‘Borçlanma talebinin reddi siyasidir’

‘Borçlanma talebinin reddi siyasidir’

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın meclisten istediği 169 milyon borçlanma talebi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri tarafından ‘oy çokluğu’ ile reddedildi. CHP Meclis Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, komisyonda çıkan bu karara tepki gösterdi. Seyhan, “Metro gibi daha önceki dönemden kalan borçlar söz konusu. Bunların karşılanması için doğal olarak her belediyenin yasal hakkı olan borçlanma limitinin kullanılması gerekiyor. Ama bu konuda siyasetten engel çıkartılıyor.”dedi. 

 'Bu köylü kurnazlığıdır'

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın meclisten istediği 169 milyon borçlanma talebi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri tarafından ‘oy çokluğu’ ile reddedildi. CHP Meclis Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, komisyonda çıkan bu karara tepki gösterdi. Komisyon kararlarının bağlacı değil; öneri niteliğinde olduğuna dikkat çeken Serdar, “Bu kararın siyasi gerekçeleri var. Enkaz edebiyatı yapmak istemiyoruz; ama Büyükşehir Belediyesi’ni 4 milyarın üzerinde bir borç ile devir aldık. Bu borçlarla ilgili icra ve temliklerin var. Belediyenin gelir ve giderleri arasında ciddi bir uçurum var. Metro gibi daha önceki dönemden kalan borçlar söz konusu. Bunların karşılanması için doğal olarak her belediyenin yasal hakkı olan borçlanma limitinin kullanılması gerekiyor. Ama bu konuda siyasetten engel çıkartılıyor.”

‘Makul bir gerekçeleri yoktur’

“CHP Büyükşehir Belediyesi’ni devir alınca işler aksıyor, ödemeler yapılamıyor, icralar geliyor” gibi bir görüntü ortaya çıkarabilmek için kurumun gelirlerinin kısılmak istendiğini iddia eden Serdar Seyhan, şunları söyledi: “Tamamıyla siyasidir; başkada bir makul hiçbir gerekçe ileri süremezler. ‘Belediyeye talip olduğunuzda, borçlarının olduğunu bilmiyor muydunuz?’ düşüncesi haklı ve dayanılacak bir görüş değildir. Her belediyenin borçları vardı. Ama her belediye yasal borçlanma sınırlarını sonuna kadar kullanır.  İki ay önce Yüreğir Belediyesi de borçlanma istedi ve oy birliği ile geçti. Çukurova Belediyesi borçlanma yapıyor. MHP ve AK Parti’deki belediyelerin çoğu borçlanma yapıyor ve meclisler bunu belli oranlarda onaylıyor.  Ama Büyükşehir Belediyesi söz konusu olunca ‘Hayır bu borçlanma yetkisini vermiyoruz’ deniliyor. Kaldı ki bu borçlanmadan gelecek olan para çoğunlukla geçen dönemdeki yatırımlardan kaynaklanan, taahhüt edilip; ancak ödenmemiş borçlara gidecektir. Örneğin; temeli atılmış ama tamamlanmayan Girne Köprüsü, Devlet Bahçeli Köprüsü gibi… Bunun gibi bitirilmesi gereken pek çok proje var.  Bu projeler için eski yönetimin Ocak ila Mart ayı arasında taahhüt ettiği ödemeler var. Bunlar yerine getirilemediği için ilgili müteahhitlerde projeleri durdurmuş. Projelerin tekrar başlaması için taahhüt edilen bu borçların ödenmesi gerekiyor. Yeni yönetim bunu nereden yapacak?  O zaman şu yasal borçlanma hakkını verin ki yarım kalan bu projeler devam etsin. Ama bu imkanı vermeyerek, ‘Bakın işte projeler yarım kalıyor’ algısı vermek istiyorlar. Bu köylü kurnazlığıdır."

  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER