2019’un ilk günü ve 01 Adana’dayız!’

2019’un ilk günü ve 01 Adana’dayız!’

HABER- PINAR AYTEKİN

Adana Memur – Sen ve Eğitim – Bir – Sen Sendikası yeni binasına taşındı.  Binanın açılışını gerçekleştiren Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “ 2019 yılının ilk günü ve 01 Adana’da bu hayırlı açılışı gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. 

Bizim imkanlarımız bizim gururumuzu arttırabilir ama kibrimizi arttıramaz. Onun için biz üyesi için, ülke için, insanlık için çalışması ve ter dökmesi gereken bir kuruluşuz” dedi.

Memur- Sen ailesi olarak önemli bir güne tanıklık ettiklerini vurgulayan Yalçın, Memur- Sen Konfederasyonun başlangıç yıllarında oldukça zorlu bir dönem geçirdiklerini ifade etti. Yokluklarla ama inanç ve azimle bugünlere gelmenin gururunu yaşadıklarının altını çizen Yalçın, tüm katılımcılara teşekkür etti.


AZİMLE VE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Adana Memur- Sen ve Eğitim – Bir – Sen Sendikası Başkanı Mehmet Sezer konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür ederek, azimle ve birlikte çalışarak daha da iyi yerlere geleceklerini kaydetti. Daha sonra Kuran-ı Kerim okunarak hayırlı olsun dileklerinde bulunuldu.  Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Eğitim Bir – Sen binası gezildi.TEŞKİLAT BULUŞMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Eğitim Bir- Sen binasının açılış töreninin ardından Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde Eğitim Bir- Sen Teşkilat buluşması gerçekleştirildi. Büyük bir katılımın gerçekleştirildiği programda konuşma yapan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konuşmasında şu sözlere yer verdi:


SOSYAL ADALETİN GÖZETİLMEDİĞİ GÖZÜKÜYOR

 “Gelir vergisinde hem matrah oyunu hem de ücretlilerin maaşlarından daha fazla gelir vergisi tahsil etme huyu devam etmektedir. Yüzde 15 ve yüzde 20’lik vergi dilimlerinin matrahlarında, yüzde 27 ve yüzde 35’lik vergi dilimlerinin matrahlarından daha az artış yapılması da, tüm dilimlerdeki matrah artış oranlarının yeniden değerleme oranından daha düşük tutulması da hem vergide adaletin hem de sosyal adaletin gözetilmediğini gösteriyor. 

Yüzde 20’lik dilimdeki matrah artışının yeniden değerleme oranından 6,09 puan düşük düzeyde yapılması, aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu ücretlilerinin yılın daha erken dönemlerinde üçüncü vergi diliminden vergi ödemesi gibi kabul edilemez bir hedefin varlığına işaret ediyor.KAMU GÖREVLİLERİNİN MAAŞLARINA EL UZATMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR

Vergi dairelerinin girişindeki levhalarda “Vergilendirilmiş, kazanç kutsaldır” yazısını örnek gösteren Yalçın, “Kamu görevlilerinin bordrolarında ‘Bu kamu görevlisinin maaşı, gelir vergisi nedeniyle azalmaya tutsaktır’ cümlesinin ilave edilmesi gerekiyor. Ekonomik dalgalanmanın, enflasyon bazlı olumsuz etkilerin giderilmesi noktasında finans ve sermaye kesimine, reel sektöre omuz veren, el uzatan anlayışın kamu görevlilerine gelir vergisi üzerinden omuz atması ve kamu görevlilerinin maaşlarına el uzatması kabul edilebilir değildir.YÜZDE 15’LİK DİLİMİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR

Biz Memur-Sen olarak ücretlilerin gelir vergisi oranı yüzde 15 olarak sabitlenmeli ya da matrahlar bunu sağlayacak şekilde yükseltilmeli talebini ifade etmiştik. Bugüne kadar ortaya çıkan tablo göstermiştir ki, gelir vergisi noktasında ücretlilere yönelik kapsamlı bir yasal düzenlemenin yapılması gerekmektedir. Ücretlilerin diğer gelir gruplarına göre farklı matrahla ilişkilendirilmesi noktasında yüzde 27 ve yüzde 35’lik dilimlerde yapılan uygulamanın artık yüzde 15’lik dilimde esaslı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER