‘ADANA LOBİSİ HAREKETE GEÇMELİ’

  ‘ADANA LOBİSİ HAREKETE GEÇMELİ’

Çukurova Metropol gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici ve Çukurova Metropol FM Genel Yayın Yönetmeni İlhan Geyik ‘i ziyaret eden CHP Milletvekili Ayhan Barut, “Adana lobisinin harekete geçmesi lazım.  Bir Ege ve Karadeniz lobileri gibi güçlü olması gerekir.” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Çukurova Metropol Medya’yı ziyaret etti. Ziyarette kentin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Barut, Adana’nın bir kez daha ‘Mersin travması’ yaşamaması gerektiğinin altını çizerek, “Zamanında TRT, Opera, Karayolları gibi kurumların merkezi Mersin’e taşınmış. Şimdi havalimanı gitmek üzere. Hiç olmazsa buna sahip çıkalım; Adana’yı yine eski özlenen günlerine getirelim. Bu konuda her kurum ve kuruluşun sorumluluğu var; hepimize görev düşüyor.” diye konuştu.

“MAKÛS TALİHİ YENMEMİZ GEREKİYOR”

 Ayhan Barut, bir dönem sanayinin, tarımın, turizmin ve sanatın beşiği olan Adana’nın merkezi hükümet yatırımlarından yeterli yatırımları alamadığını savundu. Gaziantep, Konya, Denizli ve Kahramanmaraş’ın birçok alanda Adana’yı geçtiğine dikkat çeken Barut, “Derler ya, ‘Adı çıkmış dokuza; inmez sekize’ diye… Adana’nın ismi bir kez ‘ağalar ve zenginler’ kentine çıkmış. Osmaniye’deki yatırım teşvikleri dolayısı ile yatırımcıların önemli bir kısmı oraya kaydı. Osmaniye bile bize sanayi yatırımlarında kafa tutacak hale geldi. Adana’nın artık makûs talihini yenmesi gerekiyor.” dedi. 

“ADANA ENDER BİR KENT”

Adana’nın çok “nezih ve ender” bir kent olduğunun altını çizen Ayhan Barut, “Adana çok farklı bir kent. İlimizin bu anlamda değerlerini kaybetmemesi lazım. Ortaokul yıllarımızda Adana için ‘Büyük bir köy’ ifadesi kullanılıyordu. Neredeyse halen aynı noktadayız. Şehrimizin bu görüntüsünü ve talihsizliğini hep birlikte değiştirmeliyiz. Adana memleketimiz; doğduğumuz ve doyduğumuz yerdir. “şeklinde konuştu. 

“NİTELİKSİZ  GÖÇ ALMIŞIZ”

Adana’nın nitelikli göç verip, niteliksiz göç aldığını hatırlatan Barut, şöyle devam etti: “Buda Adana’nın en büyük handikabı. Adana’da işsizlik reel anlamda yüzde 25’lerde. 2 milyondan fazla nüfusumuzun 350-400 bin (yüzde 25) vatandaşımız işsiz. İşsizlikte büyük kentler arasında ilk sıradayız. Tüm iller arasında ise Şırnak’tan sonra 2. sıradayız. Adana işsizliğe mahkûm bir kent mi? Asla… Bir dönem ‘fakir fukara’ kenti olarak anılan Adana bunu hak etmiyor. Yaz kış her türlü tarım ürünün yetiştiği; turizm ve sanayideki potansiyeli ile Adana’na işsizlikte birinci olsun? Geçmişte binlerce kişinin istihdam edildiği tarıma ve sanayiye dayalı fabrikaların çoğu kapatıldı. Şimdi fabrikalar kapanmış; üretim yok, tarım da bitmiş ve insanlar işsiz… Yeni istihdam alanları olmayınca yoğun göçle birlikte kentteki insanlar ne yapacağını bilemeyecek hale gelmiş. Artık herkes Büyükşehir ve 15 İlçe Belediyelerini bir iş kapısı olarak görüyor. Hâlbuki belediyeler üretim alanları değil; halka hizmet kurumlarıdır. İşsizliği ancak fabrikalar bitirebilir. Üretim olmayınca herkes belediyelere hücum ediyor.”

“ADANA’YA ÖZEL ÖNEM VERİLMELİ”

Teşvik sistemindeki son düzelmenin Adana açısından “geç kalındığını” dile getiren Ayhan Barut, “Geç kalındı; Adana bu anlamda atıl vaziyetti. Pandemi ve son dönemde dövizin hareketlenmesi ile banka kredilerinin teşvik anlamda yetersiz ve yüksek faiz oranlarından dolayı insanları ‘bekle gör’ politikasına yöneltti. Yatırım yapacak insanlar da bekliyor. Dolayı ile Adana’ya özel önem verilmeli. Başta merkezi idare olmak üzere Adana’nın yeniden canlandırılması gerekiyor.  Dinamik bir nüfusa sahip Adana’ya sahip çıkılmalı. Kentin yeniden bir statüye alıp, değerlendirmek gerekiyor.” açıklamasını yaptı.  
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER