DARDAĞAN: ADIM ADIM İKTİDARA YÜRÜYORUZ

 DARDAĞAN: ADIM ADIM İKTİDARA YÜRÜYORUZ

CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, Çukurova Metropol gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici’yi ziyaret etti. Parti çalışmaları konusunda açıklamalarda bulunan Dardağan, CHP’nin “İkinci yüzyıla çağrı beyannemesini” halka anlatmak için yoğun bir çaba sergilediklerini kaydetti. Dardağan, ”Adım adım iktidara yürüyoruz.” dedi. 

‘ÜLKE SAVRULUYOR’
CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, Çukurova Belediyesi’nin 28 Kasım Cumartesi günü gerçekleştireceği toplu açılış ve temel atma törenine katılacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu görkemli bir şekilde karşılamaya hazırlandıklarını ifade etti. Yarın seçim olacakmış gibi Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Seyhan’da ‘halka dokunan’ hizmetlerine devam ettiklerini dile getiren Ahmet Dardağan, “Türkiye uzun bir süredir yönetilemiyor; adeta savruluyor. Ekonomi çok kötü. Dolar kuru aldı başını gidiyor. İşsizlik artıyor. Tüm alanlarda sıkıntılar yaşanıyor. Biz CHP olarak bu süreci halka anlatmak ve çözüm önerilerimizi paylaşmak için kapı kapı dolaşıyoruz.  Aldığımız olumlu desteklerle adım adım iktidara yürüyoruz.” dedi. 

‘VATANDAŞLARA DESTEK’
Pandemi sürecinde Seyhan’daki tüm vatandaşlara imkanlarımız ve yasalar çerçevesinde maddi ve manevi destek sunduklarını vurgulayan Ahmet Dardağan, Valilik, Kaymakamlık, Belediye’nin yanı sıra parti yönetim kurulu, kadın ve gençlik kolları ile işbirliği halinde ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için tüm imkanları seferber ettiklerini açıkladı. CHP’li Seyhan Belediyesi’nin bu konudaki hizmetlerine parti teşkilatı olarak katkı verdiklerine dikkat çeken Dardağan, “Seyhan’daki aşevlerinde her gün onlarca insana ücretsiz yemek ikramı yapılıyor. Maske dağıtımları sürüyor. Salgın tedbirleri çerçevesinde sınırlama getirilen 20 yaş altı çocuklar ile 65 yaş üstü yaşlılarımıza yönelik farkındalık oluşturan faaliyetlere imza atıyoruz. Bu sıkıntılı dönemde halkımızın dertlerine çare olmak için parti olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz.” diye konuştu. 

‘İŞSİZLİK HAD SAFHADA’
Her gün onlarca insanın “iş talebi” ile kendilerine başvurduğunu anlatan CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, “Adım attığımız her yerde aileler ‘çocuklarımız işsiz’ diye bizlerden iş talebinde bulunuyor. Ülkede yüzde 12’lere varan işsizlik oranı ile ülkede işsizlik giderek büyüyor. Çalışanların bile yeri garanti değil. CHP Ekonomi Masası’nın verilerine göre; işsizler ordusuna yüzde 2’lik çalışan kesim eklenmiş durumda. Bu çok büyük bir rakam. İktidarın üretim politikası sıfır. Mutfakta yangın var. Toplum bu yangının farkında. Bu kötü gidişe dur diyecek ve ülkeyi ekonomik buhrandan kurtaracak tek parti CHP’dir.” değerlendirmesini yaptı. 

‘GERÇEKLERİ ANLATIYORUZ’
Türkiye’de ekonominin büyük bir çıkmaza girdiğinin altını çizen Dardağan, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın başkanlığındaki CHP Ekonomi Masası’nın il il gezerek, halka “Türkiye’nin gerçeklerini” anlattığını dile getirdi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tırmanışa geçen koronavirüs salgını nedeniyle halk evden çıkamadığına işaret eden Dardağan, “Bizim halka ekonominin gerçeklerini anlatmamız gerekiyor Ülke ekonomisi yandaş medyanın anlattıkları gibi değil. Erken seçim artık kaçınılmaz hale gelmiştir. CHP’nin iktidara gelmesi yakındır. Tüm mücadelemiz bunun içindir. CHP iktidarında halk yaşanan bu açlık ve sefaletten kurtulacaktır.” dedi.

‘PANDEMİ YÖNETİLEMİYOR’
İktidarın pandemi sürecini yönetemediğini iddia eden Ahmet Dardağan, yokluk ve yoksulluk düzenine asla boyun eğmeyeceklerini belirtti. “İnsanca bir yaşam” için Seyhan İlçe Örgütü olarak salgınla mücadelede de halkın hep yanında olduklarına dikkat çeken  Dardağan, ilçede salgınla “mücadele seferberliği” başlattıklarını; her zaman halkının yanında olduklarını kaydetti. Halkı çaresizliğe iten iktidarın politikalarına karşı çözüm için mücadele ettiklerini ifade eden Dardağan, mahalle komiteleriyle birlikte mahallelerde sokak örgütlenmesine devam ettiklerini anlattı. Seyhanlılar'ın sorunlarına bire bir tanıklık edip çalışmaları buna göre Ahmet Dardağan, aydınlık yarınlara olan inançlarıyla Seyhanlı hemşehrilerini kucaklamayı sürdüreceklerinin altın çizdi. 

‘YALNIZ BIRAKMIYORUZ’
Pandeminin Türkiye'de olduğu gibi Adana'da da yaşamı ve halk sağlığını tehdit ettiğini anımsatan CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, siyasal iktidarın sağlıkta, eğitimde, ekonomide çözüm projelerinin olmadığını savundu. Esnaf, çiftçi, emekli, işçi ve işsiz tüm kesimlerin mağdur edildiğini ileri süren Dardağan, vatandaşlara bir maskenin bile çok görüldüğünü iddia etti.
 Bu süreçte CHP Seyhan İlçe Örgütü olarak halkı yalnız bırakmadıklarını vurgulayan Dardağan, şöyle devam etti: “Mahallelerde ve sokaklarda yurttaşlarımızla buluşuyoruz. Sorunları yerinde görüp çözüm üretiyoruz. Seyhan'da kimse kendisini yalnız hissetmeyecek. Seyhan'da halkımızın yüzü hep gülecek. Aydınlık bir geleceğe Seyhan halkının desteğiyle kavuşacağız.”  

 
İŞTE CHP’NİN “İKİNCİ YÜZYILA ÇAĞRI” BEYANNEMESİ


“Tek Kişilik Saray Hükümeti” Türkiye’yi 5 temel sorunla karşı karşıya bırakmıştır. Demokrasi sadece kâğıt üstünde kalmıştır. Yasama, yargı ve medya bir kişinin vesayeti altındadır. Ekonomik bağımsızlığımız tehlike altındadır. Vatandaştan toplanan vergilerin ve yapılan borçlanmaların büyük bir kısmı içerde ve dışarıda bir avuç çıkarcıya aktarılırken, milletimiz korkunç bir işsizliğe mahkûm edilmektedir. Dış politikada, egemen güçlerin taleplerine boyun eğen bir Türkiye profili ortaya çıkmıştır. Sürekli değişen eğitim politikalarıyla, Türkiye bilgi çağından koparılmıştır. Çocuklarımız eğitimde adeta denek olarak kullanılmaktadır. Etnik kimlik, yaşam tarzı ve inanç eksenli siyasetle toplumsal barışımız derin yara almıştır. “Tek Kişilik Saray Hükümeti”, iktidarını sürdürmek için kamplaşmayı, kutuplaşmayı ve ayrışmayı çözüm olarak sürdürmektedir. Bugün geldiğimiz noktada; bu beş temel sorunun çözümü, öngörülen ekonomik-siyasal-toplumsal dönüşümü sağlayacak, güven veren, bir siyasal birliktelik kapasitesini oluşturmaya bağlıdır. Bu kapasite ancak reform iradesi etrafında toplanmış geniş bir mutabakatla sağlanabilir. Bu süreçte, Cumhuriyet Halk Partisi’nin en önemli görevi, bu reform iradesi ve temel ilkeler çerçevesinde oluşturulacak geniş bir uzlaşmayı sağlamak ve seçim sonrasında vaat edilen reformları hayata geçirmektir. 31 Mart’ta güzel ülkemize baharı getirdik. 40 milyondan fazla vatandaşımıza Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Millet İttifakı’nın fedakâr evlatları hizmet ediyor. Şimdi sıra baharımızı yaza çevirmekte. 


ŞİMDİ TÜRKİYE’NİN TAN VAKTİ!
Şimdi Türkiye’nin tan vakti! Gün doğuyor, umut yeşeriyor… Bu çerçevede; Yeni bir Anayasa ile Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir. Güçlü Demokratik Parlamenter Sistem için öncelikle geniş bir toplumsal mutabakat sağlanacak, her türlü vesayetten uzak, darbe hukukundan arınmış, gücünü milletten alan yeni bir Anayasa yapılacaktır. Bu Anayasada öncelikle; Cumhurbaşkanının tarafsız olması sağlanacak, Partili ve yanlı Cumhurbaşkanı uygulamasına son verilecektir.  Kuvvetler ayrılığı esas alınacak, gerekli denge ve denetim mekanizmaları kurulacaktır. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kesin olarak sağlanacak; Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Anayasa Mahkemesi, yüksek yargı organları ve mahkemeler üzerinde yasama ve yürütmenin doğrudan ya da dolaylı vesayetine son verilecektir. Yasa tasarı ve teklifleri TBMM komisyonlarında görüşülürken, uzmanların, ilgili meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri mutlaka alınacaktır. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır. Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecek, medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır. 

‘HUZUR SAĞLANACAK’
Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Başta Kürt sorunu olmak üzere, tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecek; Türkiye’nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir. Kadın-Erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir. Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermeksizin sürdürülecektir. Devlet yönetiminde ve toplumsal düzende liyakat sistemi hâkim kılınacaktır. Kamusal alandaki bütün atama ve işlemlerde liyakat esas alınacak, devlet hizmetlerinin partizanca, çıkar amaçlı yapılmasına engel olunacaktır. Hizmet yandaşa değil, vatandaşa verilecektir.

‘SEÇİM YASASI DEĞİŞECEK’
“Seçim Yasası” değişecek, milletin vekilini millet seçecektir. Demokrasilerde asıl olan milletin iradesinin olduğu gibi parlamentoya yansımasıdır. 12 Eylül darbecilerinin eseri olan seçim barajı kaldırılacak, milletin iradesinin Meclis’e tam olarak yansıması sağlanacaktır. Milletin vekilini genel başkanlar değil, millet seçecektir. Seçim Yasası değişikliği ile cinsiyet kotası getirilecek, kadınların Parlamento’da temsili güvence altına alınacaktır.

‘SİYASİ AHLAK YASASI’
“Siyasi Ahlak Yasası” çıkarılacaktır.  Siyasi Ahlak Yasası ile siyaset kirlilikten arındırılacak, vatandaşla siyasetçi arasındaki güven yeniden inşa edilecektir. Böylece milletin seçtiği vekillere ve Gazi Meclisimize itibarı geri verilecektir. Kamu İhale Kanunu, rekabet ve şeffaflığı sağlayacak şekilde yeniden düzenlenecektir. Kamuda israf ve kayırmacılığı önlemek amacıyla Kamu İhale Kanunu ivedilikle değiştirilecek, tüm kamu ihalelerinin şeffaf, kamuya açık, kayırmacılıktan uzak bir anlayışla yapılması sağlanacaktır. “Sayıştay” gerçek işlevine kavuşturulacak, “Ulusal Vergi Konseyi” ve TBMM’de “Kesin Hesap Komisyonu” kurulacaktır.  TBMM adına denetim yapan Sayıştay’ın denetim alanı uluslararası normlara uygun olarak genişletilecektir. Adaletli bir vergi politikası uygulamak amacıyla “Ulusal Vergi Konseyi” kurulacak ve Konseyin her yıl düzenleyeceği raporlar Resmi Gazete’de yayınlanacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir “Kesin Hesap Komisyonu” kurulacak ve bu Komisyonun Başkanlığı muhalefet partisine (iktidar ortağı olmayan en büyük partiye) verilecektir. Böylece harcanan her kuruş verginin hesabı millete verilecektir. Güçlü bir “Stratejik Planlama Teşkilatı” kurulacaktır. Ekonomide, ihracat odaklı ve katma değeri yüksek üretime öncelik veren bir Planlama ve Teşvik Politikası yaşama geçirilecek, bunun için güçlü bir “Stratejik Planlama Teşkilatı” kurulacaktır. Üretim ve hakça paylaşım stratejik planlamanın ana felsefesi olacaktır. Eğitim sistemi, tüm bileşenlerinin ortak çabasıyla yeniden yapılandırılacaktır. Eğitim, Türkiye’nin kalkınma stratejisinin en önemli, en temel parçası olarak yeniden ve tüm paydaşlarıyla birlikte planlanacaktır. Eğitim politikalarının tek hedefi “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmek olacaktır. Üniversitelerimizde, her türlü düşünce özgürce tartışılabilecek, her türlü bilimsel çalışma özgürce yapılabilecek, darbecilerin getirdiği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kaldırılacaktır. Tüm Organize Sanayi Bölgelerinde iş garantili yatılı “Teknoloji Liseleri” kurulacak, sanayicinin ihtiyaç duyduğu eleman sorunu çözülecektir. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER