Biz de varız, her yerde varız

Biz de varız, her yerde varız

İş kadını Esin Parlak, iş hayatının yanı sıra STK’larla olan işbirliği ve farkındalık yaratan sosyal sorumluluk projeleriyle birçok dezavantajlı gruba dokunuyor ve kendi kurduğu “Biz de Varız Destekleme Derneği” ile kent sorunlarına da çözüm önerileri getiren komisyonlar kurulmasını sağlıyor. ODTÜ Ekonomi mezunu olan Esin Parlak, şimdi ikinci Üniversitesi olan Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümü ikinci sınıfa devam ediyor. Bu kadar çok özelliği bir arada barındınca bize de röportaj yapmak düşüyor.

RÖPORTAJ: MURAT YILDIRIM

 

Biz de Varız Destekleme Derneği’nin kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

Murat bey, dernek kurma fikrimin oluşması 2015-2016 yılları arasındaki bir döneme uzanır. Yıllarca projelerde birlikte çalıştığım sevgili Sadettin Dindar’ın bu konuda teşvik etmesi ile bu fikir kafamda oluşmuştu, hatta bir grup arkadaşımla da 2016 yılının ortalarında bir araya geldim. Süreci bir anda hızlandıran ise sevgili dostum Birsen Uçar’ın beni arayıp;’’ Esin 2 yıl önce ortaya attığın dernek fikrini artık hayata geçirelim.’’ demesi ile oldu. İlk destek sevgili Şule Özülkü’den geldi. Ardından proje uzmanı Sadettin Dindar, kıymetli Hocam Prof.Dr.Banu Yazgan İnanç, kıymetli hocamız Prof.Dr. Mahir Fisunoğlu ve yine çok kıymetli dostum Avukat Meryem Türktekin kurucu yönetim kurulu ekibine katıldı ve derneğin temellerini attık.

 

Dernek ne zaman kuruldu? Kısa bir süre olmasına rağmen çok sayıda önemli kişiyi nasıl bünyesinde topladı? Kaç üyeniz var ve üye kriteriniz nedir?

 

Derneğin ilk temelleri Haziran 2018’de atıldı. Yaz döneminin araya girmesi bizi biraz yavaşlattı ama resmi kuruluşumuzun tarihi 9 Ekim 2018’dir. Şu anda tam 73 kişiyiz ve 2 üye adayımızın başvurusu üyelik komisyonumuzun değerlendirmesindedir.

Üyelikteki en büyük kriterimiz, her gelen üyenin içten bir şekilde söylediği şu sözdür;’’ Biz yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etme beklentisi içerisindeyiz!’’ . Sanırım bu söz çok şeyi anlamlandırmış oluyor.

 

Siz sadece belirli bir alanda faaliyet gösteren dernek değilsiniz. Her türlü dezavantajlı gruplara ve kent sorunlarının çözümüne destek veriyorsunuz? Faaliyet alanlarınız nedir ve bugüne kadar neler yaptınız?

 

Bir konuya bağlı kalmak, farklı konularda projeler yapmak isteyen ve çalışma arzusunda olan üyeleri ketler diye düşündük. Kadın hakları, insan hakları, çocuk hakları, hayvan hakları, doğa, her türlü istismara hayır, dezavantajlı gruplar, sağlık, tarih, eğitim ve daha aklınıza topluma fayda ve hizmet adına ne geliyorsa, üzerinde çalışabileceğimiz konular olarak dernek tüzüğümüze koyduk. Yani faaliyet alanımızı özetle söylemem gerekirse, derneğin adından da anlaşılacağı üzere, olabildiğimiz her yerde varız ve gücümüzün yettiği ölçüde doğru olan her şeye destek olma çabasındayız.

Daha kuruluş aşamasındayken bölgemizin en büyük sorunlarından biri olan Anız konusunda üyelerimiz bir çalışma gerçekleştirdi. Dernek içi eğitimlere çok önem verdik ve çok kıymetli konuklar ağırladık. Komisyonlar oluşturduk ve komisyonların projelerini destekledik. En büyük projenin dernek içi iletişimi arttırmak olduğuna inanarak, ilk önce birbirimizin enerjisini paylaşmayı öğrendik. Şu anda 3 komisyonumuz aktif olarak projeleri üstünde çalışıyorlar, projeler tam olarak ortaya çıktığında bunları açıklamam daha doğru olacaktır. Ama hali hazırda ‘’Engel Olma Destek Ol’’ projesi yürüyor ve havanın ilk müsait olduğu dönemde ‘’Otur Ve Dans Et’’ projesi gerçekleşecek.

 

Bu kadar kısa süre içinde bu kadar tanınmanızı ve yoğun talep görmenizi neye bağlıyorsunuz?

 

Hem kuruluş aşamasında hem de katılan üyelerle çok güçlü bir ekip olmamız tanınmamızda büyük etken oldu. Üretmek isteyen her kişinin kendine göre bir alan bulabileceği gerçeği, mesleğinde çok donanımlı olan insanlar için bir paylaşım alanı oldu. Üyelerin hepsinin çok geniş çevresi olması ve çevrelerinin onlardan etkilenmesi ise talebi arttırdı. Şahsım için ise şunu söyleyebilirim, sevginin hem sevenleri hem de sevilenleri iyileştirdiğine inanırım. 20 yıllık STK deneyimimde elimden geldiğince hata yapmamaya gayret ettim. Sadece bana yardımı olana değil, ya da bana zarar vermeyeceğini düşündüğüm kişiye değil, sosyal bir ağ kurarak dokunabildiğim kadar insana fayda sağlamanın yüceliğine inandım. Sanırım bu inancım ve duruşum da, bugün benimle birlikte bu yolda yürüyen tüm dostlarımın ortak görüşü oldu.

 

2 Mayıs’ta gerçekleştirilecek “Engel Olma Destek Ol” projesi ile ilgili bilgi verir misiniz?

 

Bu projenin asıl sahibi Gazeteci Murat Yıldırım’dır. Onun 4 yıl önce tohumlarını attığı proje yüzlerce insanın hayatına dokundu. Derneğimizin üyesi olmasından gurur duyduğum kıymetli dostumun, bu projeyi bu sene Biz de Varız Destekleme Derneği katkıları ile gerçekleştirmek istemesinden dolayı onur duyuyorum. Adana’nın ve hatta bu sene Türkiye’nin çok kıymetli toplum gönüllüleri ile özel gereksinimli insanlarını bir araya getirecek bu projede, podyumda yer alacak her bir güzel insana buradan saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Bu proje geleneksel hale geldi gibi. Bu yıl dördüncüsünü düzenliyorsunuz. Farkındalık anlamında önemli başarı sağladınız. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

 

Proje baştan mükemmel düşünülmüş bir proje, çünkü proje sahibi 3 tane özel gereksinimli yeğeni sebebi ile bunu birebir yaşayan bir insan. Projede çalışan herkes tamamıyla gönüllü ve amatör. En başta 3 yıldır projeyi en iyi niyetiyle sunmaya çalışan ben ve Ozan Sihay’ı başa koymanızda fayda var. İkimiz de hiç sunuculuk deneyimine sahip olmasak da, iş başa düştüğünde, doğaçlamayla bile gecenin akışını doğru yapabilmek adına çırpındık.

Projenin doğruluğuna sonuna kadar inansam da, her şey mükemmel deme şansım asla yok, keza bir sürü kusuru hoş görecek ve sonuçta yaratılan farkındalığa odaklanacak insanlara hitap ettiğimizi düşünmenin rahatlığı içerisindeyiz. Ve bu projeyi başarılı kılan da içinde barındırdığı iyi niyet ve doğallıktır diye düşünüyorum. 

 

Bu yıl projede tanınmış isimler, siyasi kimlikler iş kadınları ve işadamları var. Kimleri göreceğiz podyumda?

 

Bu konuda Biz de Varız Destekleme Derneğinin instagram sayfasında tüm paylaşımları yaptık. Takip etmek isteyenler için sayfa adımızı paylaşırsam herkes görebilir. ‘’biz_de_varız’’ instagram adresinden toplum gönüllülerini görebilirler. Hepsi birbirinden kıymetli yaklaşık 50 ismi burada tek tek paylaşmam doğru olmaz.

 

Siz aynı zamanda iş kadınısınız ancak birçok derneğin fahri başkanlığını yapıyorsunuz ve kendi derneğinizi de sürekli aktif halde tutuyorsunuz. Bunun yanı sıra bir de ikinci üniversiteyi okuyorsunuz yani öğrencisiniz. İki çocuk annesi olduğunuzu da düşünürsek, bu kadar mecraya aynı anda nasıl yetişebildiğinizi de sormamız gerekiyor sanırım.

Bu bana sorulacak en zor sorudur diyebilirim. Çünkü inanın ben de nasıl becerebildiğimi bilmiyorum. Sanırım içimdeki insan sevgisi, iyi bir şeyler yapabilmenin verdiği haz ve ufacık bir tebessüm beni motive ediyor. En büyük servetim olan ailemin her bir ferdi, neredeyse benim kadar duyarlı ve yaptıklarıma önce sevgiyle sonra saygıyla yaklaşıyor. Kıymetli eşim Turgut Parlak benim her koşulda en büyük destekçim ve çoğu zaman ondan güç alıyorum. Ben pes demeye kalksam, o müsaade etmiyor. Çocuklarım ise beni anladıkça, çoğu zaman benden de öte davranıyor. Onlarla da çok gurur duyuyorum. Onların da desteği ile yeni bir maceraya atıldım ve aslında ODTU Ekonomi bölümü mezunu olmama rağmen, bunca yıldan sonra örgün eğitimde psikoloji okuyorum. Ve çok doğru bir bölüm seçtiğimi de okudukça anlıyorum. Toros Üniversitesi’inin birbirinden kıymetli  hocalarının katkıları ile, pratikte öğrendiğim onca şeyi yeniden gözden geçirme ve teorik olarak yapılandırma şansı buldum. Öğrencilik bu yaşta çok zor gelse de, öğrenmenin şevki üstün geliyor, diyebilirim.

 

Önümüzde yerel seçimler var. Sizce yerel yönetimlerle STK’lar ne kadar işbirliği ya da eşgüdüm içinde. Bu kurumların iletişimini yeterli görüyor musunuz? Eksik kalan kısımlar var mı?

 

Bu soruyu derneğim ve şahsım adına cevaplamak isterim. Ben yıllardır birçok projenin içinde ve başında yer almış biri olarak, doğru proje ve taleple hangi yerel yönetimin karşısına çıkılırsa çıkılsın destek alınabileceğini biliyorum. Biz dernek olarak siyasetten tamamen uzak ama bir o kadar da toplum faydasının içerisindeyiz. Farkındalık ve fayda yaratmak adına daima olmamız gereken yerde olmaya da devam edeceğiz. Projelerimiz doğru olduğu sürece ki, bu konuda çok iddialıyız, her kim yönetimde olursa olsun, destek alacağımızdan emin olarak yerel yönetimlerle işbirliği yapacağız.

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER