ÇİMEN: BENDEN SONRA ASKF’YE BAŞKAN OLACAK KİŞİNİN İŞİ ZOR OLACAK

 ÇİMEN: BENDEN SONRA ASKF’YE BAŞKAN OLACAK KİŞİNİN İŞİ ZOR OLACAK

Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkan adayı Ramazan Çimen, 91.0 frekansında yayın yapan Radyo Metropol’da yayınlanan Z Raporu programına konuk oldu. İlhan Geyik ve Tanır Emre Üzelgeçici’nin sorularını cevaplayan Çimen, Eylül ayında yapılacak ASKF seçimleri öncesi iddialı açıklamalarda bulundu. Sporun hayatının ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çeken Çimen, “Spor denildiğinde bizim evde akan sular durur. Eşim bazen ‘Ben Adana Demirspor’un kumasıyım’ diye espri yapar. Güçlü bir ekip oluşturacağım. Başkan seçildiğimde o koltukta oturmayacağım. Şunu iddia ediyorum; bizden sonra ASKF’YE başkan olacak kişinin işi zor olacaktır. Çünkü hizmet çıtasını çok yükseklere taşıyacağız.” dedi. Ramazan Çimen, yönetilen sorulara şu cevapları verdi.


 Amatör sporlara olan ilginiz nereden kaynaklanıyor?
‘SPORA HİZMET EDENLERE SAHİP ÇIKILMALI’

Günümüzde pek çok aile çocuklarının bir gün ‘topçu veya popçu’ olmasını ister. Ama doğup büyüdüğüm Anadolu Mahallesi’nde bizler top oynadığımız zaman dayak yerdik. O günün koşullarında toprak sahalarda kale direklerimiz tahtadandı. Okuyup Makine Mühendisi olma hayalim vardı. O günkü koşullar nedeniyle okuyamadık; kendimi sanayiciliğe adadım. Allah yüzümüze baktı, işadamı olduk. Amatör sporlara ilgimin en büyük gerekçesi; gençliğe yapılan yatırımdır. Dünyada en fazla önem verilmesi gereken alanlardan birisi spordur. Bundan dolayı kentti yönetenler spora hizmet eden insanlara daha fazla sahip çıkmalı. Çünkü onların yapmaya çalıştıkları işleri mahallelerdeki amatör kulüpleri çok güzel bir şekilde gerçekleştiriyor. Evde anne babalar üç çocuğun kahrını çekemezken, kulüpler onlarca çocukla ilgileniyor;topluma yararlı bireyler yetişsin diye, gayret ediyorlar.

ASKF Başkan adaylığı sürecinizden söz edebilir misiniz ?
‘BEN GÖREV ADAMIYIM’

Adana Demirspor ve ASKF’de yıllarca yöneticilik yaptım. ‘Başkanlık’ hedefim gibi bir derdim hiçbir zaman olmadı. Ben görev adamıyım. ASKF’de rahmetli Ali Gülleri’ nin yanında 12 yıl Başkan vekilliği görevinde bulundum. Ama hiçbir zaman ‘Ali abi’nin yerine başkan olmayı düşünmedim. Hep, ‘ Merhum Ali Gülleri varsa; ben yokum’ dedim. Çünkü bana yıllarca ASKF yönetiminde hizmet etme fırsatı tanıdı. Ahde vefayı bilen bir insanım. 

Spor-siyaset ilişkisi hangi düzeyde olmalı ?

Siyaseti spora karıştırmamak gerekir. Ama spor siyasete karışabilir. Eğer siyaset spora karışırsa roller değişir. Siyasetçinin her dediğine boyun eğme riski ile karşı karşıya kalırsın.

Sponsorluk anlaşmalarına yaklaşımınız nasıl olacak?

Kulüpler sponsorluk anlaşmaları yapsalar bile yine belediyelere ihtiyaçları olacaktır. Kulüplerimiz çocuk ve gençlerin bir takım kötü alışkanlıklara bulaşmaması için çok önemli işlevleri yerine getiriyor. Kentte ilgili kurumların yüklerini hafifletiyorlar. Kulüplerimiz her yıl Belediyeden 2 bin 500 TL. alabilmek için meclis üyelerinin havaya kalkacak parmaklarına bakıyor. İki yıldır bu desteği de alamıyorlar. Sponsorlukta sadece futbolda değil; tüm spor branşlarında katılım payı olarak küçük bir ücret istiyoruz. Ayrıca takımlara kupaları verilirken, sembollük olarak 5-10 bin TL. para verilebilir. Lig sponsorluğunu öngörüyoruz. O kişinin veya kurumun adı lige verilecek. Sponsor olanlar her takıma belli bir ücret ödeyecek. Şampiyonlukta da ayrı bir kaynak aktaracak. 

ASKF Başkanlığı için kendinizi hazır hissediyor musunuz? Yoksa bir tepki olarak mı yola çıktınız?
‘EKİBİMLE BU GÖREVE HAZIRIM’

Hayatım boyunca günü kurtarmak için bir yerde bulunmadım. Ekibimle bu görevi başarıyla yapabileceğime inandığım yola çıktım. Çok önemli projelerimiz var. Örneğin; Kulüplerin kaynak sorununu çözmek için Aksagaz, Enerjisa gibi ilde dev yatırımları olan firmalara müracaat edeceğiz. Vali, Belediye Başkanları, milletvekilleri ve odaların kapılarını çalacağız. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan’da iken kulüp binası olmayan takımlarımız vardı. Karalar, halı sahalar yaparak kulüplerin hizmetine sundu. Kendisine teşekkür ediyoruz. Aynı adımları şimdi de atabilir. Üniversitelerin farklı spor branşlarından mezun olan antrenörlerimiz var. Okulların spor salonlarını kiralamışlar, bir de yanlarında personel çalıştırıyorlar. Eğer amaç gençliğe hizmet ise bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Adana’da bugüne kadar sporda sadece futbola bakıldı, salon sporları ihmal edildi. 

ASKF’nin tüzüğünde başkanlıkla ilgili 34’üncü maddeyi değiştirmeyi düşünüyor musunuz?
‘34’ÜNCÜ MADDEYİ DEĞİŞTİRECEĞİM’

34. madde ‘İki dönem ASKF’de veya üst kurulda delege olmamışsanız başkan olamazsınız’ diyor. Memlekete cumhurbaşkanı veya muhtar olabiliyorsunuz; ama ASKF’ye bu maddeden dolayı başkan olamıyorsun. 34. maddenin değiştirilmesi için kongre salonuna noterle geleceğim. Bir insanın seçme hakkı varsa seçilme hakkının da elinden alınmaması gerekir. Ayrıca yarın başkan olduğumda, karşıma üç beş adayın çıkacağını bilmem gerekiyor. 27 yıl rahmetli Ali Gülleri, son 3 yıldır da Dr. Ahmet Bozan ASKF Başkanlığı yapıyor. ‘Seneye karşımıza kim rakip olarak çıkacak?’ diye düşündüğümde kimseyi bulamıyorum. Yok ki… Bu maddenin değiştirilmesi tamamen başkanın tasarrufunda olan bir husustur. 

Daha iyi bir başkanlık vaadiyle mi geliyorsunuz? 
‘BENİ ADAY OLARAK ÇIKARDILAR’

Hiçbir zaman başkanlık gibi bir ‘lüksüm’ olmadı. Adana aşığı bir insanım. Adana’nın yararına olabilecek her işe destek veririm.  Ahmet kardeşimi (Bozan) çok severim. Bozan’nın bu işi çok iyi yaptığını düşünseydim, (şerefim üzerine yemin ederim) aday olarak çıkmazdım. Aslında ben aday olmadım, aday olarak çıkardılar. Ahmet kardeşim bundan 5-6 ay önce bana gelip 'Abi 6 ay 1 yıl sonra seçim var, bu işi nasıl yapalım' deseydi, onu yadırgamazdım. Geçmişte bu görevlerde bulunmuş kişilerden fikir almak zor bir şey değil ki... O insanları da onure edersiniz, hatırlandıklarını bilirler. Bir takım konulardan bahsettik. Ahmet kardeşim yapmaya çalıştı da bunlar olmadı mı? Hayata geçirmeyi düşündüğümüz projeleri belki bir yılda yapmayabiliriz. Ama bunları üç yılda mutlaka yapacağız. Bundan dolayı ben her yerde 'Bizden sonraki yöneticilerin işi zor olacaktır' diyorum. Çünkü biz ASKF'yi kurumsallaştırma çalışacağız. Ahmet Bozan benim sevdiğim, dostum ve arkadaşım insanlardan birisidir. Şu anda Bozan için ‘o benim rakibim’ demiyorum. O benim kardeşim, ben onun ağabeyiyim. Biz sadece burada ‘Adana sporu için ne yapabiliriz?’ diye çabalıyoruz. Gönül isterdi ki Ahmet Bozan yanıma gelip, 'Biz bu işi beraber götürelim' deseydi. Yönetimde olmam şart değil. Ama biz üç yıldır ASKF'den ayrıyız, bugüne kadar Ahmet Bozan bir kez kapımızı çalmadı. Kimseyi kötülemek niyetinde değilim. Keşke Ahmet Bozan devam etseydi. Niye seçim sürecine girelim, neden insanlara yeni bir atmosfer yaşatalım... Göreve geldiğimde 34. maddeyi değiştireceğim. Başkanlığı iki dönemle sınırlayacağım. Bu iki veya üç dönem olur; ama 27 sene olmaz.

Adana'nın yeni stadı için neler söylemek istersiniz?
‘YENİ STAD SADECE FUTBOL İÇİN TASARLANMIŞ’

Adana için 'sahipsiz kent' derler. Şehrimizde gerçekten çok mükemmel bir stat yapıldı. Ama başından itibaren bu projeye sahiplenmediğimiz için sadece futbola yönelik tasarlandı. Stadın altında bir kapalı otopark var. Bu otoparkla her halde Adana'nın bütün salon sporları ihtiyacı giderilirdi. O kadar büyük bir otopark yapacağınıza salon sporları için bir şeyler yapılabilirdi. 5 Ocak Stadı yıkıldığında yerine Millet Parkı veya yeşil alan olmasının yanında çok güzel bir spor kompleksi de yapılabilir. Ayrıca kentsel dönüşümler yapılırken sporun tüm dallarıyla ilgili alanlar mutlaka projelere dahil edilmeli. Emek sahasına mutlaka sahip çıkılmalı. 

Korona salgını günlerinde yardım paketleri dağıttınız. Kimlere ulaştınız?

Yardım paketlerini spor kulüplerine dağıtmadım. 30 yıldır geleneksel hale getirdiğim üzere yardımı direkt sporculara yapıyorum. 100 aileye de paketlerin dışında farklı yardımlarımız oldu. Ama bu yardımların reklamını yapmaya gerek yok. Bayram öncesinde de kulüplere kıyafet desteği sunuyoruz.  

Semt sahalarıyla ilgili  düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz ?

30 yıldır spor camiasının içinde çok farklı şeylerle karşılaştım. ’Bana güvenerek mi bu kulübü kurdun' gibi çok farklı görüşlerle karşılaştık. Adana da her branşta yaklaşık 500 spor kulübü var. Bu kulüplerin hepsi 'Biz bir ay sporu bıraktık' desinler, (yeminle söylüyorum) kıyamet kopar. Yöneticilerimizin tamamı 'ne istiyorsanız verelim, yeter ki spora devam ediniz' diyeceklerine inanıyorum. Çünkü evinde üç çocuğuyla ilgilenmenin zorluğu ortadayken kulüpler onlarca çocuğa adeta anne ve babalık yapıyor, onları kötü alışkanlıklara kaymaması izin çaba gösteriyor. 

Peki, kulüplerin buradaki kazancı nedir?
‘SPOR GÖNÜL İŞİDİR’

Kendimden örnek vereyim; 30 yıldır eğer spora verdiğim emekleri Metal Sanayi'ne verseydim, her halde oranın tamamına sahip olabilirdim. İnsanların farkı hobileri vardır. Çoğu kulüp başkanımız evinin ekmek parasını sporcu gençlere harcıyor. Spor görev değil; gönül işidir. Ama dışarıda göründüğü gibi de kolay değil. Gece geç saatlere kadar oturup sporcuların ihtiyaçlarını konuşmak, her kesin katlanabileceği bir şey değildir. 


ASKF'de nasıl bir yönetim vaat ediyorsunuz?
‘YÖNETİMDE ÜRETEN İSİMLER OLACAK’

Yönetimde üreten insanlar olacak. Giderken ben arkamda hoş bir sada ve iz bırakmak istiyorum. Eğer söz verdiğim işleri yapamazsam o koltukta oturmam. Sporun anlamı rekabet değil; amaç inşalara spor yaptırmaktır. Yenersin veya yenilirsin; her şeyden önce kutuplaşmamak gerekir. Toplum için ‘nasıl iyi bireyler yetiştirebilirizin’ peşinde olacağız. Sporun ticareti olmaz; temel hedef centilmenlik içinde spor yapmaktır.  Tüm branşları geliştirmek lazım. Kulüpler bizlere projeleriyle geldiklerinde bizler onlar için harekete geçeriz. Yönetimdeki arkadaşlarımızın gönülleri zengin olacak. Yumurta küfesini hep birlikte omuzlayacağız. Ben iddia ediyorum: Benden sonra zor olacak. Demirspor da iken evime gitmiyordum. Evimi unutmuştum. Vaat ettiğim projeleri bir kitapta topluyoruz. Söz gider, yazı kalır… Ayrıca sporcuların sağlık giderleri için çalışmalarımız var. 

Göreve geldiğinizde gelir ve giderleri açıklayacak mısın?

Eğer ASKF yönetimine gelirsem son üç yılın harcamalarını ve oraya aktarılan kaynakları açıklayacağız. Ayrıca internet sitesinde her ay yapılan harcamalarını açıklayacağız.  

ASKF’ye gelen kaynaklar doğru yerlere harcandı mı?

Bana göre harcanmadı. Rahmetli Ali abi (Gülleri) giderken 327 bin TL bıraktı. Bana göre bu para 400 bin TL olmalıydı. ASKF yönetimine geldiğimde kimse buranın bütçesinden bir tek dürüm yiyemez. ASKF'den toplanan para yine amatörlere harcanacak. Hesap vermekten çekinmem. Her yıl sponsorlar kadar amatörlere para harcıyorum. 

Başka başkan adayı çıkar mı?

Çıkma şansı yok, keşke 5 aday daha çıksaydı. Kaybeden kazanan adayın ellini sıkmakla mükelleftir. Yarın seçimi kaybedersem yine Ahmet kardeşimizin (Bozan) yanında olacağım. Biz Adana sporu kazansın, istiyoruz. Yapamayacağım hiçbir şeyi konuşmam. Kendime ve ekibime güveniyorum. İnşallah Adana sporuna güzel hizmetler yaparız.


RAMAZAN ÇİMEN KİMDİR?

1966 doğumlu evli 4 çocuk babası sanayici ve iş adamı; 25 kişiye istihdam sağlıyor. 2004-2014 arası Küçük Orta Ölçekli Sanayi Sitesi başkanlığı yaptı. 1993 yılında doğup büyüdüğü mahallesinin takımı olan Anadolu 19 Mayıs Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevini 2019 yılına kadar yaptı. 2005 Mayıs ayından bugüne kadar Adana Amatör Spor Kulüpleri (ASKF) yönetiminde çeşitli görevlerde bulundu. ASKF yönetimindeyken 2007 yılında Adana Demirspor yönetimine girmesi için spor kamuoyu tarafından baskı oluştu. Adana Demirspor’da belirli aralıklarla 7 sezon görev yaptı. Adana Demirspor yöneticiliği döneminde, 4 kez Play-Off finali oynayıp, bir kez de şampiyonluk yaşadı. Ve aynı zamanda çeşitli amatör spor kulüplerinde başkanlık ve yöneticilik görevlerinde bulundu.
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER