ASKF BAŞKANI DR.BOZAN: GRUPLARIN DEĞİL; KULÜPLERİN ASKF’Sİ OLDUK

ASKF BAŞKANI DR.BOZAN: GRUPLARIN DEĞİL; KULÜPLERİN ASKF’Sİ OLDUK

Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Dr. Ahmet Bozan, Amatör Spor Kulüplerinin ülkedeki gençlerin geleceği ve çimentosu olduğunu söyledi. Bozan, “Gençlik ve gelecek amatör spor kulüpleri üzerinde şekilleniyor. Güçlü bir Türkiye için bu kulüplerin desteklenmesi lazım.” dedi. 

91.0 frekansından yayın yapan "Bölgenin haber radyosu" Metropol FM’de yayınlanan Z Raporu programına konuk olan ASKF Başkanı Dr. Ahmet Bozan, Tanır Emre Üzelgeçici ve İlhan Geyik’in sorularını cevaplandırdı. Bozan, hayata geçirdikleri projeleri, amatörlerin sorunları ve yerel yönetimlerden beklentilerine dair önemli açıklamalarda bulundu. 

‘Seçimle ilgili bir startımız yok’

Gündemlerinde ASKF’nin seçimlerinin olmadığını belirten Bozan, koronavirüs dolayısı ile ülkedeki diğer sektörler gibi amatör sporların da bir takım sıkıntılar yaşadığını dile getirdi. Bozan “Seçim değil; geçim derdine düşen bir ülkemiz var. Şu an bizim seçimle ile bir startımız yok.” ifadelerini kullandı. 

‘Kulüplere eşit mesafede durduk’

ASKF eski başkanlardan merhum Ali Gülleri döneminde 9 yıl yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunduğunu ve o sırada elde ettiği deneyimlerle ASKF Başkanlığına seçildiğini hatırlatan Dr. Bozan, “Genç ve bu işi daha büyük bir hevesle yapmak isteyen bir ekiple yola çıktık. Üç yılda bir çok şeyi değiştirdik. En önemlisi ASKF’de şeffaf bir yapı oluşturduk. Grupların değil; kulüplerin ASKF’si olduk. Futbol dışındaki spor branşlarının hepsini ASKF’de toplamaya çalıştık. Kulüplerimizin sorunlarını dinledik. Özellikle kulüplerimizi ASKF’ye entegre etmek için çaba gösterdik. Hiç birini branşlarına bakarak ayrı tutmadık. Herkese eşit mesafede durduk ve durmaya da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“‘Biz’ mantığı ile yola çıkan bir ekibiz’

ASKF’nin mevcut yönetiminde bazı isimlerin “Desteklerini çekmelerine” dair soruyu cevaplayan Bozan, şu görüşlere yer verdi: “Bir kervan yol yürürken eksikliklerini tespit eder. Veya o ailenin içinde olmak için çaba sarf etmeyen arkadaşlar görülebilir. Yada çalışmaları diğer yöneticilere göre biraz daha eksik olanlar olabilir; bu durumda yeni arkadaşlarla devam edilir. ASKF yönetim kurulu o arkadaşlar varken de 11 kişiydi, şimdi de 11 kişi. (Sağ olsunlar) 2 arkadaşımız kendilerine yeni bir yol çizdiler. Ekip olarak ‘biz’ mantığı ile yola çıktık. Biz en üst seviyede çalışmak zorundayız. Elimizden gelen çabayı göstererek, bir yol yürüyeceğiz. Bu yolda illaki ufak tefek sıkıntılar olacak. Ama çalışmalarımıza ve gösterdiğimiz azime, ulaştığımız noktalara bazı arkadaşlarımız eksik kalıyorsa yeni isimlerle devam etmenin faydalı olacağını düşünüyorum.” 

‘Amatör sporun gelişimi tesislere bağlı’

Amatör sporun gelişiminin profesyonel liglere önemli katkılarının olacağının altını çizen Bozan, bunun ise tesislere bağlı olduğunu ifade etti. Bozan, şöyle devam etti: “Tesis olmadığı zaman amatör spor yapma şansı çok azdır. Bu konuyu belediye başkanlarımızı ziyaretlerimde mutlaka dile getiriyorum. Bulduğumuz her alana sporla ligli ne yapabiliyorsak onu gerçekleştirmemiz gerekir. Tek potası olan bir basketbol sahası bile o mahallenin çocuklarını orada buluşturur. Sporun girmediği bir toplum, bir sokak ve ev yok. Dolayısı ile bizim devlet ve spor kulüpleri olarak en rahat insanlara ulaşacağımız alan spordur. Adana’nın en dezavantajlı bölgesinde de en gelişmiş semtlerinde de spor kulüplerimiz var. Bir bölgeye girmenin anahtarı amatör spordur. Eğer ben bir doktor ve ASKF Başkanı olduysam bunu spora borçluyum. Aynı dönemde spor yapan tüm arkadaşlarım da şu anda çok güzel mevkilerde hizmetler sunuyor.”
 
‘Beden Eğitimi dersleri önemli’

Okullarla bağlantılı çalışan bir çok kulüp ve antrenörün bulunduğunu açıklayan Dr. Ahmet Bozan, pek çok kulübün okulların salonlarını ve diğer imkanlarından yararlandığını aktardı. İl Milli Eğitim Müdürü’nün de spora ciddi destekler verdiğini bildiren Bozan, “Eskiden okullarda Beden Eğitimi öğretmenliği çok önemliydi. Bir dönem buna ara verildi. Ancak son 6-7 yıldır Spor Bakanlığı’nın çalışmalarıyla Beden Eğitimi dersleri okullarda tekrar öne çıkmaya başladı. Çocukluktan itibaren sporcunun bütün eğitimini karşılayan bir sistem var. Her branştan olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu sporcular çıkmaya başladı. Bu ilerde Türkiye'nin olimpiyatlarda söz sahibi olacağının kanıtı. Çünkü çok güzel bir çalışma var.” dedi. 

‘Bir tavsiye kararı var’

ASKF’ye  başkan adaylığı konusundaki eleştirile de değinen Bozan, “Tüzüğümüzde ki 34. Madde ASKF başkan adaylığına ilişkindir. Bu madde ancak Genel Kurul tarafından değiştirilebilir. Ancak (benim şahsi görüşüm) Federasyon başkanlığına aday olabilmek için direkt dışarıdan gelecek bir pozisyon da yaratılmamalı. Bir emek olmalı. ASKF Başkanlığı spor kulüplerinin dernek başkanlığı gibi değil. Burası çok meşakkatli ve müfredata hakim olmayı gerektiriyor. Başkan adaylığı için konfederasyonun aldığı bir tavsiye kararı var. Eskiden şartlar daha ağırdı. Bizlerde bu ağırlıkta olmamasını istedik. Konfederasyonda bu tartışıldı ve iki dönemle ilgili bir çalışma yapılıp, bütün ASKF’lere bu gönderildi. Konfederasyon da üst birlik olduğu için merhum Ali Gülleri o dönem bu kararı uyguladı ve halen de öyle de devam ediyor. Bu Ahmet Bozan’nın getirdiği bir karar değil.”  değerlendirmesini yaptı.

‘Alın teri kurumadan kupalar verilmeli’

Sportif başarılarda gençlerin alın teri kurumadan kupalarının takdim edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Dr. Bozan, “Göreve geldiğimiz günden buyana sporcularımız müsabakalarda şampiyonluğu garantiledikleri anda kupalarını ve madalyalarını verdik. Bir yıl sonra düzenlen ortak bir törene bırakmadık. Çünkü hak eden sporcu ve yönetici o anda orada; belki bir sene sonra yapılacak törende olmayacak. Bu noktada da çok doğru bir iş yaptık. Bu anlamda kulüplerin bizlere dönüşleri çok olumlu oldu. Uygulamayı bütün Adana da yaydık.” diye konuştu. 

‘Tesisleşme ile ilgili sıkıntılar var’

Adana’da tesisleşmeyle ilgili sıkıntıların bulunduğunu  belirten Dr. Ahmet Bozan, ziyaret ettikleri her yerel makama bu sorunu paylaştıklarını söyledi. Bozan, şunları kaydetti: “Bu hususta bir birliktelik lazım. Diğer illerde gördüğümüz o devasa birlikteliği Adana çok göremiyoruz. Adana'nın artık birlikte olup spor tesisleşmesiyle ilgili bir hamle yapmasının zamanı geldi. Bu konuda gıpta ile baktığımız Afyon, Bursa ve Kayseri gibi iller var. İnşallah yerel yöneticilerimiz bu konudaki sesimizi duyarlar.” 

“‘Emek’ spor alanı olarak kalmalı’

Emek Mahallesindeki sahanın “Adana'nın olmazsa olmazlarından”  olduğunu hatırlatan Dr. Bozan, şunları söyledi: “Emek sahası halen spor amaçlı kullanılıyor. Buranın başka bir amaca hizmette dönmemesi için ciddi bir kamuoyu baskısı var. Emek Sahası becayiş yoluyla da çok rahat halledilebilecek bir yer. Buranın spor alanı olarak kalması lazım. Hangi belediye başkanınız yaparsa yapsın; o bölgeye bir çivi çaktığında bunun en fazla yanında duracak ve teşekkür edecek insanlardan biriyim. O bölge Emek Sahasına uygun hale getirilirse de 14 yaş altı bütün müsabakaları orada oynatmaya söz veriyorum. Ayrıca bizler pırasa tarlasını çimlendirdik; şu an Dumlupınar ve Gülpınar Stadı olarak kullanıyoruz. Göreve geldiğim günden buyana da oraya müsabaka veriyoruz. O bölgeye maç verdiğimiz için de çok memnunum.” 

‘Malzeme desteği bir düzene girmeli’

ASKF Başkanı Dr. Ahmet Bozan, yerel yöneticilerden beklentilerine dair ise şunları ifade etti: “Ben 2017’de göreve geldikten sonra ilk kez -salon sporlarını da dahil ederek-, belediyelerden malzeme desteği talep ettim. Bir çok belediyemiz bu konuda bizlere yardımcı oldu. Malzeme konusunda hem futbolun hem salon sporlarının desteklenmesi gerektiğini her platformda dile getiriyorum. Başta Büyükşehir olmak üzere ilçe belediyelerinden destekler alıyoruz. ASKF olarak bir düzen istiyoruz. Sezon başlamadan tüm takımlarımıza malzeme desteğinde bulunulmalı. Malzeme desteğinin bir düzene binmesi gerekiyor. Nakdi yardımlar amatör spor kulüplerinin alacağı kadar olmalı. Büyük paralar alan kulüpler istemiyorum. Destekler branşlara veya branşlar içindeki kategori sayılarına göre yapılmalı. Eğer bir bu meseleyi bir düzene oturtmazsak bu kez kulüplerin belediyelerin önünde yığıldıklarını görmeye başlarız. Aksi haldeki belirsizlikler hem belediye başkanlarımızı hem de kulüplerimizi zora sokuyor. Ben kulüplerin birbirinden ayrılmasına karşıyım. Tesisleşme de bizim için en önemli sorundur.”

‘İstişare kültürüne önem veririm’

“Birlikten kuvvet doğar” anlayışına inan bir yönetici olduğunu; bu anlamda bireysel değil; genel çözümleri hayata geçirmekten yana olduğuna dikkat çeken Dr. Bozan, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Herkesin birlikteliğini savunan, birlikten kuvvet doğacağına inanan bir insanım. Toplantılara ve istişarelere önem veririm. Bu çerçevede sezon başında bütün kulüp yöneticilerimizle görüşmeler gerçekleştiririm. Buradan çıkan sonuçlara göre de sezonu planlarım. Üç yıldır yönetim anlayışımızla çok büyük başarılar elde ettik.” 

‘Sporcuların ödüllendirilmesini önemsiyoruz’

Avrupa ve Olimpiyat şampiyonluğunu kazanan sporcuların tamamını ödüllendirdiklerini açıklayan ASKF Başkanı Dr. Ahmet Bozan, “Başarılı sporcularımızı ödüllendirmeyi çok önemsiyorum. Verilecek hediyenin miktarı hiç önemli değil. Sporcular bana, ‘Bizleri buraya çağırıp, onurlandırmanız, bizlere yetiyor’ diyor. Gençlerimiz önemsenmeyi, değer verilmeyi istiyor. Bu çocuklar Adana’yı ve Türk sporunu temsil ediyor. Bu anlamda iş adamlarının, Birliklerin ve yerel yönetimlerin başarılı sporcuları desteklemeleri gerekiyor.” dedi. 

‘Gıda ve temizlik malzemeleri dağıttık’

Koronavirüs salgını nedeniyle belediyelerin desteği ile amatör sporculara gıda ve hijyen maddesi dağıttıklarını aktaran Bozan, “Yardım paketleri konusunda Belediyelerimizden ciddi destek aldık. Adana’nın en büyük sivil toplum kuruluşuyuz. Çatısı altında 200’ün üzerinde derneğin olduğu bir federasyonuz. Adana’nın bütün mahallelerinde bir karşılığımız var. Amatör spor her kapıyı açabilen bir anahtardır.” diye konuştu.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER