Hayallerini gerçeğe dönüştürüyorlar

Hayallerini gerçeğe dönüştürüyorlar

Kozan Şehit Mehmet Oflaz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencileri derslerinde ve derslerinden arta kalan zamanlarında Teknoloji ve Tasarım Dersi ile Görsel Sanatlar Dersinde gördükleri konuları uygulamalı olarak doğada buldukları objeler üzerinde çeşitli çalışmalar yaparak ürüne çeviriyor.

Adana’nın Kozan ilçesinde yatılı ilköğretim bölge okulu ortaokul öğrencileri geri dönüşüm ürünlerinden hazırladıkları teknolojik ve tasarımsal ürünlerini sergiledi.

  Kozan Şehit Mehmet Oflaz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencileri derslerinde ve derslerinden arta kalan zamanlarında Teknoloji ve Tasarım Dersi ile Görsel Sanatlar Dersinde görmüş oldukları konuları uygulamalı olarak doğada buldukları objeler üzerinde çeşitli çalışmalar yaparak ürüne çeviriyor.  Ortaokul öğrencileri böylece hem boş vakitlerini hem de doğada bulunan objeleri geri dönüşüm olarak değerlendiriyorlar. Bazı öğrenciler ise aile hasretlerini yapmış oldukları ürünler ile unutmaya çalıştıklarını ifade ettiler.

  Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Bülent Akgün, şöyle devam etti: “Öğrencilerimizin uygulamalarda yaptıkları ürünlerin sergisini gerçekleştiriyoruz. Ağırlıklı olarak konsülksiyon, mimari yapı, çevresel tasarım gibi ürünlerimiz var. Aynı zamanda da üç boyutlu teknik çizimler, tasarımsal çalışmalar ve genel çalışmalar yapıyoruz. Sergimizde çöp şişlerimiz var, çöp şişlerimizde sıcak silikon tabancalarımızı kullanıyoruz. Örnek çizimlerimizi çocuklarımıza gösterip yapmalarını sağladık. Bunun yanında geri dönüşüme müsait ürünlerimizi alarak tasarım çalışmaları yaptık. Bu çalışmaları yaptırmamızdaki amaç bu dersin sonuçları, öğrencilerimizin derslerden edindiği bilgileri uygulamaya dökmeleridir. Bu çalışmalar iki dönem boyunca çeşitli üniteler adı altında sürdü. 7 ve 8. Sınıf öğrencilerimizden toplam 150 kişi bu tasarımda görev aldı.”

Çalışmanın amacı hakkında bilgi veren Akgün, “Öğrencilerimize bu ürünleri nasıl yapacaklarını, doğal ortamdan topladıkları objeleri nasıl tasarlayarak bir ürün haline getirebileceklerini  anlatıyoruz. Tasarımın hayal dünyasına çok büyük katkısı var. Çocuklar hayal dünyasını tasarımlarına yansıtıyorlar ve aynı zamanda el becerilerini de geliştiriyorlar.” dedi.

Şehit Mehmet Oflaz Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Çağla Çevik ise “Burada görmüş olduğunuz tamamen atık malzemelerden gazete kağıtlarından hazırlanmış figürler, ağaç dalları, taşlar ve kağıtlardan yapmış olduğumuz ürünlerimiz sergimizde yer alıyor. Çocuklarımızın bu çalışmaları yapması kesinlikle zeka gelişimine katkı sağlıyor.  Doğada gördükleri objeler boş gözle değil de bundan ne yapabilirim acaba diye tamamen tasarımsal ürünler üretmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

  Kozan Şehit Mehmet Oflaz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Ali Özgüner'de sergide çok güzel çalışmaların yer aldığını belirterek, "Burada atık malzemelerle ortaya konulan değişik tasarımlar yapıldı. Tamamen atık kağıtlar, farklı materyallerle oluşturulmuş eserler var. Çocuklarımıza bu tasarımları gerçekleştirmelerindeki amaç onların gel becerilerini geliştirme,  farklı düşünme, materyalleri değerlendirme, farklı şeyler tasarlayabilme gücünü zihninde ortaya çıkarmaktır.” dedi.

 

 

 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER