engelliler Sanat ve Spor Kulübü’nün engelli çocuk ve gençleriyle ortak bir proje geliştirdi. Onlara Dilek Ergin’in şan ve piyano öğrencileri de destek verdi.

 ADANALILAR SEFERBER OLDU

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin de desteğiyle özel bir etkinlik hayata geçirildi. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’ndaki etkinliğe katılım için de bilet yerine ‘kitap’ şartı getirildi. Adanalılar sosyal sorumluluk proje için adeta seferber oldu. Kimi evindeki kitapları kolileler halinde hazırlayıp salona getirdi, kimi başucundan ayırmadığı kitabını köy çocukları için bağışladı.

 ÇOK SEVDİĞİ KİTABINI BAĞIŞLADI

Düzenlenen özel etkinliğe anne ve babalarıyla birlikte katılan çocuklar, sırf yaşıtları okusun diye çok sevdiği kitaplarını bağışlaması duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Konserde üniversite öğrencileri sahnede şarkılar söyledi; onlara piyanoda Dilek Ergin’in şan ve piyano öğrencileri eşlik etti. Engelli çocuk ve gençler de sahnede tango yapıp, hünerlerini sergiledi. Objektiflere birbirinden renkli görüntüler yansıdı.

 KONSERE ‘KİTAP’ İLE KATILDILAR

Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın eşi Beyhan Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da konsere ellerinde kitapla katıldı. Demirtaş ve Karalar, girişte kitapları yetkililere teslim etti, sonra da etkinliği birlikte takip etti. Engelli çocuk ve gençler, yaşıtlarıyla birlikte keyifli anlar yaşadı. Konser kapsamında toplanan kitapların da yapılacak tadilatın ardından köy okullarında oluşturulacak kütüphanelere gönderileceği bildirildi.

 MUTLAKA KİTAP OKUMALISINIZ

Etkinlikte konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Zeydan Karalar, kitap okumanın en az bir üniversite bitirip, diploma almak kadar önemli olduğunu belirterek, “Kitap okuyanınız vardır, az okuyanınız vardır. Eğer kitap okumayanınız varsa, bir yıl düzenli okumayı deneyin. Kendinize olan güveninizin bir yıl içinde nasıl artmış olacağını göreceksiniz. Kitap okumak insanın hem beynini, yorum yeteneğini geliştirir, hem insanı olgunlaştırır. Bu çok net” dedi.

 ATATÜRK ÇOK KİTAP OKURDU

Sözü, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e getiren Karalar, “Atatürk’ün büyüklüğünün nedenlerinden biri de çok kitap okuması. Zeki, inanılmaz öngörülü, yaptığı işi en iyi bilen insan olması gibi birçok meziyetinin kaynağı, olağanüstü sayıda kitap okumasıdır. 5 bine yakın kitap, 5 bine yakın da makale okumuştur. Onun için Atatürk, her konuda en doğru yöntemi geliştirmiş, en doğru uygulamayı getirmiş ve veciz sözler söylemiştir. Okumanın önemini bundan daha iyi tarif edebilecek bir olay daha yok” yorumunu yaptı.

 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER