4 KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.075 TL.

4 KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.075 TL.

TÜRK-İŞ’in Temmuz 2019 “Açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasın sonuçları açıkladı.  Açıklamada, “Milyonlarca çalışanın geçim ücreti haline dönüşen asgari ücret bugün değil bir ailenin, tek bir işçinin bile geçimini sağlamaya yetecek düzeyde değildir.”denildi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ)’nun Temmuz 2019 “Açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.075,24 TL.  Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.759,73 TL. olarak belirlendi. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.564,52 TL. olarak hesaplandı. TÜRK-İŞ Araştırmasına göre; toplumun ağırlıklı bölümünü oluşturan ücretli çalışanlar ve emeklilerinin geçim şartları, ücret gelirlerinde yapılan artışa rağmen iyileşmedi. Toplu sözleşme kapsamındaki çalışanların ücret gelirlerinde artış beklentisi devam ediyor.  Gelişen şartlar çerçevesinde tasarruf ve fedakarlık içinde yaşamını sürdürmeye çalışan iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler, gelirin adaletli dağılmasını ve sağlanan refahtan pay talep ediyor. Gerçekleşen ya da öngörülen enflasyon oranında artan ücret gelirleri mevcut olumsuz yaşama şartlarının sürdürülmesi anlamına geliyor. 


2019 yılının tamamında geçerli olmak üzere bekar bir işçi için aylık net asgari ücretin 2.020,90 TL olarak belirlendiği ifade edilen araştırmada; şu değerlendirmeye yer verildi: “Milyonlarca çalışanın geçim ücreti haline dönüşen asgari ücret bugün değil bir ailenin, tek bir işçinin bile geçimini sağlamaya yetecek düzeyde değildir. Yeni asgari ücretin uygulamaya başlamasından buyana yapılması gereken harcama tutarı her ay artmakta ve yapılan zamların etkisiyle aile bütçesine ek yükler gelmektedir. Yılbaşında bekar bir işçinin asgari ücret aylık net 417, 77 TL artarak 2.020 TL olmuştu. Fakat daha aradan yedi ay geçmesine karşın bu işçinin yaşam maliyeti ile mevcut asgari ücret arasındaki fark 543,62 TL’ye ulaşmıştır. Gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 134 TL., ve bir önceki yılın ayına göre 361 TL arttı. Ailenin yapılması gereken toplam harcama tutarı ise son 7 ayda 437 TL, son bir yılda ise 1.176 TL. artış gösterdi.”

MUTFAK ENFLASYONU 0, 39 ORANINDA ARTTI

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “Mutfak enflasyonundaki” değişim Temmuz 2019’ta şöyle oldu: “Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,39 oranında artış gösterdi. Yılın 7 ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 6,91 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son iki ay itibariyle artış oranı yüzde 19,38 olarak hesaplandı. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 22,86 oldu.
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER