DOĞAN: UTANÇ DUYUYORUM

DOĞAN: UTANÇ DUYUYORUM

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, 91.00 frekansında yayan yapan Metropol Radyo’da ‘Metropol Gündem’ programına katıldı. Tarımın genişçe ele alındığı programda, Doğan; Adana tarımında en büyük sorunların başında; Toprak dağılımının çok parçalı olması, verim düşüklüğü, köyden kente göç, girdi maliyetleri gibi sorunlar olduğuna dikkat çekti. 

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Adana’nın yaş meyve, sebze kenti olduğuna işaret ederek, Adana Sebze Meyve Hal Kompleksi’ni eleştirdi. Doğan yaptığı konuşmada; “Adana Hal Kompleksi’ni görüyorsunuz derme- çatma, uyduruk halde. Bu hallerde sıcakla birlikte ürün bozuluyor, kayıplar oluşuyor. Aslında Hal Kompleksi ana artere yakın yerlerde, daha büyük olmalı. Her esnafın arkasında soğuk hava depolarının olması gerekiyor. Ürün oraya gittiğinde raf ömrü uzun olmalı. Çiftçi 10 ton ürün götürdüğünde, bunun yüzde 30’ u zarar görüyor. O kayıplar çiftçiye, tüketiciye yansıyor. Ürün tüketiciye daha pahalıya ulaşıyor.  Ben 59 yaşında biri olarak, Adana halinden utanç duyuyorum. Bu kadar derme çatma hal olur mu? Avrupa’ da ki hal örneklerini görüyoruz, ürün asla bozulmuyor. Aslında bunun önlenmesi çok kolay, maalesef Adana’da hiç yatırım yok” dedi.

“ADANA İHMAL EDİLDİ”
Adana tarımında uygulanan vahşi sulama alışkanlığının terk edilmesi gerektiğini ifade eden Doğan, ‘kapalı sulama sistemine bir an önce geçilmeli’ dedi. Doğan yaptığı açıklamada; “Adana’nın en büyük eksikliği kapalı basınçlı sulama sistemi. Ne yazık ki; o kadar hastaneler, oto yollar yapıldı. Bunlar çok güzel hepsi yapılsın ama Adana ihmal edildi.  Aslında bu sistem çok kolay gelsinler, danışsınlar. Sulama kanalının içerinse kapalı boruyu yerleştireceksin, yer hazır. Oradan küçük borularla geçişini sağlayacaksın. Motor pompasına, Traktöre, elektriğe,  fazla elamana gerek yok. Çiftçi vanayı açtığında hem yağmurlama, hem de damlama çalışacak. Bu sayede çiftçi ürünü daha güzel üretip, daha ucuza satacak. Bu sorunlar her seçim dönemi gündeme gelir, seçim biter rafta kalır. Demek ki biz Adana’dan yeterince sesimizi duyuramıyoruz. Hangi partiden olursa olsun, Adana’da o kadar Milletvekili var. Bu konuda ne yazık ki! Adana’ya sahip çıkılmıyor” diye konuştu.

“TARIM İŞÇİLERİ İLKEL ŞARTLARDA”
Tarım işçilerinin sorunlarını  gündeme getiren Doğan, “Eskiden Güneydoğu’dan işçi gelir pamuğu toplar giderdi. Şimdi mevsimlik tarım işçisi artık Adana’ya yerleşti. Yılın 365 günü ekim, dikim, hasat var. Onlara bölge bölge prefabrik ve konteynır evler yapılmalı. İçersinde sosyal donatılı alanlar olmalı. Tarım alanlarını gezdiğimizde, drenaj kanallarının üzerinde çadırlar kurulmuş, çocuklar 3,4 metre derinliğinde drenaj kanallarına düştüğünde boğulma olacak. Elektrik direklerinden tel atılarak, elektrik çekilmiş, bu son derece tehlikeli bir durum. İçme suyu yok ve sinekten geçilmiyor. Biz bu konuda Valiliğimiz öncülüğünde Kaymakamımızla görüştük. Adana bölgesinde hazine arazisi bulmadık. Eğer yer bulunsaydı Valilikten bir kaynak vardı. O insanlar bize lazım, onların sağlığı çok önemli. Maalesef ilkel şartları devam ediyor. Geçen yılda Tuzla’ yolu üzerinde çadırlar kuruldu. 2 hafta önce orada ölümlü bir kaza gerçekleşti. Bunları önlemek zor değil, destek verilirse her şey olur.” 
“KARPUZ TARLADA KALDI” 
Adana’da bu yıl karpuz hasadının beklenenden daha düşük fiyatlara satılarak çiftçiyi zarar ettirdiğini ifade eden Doğan, şöyle söyledi; “ Karpuz genelde Nisan Ayı sonu, Mayıs Ayı başı çıkardı. Bu yıl havalar serin gittiği için, Mayısın ortasından sonra karpuz hasadı başladı. Karpuzların Haziran’ın başında bitmesi gerekiyordu. Hala 10, 15 günlük hasat var. Geçen yıl 7, 8 ton veren karpuz bu yıl 3, 4 ton veriyor. Çiftçi ilk etapta tüccara sattı, tüccarda şu an zararda. Karpuzun fiyatı ilk çıktığında 3 ila 3,5 TL arasında değişti. Bu yıl karpuzun iyi olacağını bekliyorduk ancak 40,50 Kuruşlara düştü. Çiftçimiz bu şekilde sattığında, karpuzdan zarar ediyor. Şu an çiftçi mağdur, çoğu çiftçimiz karpuzu tarlada bıraktı. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’a karpuzun para etmediğini, Sosyal Belediyeciliğin devreye girmesi gerektiğini söyledim. ‘Hangi ürün para etmiyorsa bunu alıp halka dağıtırsınız, hem çiftçi kar etmiş olur, hem de fakir fukara karpuz yemiş olur’ dedim” şeklinde konuştu.  

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER