Sabancı Müzesi’nde atölye çalışmaları

  Sabancı Müzesi’nde atölye çalışmaları

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Öğrenme Programları, farklı yaş gruplarından çocuklara yönelik hazırlanan atölye çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Kasım ve Aralık ayları boyunca hafta sonları çevrimiçi gerçekleştirilecek atölyeler, kodlama eğitiminden resim tekniklerine geniş bir yelpazeden temalar içeriyor.

Kodlama Sanat Atölyesi’nde programlama dili Scratch’in bloklarla işleyen yapısı, bu amaç için gerçekleştirilmiş bir oyun üzerinden işlenecek. Katılımcılar, Ged adlı bir kahramanın maceralarına eşlik edecekleri oyunda aynı zamanda blok kodlamaya dair bilgi edinecek. Mağara Resim Atölyesi’nde, tarihöncesi çağlarda kayalar üzerine resmedilmiş hayvan figürleri örnekleri incelenecek ve insanlığın bu dönemine ait çalışmalar gerçekleştirilecek. Söz konusu figürleri çizmek için kullanılan boya çeşitleri ve bunların nasıl elde edildiği üzerine düşünecek katılımcılar, farklı malzemelerle benzeri resimler yapacak. Müzede Evcilik Atölyesi’nde ise katılımcılar, SSM Resim Koleksiyonu ve onunla bağlantılı Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey sergisinin yanı sıra Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu ile Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu’ndan seçilmiş eser ve objeleri inceleyecek ve sonrasında bunlardan ilhamla kendi eserlerini oluşturacak.

Müzik eğitim uzmanı Dr. Bilge Pirondini’nin yönetimindeki Zihin Gelişimi Atölyesi, psikomotrisite disipliniyle müziği bir araya getirecek. Hareket yoluyla beynin aktive edilmesini içeren psikomotrisite odağında gerçekleşecek çalışmada çocuklar bilinçli hareket örgüleri ve müziğin eşliğinde motor, bilişsel ve duyusal işlevlerini keşfedecek. Atölyede, bale eserlerine hikâye yazıp, bundan hareketle koreografiler oluşturma, bedeni bir enstrüman olarak kullanma gibi etkinliklerin yanı sıra müziğin kinestetik yönünü keşfetmeye yönelik alıştırmalar yer alacak. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER