‘Bölgenin çekim merkezi haline gelmesi hedefleniyor’

  ‘Bölgenin çekim merkezi haline gelmesi hedefleniyor’

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Genel Sekreteri Dr.Lutfi Altunsu, bölgenin “uluslararası üretim ve çekim merkezi haline gelmesinin”  Çukurova Bölge Planının stratejik hedefleri arasında yer aldığını ifade etti. Altunsu, “Bu  doğrultuda geliştirdiğimiz sonuç odaklı programlar ile bölgemizin yenilikçilik kapasitesini, katma değerli ürün üretimini ve ihracatını artırmayı amaçlamaktayız.” dedi.

36 projeye yaklaşık 15 milyon destek

 ÇKA, 2019 yılı Mali Destek Programı kapsamında başvurusu yapılan projelerin değerlendirme süreci tamamlandı. ÇKA’dan yapılan açıklamada; 15 milyon TL bütçenin tahsis edildiği Yeni Ürün Geliştirme Mali Destek Programı’na 134 proje başvurusu alındı. Program kapsamında 36 proje destek almaya hak kazandı. 2019 yılı Mali Destek Programı kapsamında 36 projeye 14.910.492,57 milyon TL finansman desteğinin sağlanması ve yararlanıcıların eş finansmanı ile birlikte bölgede yaklaşık 32 milyon TL kaynağın harekete geçirilmesi hedefleniyor. 

‘Yeni ürün üretimini destekliyoruz’

 Metropol’ün “Çukurova’ya mali destek morali” başlığı ile manşetine taşıdığı konuyla ilgili açıklamalarda bulunan  ÇKA Genel Sekreteri Dr.Lutfi Altunsu,  Kurban Bayramı öncesi sonuçlarını ilan ettikleri mali destek programı ile de imalat sanayinde yeni ürün üretimini destekleyerek, rekabet güçlerinin artırılmasını amaçladıklarını kaydetti. 


‘Ekonomik mücadeleye bölgesel katkı’

Düşük teknolojili sektörlerde katma değeri yüksek ürünlere geçişe ve orta ve yüksek teknolojili sektörlerde de üretim ve ihracat payının artırılmasına da katkıda bulunmayı hedeflediklerine dikkat çeken Dr.Lutfi Altunsu, “Ayrıca yerli ve milli üretimi ve ithal ikame ürün üretimini destekleyerek  ülkemizin ekonomik alanda verdiği mücadeleye bölgesel bir katkı sağlamak istedik. Bu kapsamda eş finansman ile birlikte yaklaşık 30 milyonluk yeni yatırımlara yol açan 36 projeyi desteklenecek projeler olarak ilan ettik. Projeleri hazırlayan küçük ve mikro ölçekli KOBİ’lerimizi tebrik eder, projelerin uygulama aşamasını da hayırla tamamlamalarını dileriz.” diye konuştu. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER