BAŞKAN AKAY: ÖNCELİĞİMİZ İSTİHDAM VE DEZAVANTAJLI GRUPLAR

BAŞKAN AKAY: ÖNCELİĞİMİZ İSTİHDAM VE DEZAVANTAJLI GRUPLAR

Çukurova Metropol Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tanır Emre Üzelgeçici ve Yazar Yalçın Öcal, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede ‘Nasıl bir belediye devir aldığından hizmette öncelliklerine;  kentsel dönüşümden yapımı devam eden kent meydanına; sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerden belediyedeki atamalara” kadar pek çok konuda Ç.Metropol’ün sorularını cevaplayan Akay, yeni dönemde “üretimin arttırılması, işsizliğin azaltılması ve dezavantajlı gruplara” yönelik projelere ağırlık vereceğini söyledi.

‘KENTİN DİNAMİKLERİ ORTAK HAREKET ETMELİ’

51 yıllık CHP’li olduğunu; ancak 31 Mart’ta Belediye Başkanı seçildikten sonra parti rozetini çıkardığını dile getiren Akay, “Seçim döneminde de söylemiştim. Bu kentin çok ciddi sorunları var. Bu sorunların ‘şu parti veya bu kişiyle’ çözülme şansı yoktur. Kentin tüm dinamiklerinin topyekûn ortak hareket etmeleriyle ancak bu sorunların üstesinde gelinebilir.” dedi.  

KENT MEYDANI PROJESİ SÜRÜYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı (önceki dönem Seyhan Belediye Başkanı) Zeydan Karalar tarafında ilçedeki bazı mahallelerde başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarının “TOKİ ile müteahhitler arasındaki ilişkiler” nedeniyle durduğunu açıklayan Akay, inşaatı devam eden Kent Meydanı’nı bir bölümünü Eylül ayına kadar devreye alacaklarını kaydetti.

“KEM ALETLE KEMALAT OLMAZ”
 Seyhan Belediyesi’ndeki ‘atamaların’ kimi çevrelerce eleştiri konusu yapılmasına bir anlam veremediğine dikkat çeken Akif Kemal Akay, "Eğer atadığım kişilerin iş nitelikleri ve liyakatları açısından herhangi bir şey söylenmişse ona cevap verme gereğini duyarım. Ama onun haricinde ‘kem aletle kemalat olmaz.’  Her iş o işi en iyi bilen insanlarla yapılır. Gücüm yettiğince atamalarında işi bilen isimleri tercih ettim. Herkesin kişisel düşünceleri, geçmişe ait sübjektif değerlendirmeleri ayrı bir şey. Elbette en iyisi olmayabilir; ama ben bildiğim en iyileri atadığımı düşünüyorum.” 

Başkan Akay, Çukurova Metropol'ün sorularını şu şekilde cevapladı:


CHP’de ortak hedefler için birlikte çalıştığınız Zeydan Karalar’dan nasıl bir belediye devir aldınız? 


Şu anda ülkede mevcut belediyeler içinde en iyilerinden birisini devir aldım. Karalar, Seyhan’da yaptığı hizmetlerden dolalı bir üst makam olan Büyükşehir Belediyesi’ni büyük bir farkla kazandı. Burada toplumun değerlendirmesi büyük ölçüde Karalar’ın Seyhan Belediyesi'nde yaptığı hizmetler ile ilgilidir. Burada yaptığı hizmetlerin karşılığını alarak, rahat bir şekilde Büyükşehir Belediye başkanlığını kazandı. 

‘SIKINTILARIN ÜSTESİNDE GELECEĞİZ’


Türkiye’nin en büyük merkez ilçelerinden biri olan Seyhan Belediyesi’nin çözüm bekleyen sorunlarından bahsedebilir misiniz?


Elbette Türkiye’deki tüm belediyeler gibi Seyhan’ın da çözülmesi gereken sorunları var. Belediyemizin ana gelir kalemlerinden birisi ruhsatlar… Yani faaliyet halindeki işyerleri üretim yaparken belediyeye belli bir pay ödüyor. Ancak küçük ve orta boy esnaflar şu an da ciddi ekonomik sıkıntı içerisinde. Ülkede uzun bir zamandır inşaat sektörü kriz içerisinde. Bundan dolayı en temel girdilerimizden biri olan ruhsat paralarını tahsil edemiyoruz. Belediyenin başka tahakkuk etmiş gelir kalemleri var. Ancak vatandaşlar bunları ya ödemekte zorlanıyor veya ‘bir af çıkar’ diyerek, öteliyor. Zaten sıkıntıda olan insanlar ister istemez ertelenebilecek ödemeleri erteleyebiliyor. Ama Seyhan Belediyesi olarak biz çok kısa zamanda bu sorunlara atlatacağımızı düşünüyorum. Bu süre içerisinde kazanılmış çok miktarda gayrimenkullerimiz var.  Bundan dolayı zaman zaman bazı yerlerde ‘Büyükşehir’in bir süre masraflarını üstlenebiliriz’ diyorum. 

‘GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ’
Çalışmalarınızda hangi projeleri öncelik vereceksiniz?

Şimdi biraz önce bahsettiğim gibi ülkede inşaat sektörü şu anda çok ciddi sıkıntıda. Girdi maliyetleri yükselmiş, işsizlik artmış. Adana işsizlik bakımından Türkiye'de çoğunlukta 1. sırada yer alan bir kent… Bundan dolayı genç nüfusun istihdamına yönelik adımlar atacağız. Bunun yanında dezavantajlı grupların sorunlarıyla ilgileneceğiz. Yaşlı, çocuk, engelli, emekli, yoksul vatandaşlarımızın maddi ve manevi destek sağlayacağız. ‘Seyhan Kart’ uygulamamıza benzer girişimlerimizin sayısını artıracağız. Sosyal yardımlarla dezavantajlı gruplara dönük yardımlarımızı arttıracağız. Sadece Türkiye’de değil; dünyanın pek çok ülkesinde ekonomide sancılı bir dönem yaşanır. Bu sıkıntılı sürecin kolay kolay geçmeyeceği gözüküyor. Artık Türkiye'nin kolay kolay sıcak para alma şansı yok.  Dolayısıyla artık biz biraz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM DURMUŞ VAZİYETTE’
Karalar döneminde Seyhan’da başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarından söz edebilir misiniz?


Seyhan’da birkaç yerde kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar var. Ancak şu anda TOKİ ile müteahhitler arasındaki ilişki nedeniyle durmuş vaziyette. Bu faaliyetler için biraz devleti beklememiz gerekiyor. Kentsel dönüşüm için sonuçta ilçe belediyeleri, Büyükşehir ve TOKİ’nin ortak hareket etmesi gerekiyor. Bizim birkaç nokta kentsel dönüşümle ilgili çok ciddi düşüncelerimiz var. Ama bu şu anda çok kolay olduğunu sanmıyorum. Seyhan Belediyesi olarak önceliğimiz yarım kalan projeleri tamamlanıp onları yararlı hale getirmektir. 

Kent Meydanı Projesi hangi aşamada? Ne zaman hizmete sunulacak?

İnşaatı beli bir aşama gelen Kent Meydanı’nı bir an önce tamamlayıp, hizmete sunmak istiyoruz. Bunun için gündemimizde olan kimi projeleri askıya aldık. Örneğin; Uyuşturucu Rehabilitasyon Merkezi Projesini ihaleye çıkartmış olmamıza rağmen durdurduk. Çünkü ona başlamak demek öbürünün bir yerde tamamlanmasının gecikmesi anlamına gelir. Eylül 2019’a kadar Kent Meydanı’nın bir bölümü devreye alınmış olacak. 

Kültürel, sosyal ve sportif projeleriniz hakkında neler diyeceksiniz? 


Direk ve endirekt sorun ve bunlara ilişkin çözümlerimiz var. Önemli problemlerimizden biri de çağın belası olan uyuşturucu konusudur. Adana Uyuşturucu kullanımında Türkiye'de çoğu zaman ön sıralarda yer alıyor. Uyuşturucu kullanımının önüne geçmenin en etkili yollarından bir tanesi gençlerimizi sanatsal ve sportif aktivitelere yönlendirmektir.  Spor yapan, sanatın her hangi bir dalı ile ilgilenen kişinin uyuşturucu kullanma şansı yoktur.  Dolayısıyla spor, kültür ve sanat önceliklerimiz arasında yer alıyor. 

‘SEÇİLDİKTEN SONRA PARTİ ROZETİMİ ÇIKARDIM’

 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinin yankıları devam ediyor. Bu seçim sonuçlarını CHP’li belediyeler açısından nasıl okumak gerekiyor? 
Belediye Başkanı seçildikten sonra rozetimi çıkarttım. Hiçbir ayrım yapmadan bütün Seyhan halkına hizmet vermek için çalışıyorum. Ama aynı zamanda 51 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyim. Elbette bir CHP’li olarak halkımız yıllardır belediyecilik anlayışımızı biliyordur. Bu nedenle de rahatlıkla Belediye Başkanı seçtiler. Zaten 2013 yılında “Belediyecilik nasıl olmalı?” bir kitap yazmıştım. Her belediyecilik aslında belli ölçüde 2 tane temel özellik taşır. Bana göre  her belediye özü itibarıyla sosyal demokrat yapıya sahiptir. Bu işin partisi yoktur. Çünkü doğrudan doğruya toplumu ilgilidir.

“18 YAŞINDA CHP ÜYESİ OLDUM”


18 yaşında CHP üyesi oldum. Ağabeyim CHP Gençlik Kolu Disiplin Kurulu üyesiydi. Ben mahalledeki Cumhuriyet Halk Partililere gazete okuyarak bu işe başladım. 14 yaşımda İsmet İnönü’nün mitingine katıldım. 15 yaşındayken özellikle Turan Feyzioğlu'nun bütçe konuşmalarını hiç kaçırmazdım. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER