ÇETİN, HALKI DİNLİYOR!

ÇETİN, HALKI DİNLİYOR!

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin,  yıllardır düzenlediği ‘Halk Günlerine’ , muhtarlık ziyaretlerini de ekleyerek, vatandaşların sorunlarını dinliyor. Muhtarlık ziyaretlerinde mahalle sakinleriyle sohbet eden Çetin, halkın gündeme getirdiği talep ve beklentilere yönelik çözümler üretiyor.  


‘MUHTARLARIN TALEBİ TALİMATIM GİBİDİR’

Son olarak Beyazevler Mahalle Muhtarı Cabbar İğde’yi ziyaret eden Çetin, muhtarlık müessesesinin belediyecilik anlayışlarında ayrı bir öneminin bulunduğunu söyledi. Muhtarları belediyenin gönüllü temsilcileri gibi görev yaptığına dikkat çeken Çetin, “Muhtarlarım kendilerine ait Park Bahçeler Temizlik veya  Fen İşleri gibi müdürlükleri ve personelleri yok.  Doğal olarak yerel yöneticilerle ilişkiler diyalog kuruyorlar.  Yerel yöneticilerin de gerçekten hizmet etmek hedefi varsa o zaman vatandaşa karşı mahçup olmuyor. Muhtarlarımız bizlere sorunları anında iletiyor. Ben de bütün mesai arkadaşlarıma, ‘Muhtarlarımız bir şey isterse ben size talimat vermişim gibi gereğini yapacaksınız.’ dedim. Bütün bürokratlarım bu yaklaşımımı bilir. Dolayısıyla bir muhtarımız herhangi bir müdürümüzü arayıp ‘bir eksiğimiz var’ dediğinde, ben onlara talimat vermişim gibi gereğini yaparlar.” şeklinde konuştu.

‘HALK GÜNLERİ DEVAM EDECEK’

Hizmetlerde bazen ufak tefek aksamaların yaşanmış olabileceğini ifade eden Soner Çetin, 5 yılı aşkın bir süredir başkanlık görevini yaptığı Çukurova Belediyesi’nde ‘Halk Günleri’nin yeni dönemde de süreceğini kaydetti. “Halkla içe, katılımcı ve çoğulcu” bir belediyecilik anlayışını benimsediklerini dile getiren Çetin, “Halk Günlerimiz devam edecek. Yaz aylarında vatandaşların önerisiyle ayda bir kez yapıyoruz. Eylül başı itibariyle her hafta cuma günü saat 14.00’te Belediye Kültür Merkezimizde Halk Günlerini gerçekleştireceğiz. Ayrıca sosyal medyada ‘Sen Sor Başkan Cevaplasın’ diye bir uygulamamız var. Bizzat ben; diğer yetkili arkadaşlarımızla birlikte Facebook ,Twitter, Instagram gibi sosyal mecralarda, ‘siz soruyorsunuz’, bizler cevap veriyoruz. Veya her hangi bir sorununuzu ilettiğinizde ekiplerimiz derhal harekete geçiyorlar, gereğini yapıyor. Hatta fotoğraflayıp bana atıyorlar. Ben de cevap olarak sorunu ileten vatandaşımıza iletiyorum. Bunun dışında kahvaltılı mahalle toplantılarımız da Eylül ayından itibaren kaldığı yerden devam edecek. Haftanın iki veya üç günü saat 18.00’de mahalle toplantılarında yine insanlarımızla kucaklaşacağız.” dedi. 

YENİ DÖNEM ‘SIFIR SORUNLU’ OLACAK

Her ay geleneksel olarak muhtarlarla bir toplantı yaptıklarını hatırlatan Çetin, bu etkinliklerde de tüm birim sorumluları ile muhtarı ağırladıklarını belirtti. Muhtarların aktardığı sorunların çözümü için derhal talimatlar verdiğini anlatan Çetin, şöyle devam etti: “Arkadaşlarımız notlarını alıyorlar. Muhtarlarımızla irtibat halinde gerekeni yapıyor. Ayrıca Adana’nın önde gelen oda, dernek ve diğer STK’larıyla 3 ayda bir Danışma Kurulu toplantısı yapıyoruz. 5 yıldan buyana 55 kişilik bu seçkin bir topluluk ile bir araya gelerek beyin fırtınası yapıyoruz.  Devamlı ‘Bir eksiğimiz var mı? Yanlışımız var mı? Varsa bizi uyarın’ diye soruyorum. Kurula katılan üyelerin düşüncelerini ve önerilerini alıyoruz. Hayata geçireceğimiz projelerle ilgili önceden onları bilgilendiriyoruz. Birçok projelerde fikir sahibi oluyorlar.  Ve onlar bize yön vermeye çalışıyorlar.”


‘SABAH 05.00’DE MESAİYE BAŞLIYORUM’

 Güne saat 05.00’te başladığını; sabah erken vakitlerde fırıncı, taksici gibi birçok esnafı dolaştığını ve memur ile işçilerden önce belediyedeki makamına gittiğini ifade eden Soner Çetin, şunları söyledi: “Bu arada gün içerisinde devamlı saha çalışmalarında yer alıyorum. Tabii ki bu geçtiğimiz 5 yıllık sürede olağanüstü bir deneyim kazandık. Geçen dönem acemilik çekmedik;ama bazı zorlukları da yaşadığımızı itiraf etmem lazım. Anladık ki; belediyecilikte deneyim tecrübe de çok önemliymiş. Şimdi o eksiğimizi de kapatmış oldu. Epey önemli tecrübeler edindik. Şimdi eksiklerimizi tamamlıyoruz. Yanlış bir şey varsa onu düzeltiyoruz, değiştiriyoruz. Verimliliği artırmak için personel arasında bir rotasyon yaptık. Bu yeni dönem, seçimlerde söz verdiğim gibi, ‘sıfır sorunlu’ bir süreç olacak. Belediyenin imkanlarını en verimli, en doğru şekilde kullanacağız.”

‘ENKAZ EDEBİYATI YAPMADIM’

Belediyeler imkânlarının çok kısıtlı olduğunu; ancak çok şikayet eden bir yönetim anlayışlarının olmadığını dile getiren Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben hiçbir zaman enkaz edebiyatı yapmadım. Hiçbir zaman borçtan, harçtan bahsetmedim. Ama akılcı ve dürüst yönetim anlayışımızla Çukurova ilçesini hizmette boğduk. Buna rağmen borcumuzda çok fazla bir artış yapmadan 5 yılımızı tamamladık. Adana'da borcu en az olan belediyelerden bir tanesi Çukurova Belediyesi’dir.  Aslında en fazla borcu olan belediyeyi teslim almıştık. Ama zaman içerisinde akılcı yönetim anlayışıyla belediyeyi bu seviyeye getirdik. Belediyenin imkânlarını en doğru biçimde kullanmaya devam edeceğiz. Bu anlatıklarım ile her hangi bir vatandaşımızın ‘sorunum vardı, bir muhatap bulamadım’ deme şansı kalmıyor. Hiçbir kimseyi bulamazsanız muhtarlarımız var. Onlar aracılığı ile bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Doğumdan ölümüne kadar her anınızda sizlerin yanında olmak görevimizdir. Bir Belediye Başkanı halkının hizmetkârıdır. Bizim anlayışımız bu.  Biz haşa; kimseye efendilik etmeye gelmedik. Biz hizmetkârlık yapmaya geldik. Güler yüzlü, yumuşak bir üslubumuz var. Bütün personelimiz de aynı anlayışa sahip.  Bugün Çukurova Belediyesi’nin kapısından içeri giren bir hemşehrimiz rahatlıkla ‘ işte burası benim belediyem’ diyor.  Bu hissi size verebiliyorsak, ne mutlu bize! Bütün mahallelerde nerede neye ihtiyaç var? Nasıl bir eksik var veya ‘yolunda gitmeyen ne var’ hepsini biliyorum. Çünkü; siz vatandaşlarımızı dinliyoruz, görüş ve düşüncelerini dikkate alıyoruz. Ayrıca muhtarlarımızın da bu konuda büyük katkısı var. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum.” 

VATANDAŞLARIN SORULARINI CEVAPLADI

Toplantıya katılan mahalle sakinlerinin farklı konulardaki sorularını cevaplayan Çetin, Çukurova’da yoğun ilgi gören kreşlerin 8.’sinin temelini Huzurevleri Mahallesi’nde atacaklarını duyurdu. Dokuzuncu kreş için de hazırlıklar yaptığını bildiren Çetin,“Türkiye'de en fazla kreşi olan ve ilk kreşi yapan Çukurova Belediye’dir. Uygulamalarımız Türkiye’ye örnek oluyor. Bir çok belediye bizlerin Emekli Dinlenme Evleri’ni model alıyor.”dedi.

 ‘73 BİN KİŞİ İŞ İÇİN BAŞVURDU’

Geride kalan 5 yılda Çukurova Belediyesi’ne 73 bin kişinin iş başvurusunda bulunduğunu söyleyen Çetin, bu sayının 23 binini işe yerleştirdiklerini kaydetti. Bir çok kişinin belediyede çalışmak için müracaat ettiğine dikkat çeken Çetin, “Belediyeye aldığımız insanlar da; (görevlerini iyi yapan personeli tenzih ederek konuşuyorum) işe girinceye kadar gayet istekli. İşe girdikten sonra istiyor ki; ‘ben yatarak, maaş alayım.’ Böyle bir dünya yok. Kaç gündür sabah 07.30’de gidip belediye kapısının önünde oturuyorum. Bu bir mesajdır: ‘Ben Belediye Başkanıyım, hepinizden önce geliyorum.’ Ve herkesten sonra kurumdan çıkıyorum. Baktım olacak gibi değil, mesaj yerine tam ulaşmadı; şimdi kart sistemini getirdim. Personel belediyeye giriş ve çıkışlarda kartını basmak zorunda. Her kesin görevini düzgün yapması lazım. Bende bunu sağlamaya çalışıyorum. CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu yılbaşı öncesi bizlere bir talimat verdi. ‘1 Ocak itibariyle CHP’li belediyelerde maaşlar asgari 2200 olacak’ dedi. Şimdi Park Bahçelerdeki bir çalışanlarımız 2650 TL. alıyor. Temizlik işçilerimize ise 2800 TL maaş ödüyoruz. Ben üstüme düşeni yaptım. Emekçi arkadaşlarımızın da biraz daha hassas ve sorumluluk bilinci içerisinde görevlerini yapmalarını bekliyorum.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER