DOSTLUK KÖPRÜSÜ KURDULAR

  DOSTLUK KÖPRÜSÜ KURDULAR

Hayata geçirdiği toplumsal içerikli projeleriyle öne çıkan Biz De Varız Destekleme Derneği, 21 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Adana’nın simge yapılarından tarihi Taşköprü’de anlamlı bir etkinliğe daha imza attı. 

TAŞKÖPRÜ’DE ‘FARKINDALIK’ MAÇI

Adana Barosu Adonis Futbol Takımı ile Adana Ampute Engelliler Futbol Takımı’nın tarihi Taşköprü üzerinde gerçekleştirdikleri gösteri maçı büyük ilgi gördü. Dünyanın halen kullanılmakta olan en eski eserlerinden biri olan Taşköprü’de “Spor, engellerin kaldırılmasındaki en etkili yoldur” sloganı ile düzenlenen etkinlik ile her türlü engele rağmen insanların spora teşvik edilmesi amaçlandı. Biz De Varız Destekleme Derneği’nin ev sahipliğinde organize edilen ‘dostluk maçıyla’ yargının asli unsurlarından savunmanın temsilcileri avukatlar ile engelli sporcular arasında dayanışma ve kaynaşmanın güzel bir örneği sergilendi.

 ‘YURTTA SULH, CİHAN DA SULH’

Açılış törende konuşan Biz De Varız Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Esin Parlak, 21 Eylül Dünya Barış Günü’nün anlam ve önemine dikkat çekti.  Her 21 Eylül’de Birleşmiş Milletler (BM) merkezinde barış çanının çalındığını belirten Parlak, “Savaşlardaki insanların kıymetini anlamak için Japonya tarafından yaptırılan bu çan dünyanın tüm ülkelerindeki çocukların bağışladığı bozuk paralar ile üretilmiştir. Çanın üzerinde ‘Çok yaşa mutlak barış’ yazılıdır.  Çok yakın bir tarihte dünyanın bir ucunda gördüğüm Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büstünün üzerinde de, ‘Yurtta sulh, cihan da sulh’ yazıyordu. Harika bir organizasyonda sizlerle birlikte olmaktan büyük gurur duyuyoruz.” dedi. 


‘İmkânsızın olmadığını gösterdiniz’

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay,  sürekli olarak konuşmak yerine artık harekete geçmenin zamanın gelip-geçtiğine işaret etti. Akay, şöyle devam etti: “Sizler tüm koşullara rağmen sonuçta hareketin ve bir şeyler yapmanın çabası içerinde olduğunuzu gösteriyorsunuz. Yaptığınız şeyler kendi adınıza değil; umutsuzluğa düşen çok sayıda insan için önemli işler gerçekleştiriyorsunuz. Tekrar ifade ediyorum; bu kendi adınıza değil, daha çok benzer konumları yaşayan insanlar için son derece değerli. Hiçbir şeyin imkansız olmadığını göstermeniz açısından son derece anlamlı. Yönetim kademesinde olan bizler sürekli olarak bir şeyleri bahane ediyoruz veya bir şeyleri gerekçe göstererek, ‘niçin yapmadığımızı’ anlatmaya çalışıyoruz. Oysa önümüzdeki örnekler imkânsızın olmadığını göstermesi bakımından son derece kıymetli. Hepinize başarılar diliyorum. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

‘Özgürlük barışla sağlanabilir’

Adana Barosu Başkan Vekili Sabahattin Gümüş ise avukatlığın sadece adliye koridorlarında dosyalarla koşuşturmaktan ibaret olmadığını bir kez daha gösteren Adonis Futbol Takımı’ndaki genç avukat meslektaşlarına teşekkür etti. Avukatların hayatın her yerinde olduğunu dile getiren Gümüş, “Avukatlar barıştan yanadır, her zaman savaşa karşı çıkmışlardır. Avukatlar barışın dünyaya egemen olması için üzerlerine düşen görevleri hakkıyla yerine getirmişlerdir. Özgürlük ve adalet; ancak ve ancak barışla sağlanabilecek bir meziyettir. Organizasyonun yapılmasına kaktı sunan kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

‘Barışın tesisi için bir mihenk taşı olur’

Adana Gençlik ve Spor İl Şube Müdürü Kadir Gül de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh”  sözünü hatırlatarak , “Tarihi Taşköprü üzerindeki bu gösteri maçı başta ülkemiz olmak üzere, tüm dünyada barışın tekrar tesisi için bir mihenk taşı olur. Organizasyonda emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

‘Farkındalık oluşturmak istedik’

Adana Barosu Adonis Futbol Takımı Kaptanı; aynı zamanda Biz De Varız Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Selahattin Yakın, 21 Eylül Dünya Barış Günü’nde, tarihi Taşköprü’de tarihi bir günü yaşadıklarını dikkat çekti. Adana Barosu Adonis Futbol Takımı ile Adana Ampute Engelliler Futbol Takımı’nın maçıyla bu alanda ‘farkındalık’ oluşturmak istediklerini dile getiren Yakın, “Yaratmak istediğimiz bir farkındalık var; o da tüm insanları her türlü engele rağmen spora teşvik etmek. Spora yönelen bir toplum barışın her türlüsüne (kişinin kendisiyle barışık olmasından toplumlar arası barışa kadar) giden yoldaki engellerin üstesinden adil yaşamayı öğrenerek ve sevgi, saygı köprüleri kurarak gelecektir. Spor engellerin kaldırılmasındaki en etkili yoldur. Çünkü spor yapan bir birey, spora teşvik edilen bir toplum barışın her türlüsünde yer alacaktır. Kendisiyle ve toplumla barışık bireyler fair-play ruhu ile hareket eder. Spor ve barış için ‘Biz De Varız’ diyoruz.” dedi. Seyhan Belediyesi Spor İşleri Müdürü Nesrin Olgun Arslan, Dünya Barış Günü’nde böylesine önemli bir etkinliğe destek vermenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Arslan, her konuda özellikle engelli sporculara sahip çıkmaya devam edeceklerini bildirdi. 

Adana Ampute Engelliler Futbol Takım Kaptanı Murat Porsuk, böyle bir aktivite çerçevesinde engelli bireylerin evlerinden dışarıya çıkmasının önemli olduğunu anlattı. Benzeri organizasyonları her  zaman beklediklerini aktaran Porsuk, “Çünkü engelli arkadaşlarımız evlerinde oturuyorlar. Her hangi bir aktiviteye kolay kolay katılmıyorlar. Ama biz siz kurumları destekleriyle bu engelleri aşarak bu tür etkinliklere katılmaya devam edeceğiz. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

‘Spor bir ulusun birleştirici anahtarıdır’

Çukurova Üniversitesi - Adana Genetik Hastalıklar Tanı ve Tedavi Merkez (AGENTEM) Müdürü Doç. Dr. Atıl Bişgin, yurt dışında olması dolayısı ile katılamadığı programa gönderdiği mesajda, “Spor bir ulusun birleştirici anahtarı, kültürünün, kardeşliğinin güçlendirici çimentosudur. Sporda hiçbir fiziksel engellin olmadığını bizlere gösterdiğiniz; insanlara örnek olduğunuz ve döktüğünüz her damla alın teri için sizlerle ne kadar gurur duysak ve teşekkür etsek azdır. Her iki takımımıza başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Fidas İlaçlama yetkilisi Sinem Özgen de böyle bir projede yer almaktan büyük keyif aldıklarını dile getirdi. Özgen, şunları söyledi: “Bende bir engelli ablaya sahibim. Onları gayet iyi anlayabiliyorum. Onlarla birlikte böyle bir projeye imza atmak ve destek vermek benim için onur verici. Aynı zaman da Biz De Varız Destekleme Derneği’nin bir üyesi olarak bu projeyi hayata geçiren herkese çok teşekkür ediyorum. Atılan bu güzel adım Adana ve ülkemiz için çok umut oldu. Dilerim bu çalışmaların bundan sonra da devamı gelecektir. Her iki takıma da başarılar diliyorum.”

Konuşmalardan sonra Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay’ın başlama vuruşu ile oynan ve TFF hakemlerinden Metin Eryurt’un yönettiği maçta Ardana Ampute Futbol Takımı ile Adana Barosu Adonis Futbol Takımı’nın gösteri maçı beraberlikle tamamlandı.  Karşılaşma sonrası günün anısına toplu halde fotoğraf çekildi.

Biz De Varız Destekleme Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyona Adana Barosu, Çukurova Üniversitesi - Adana Genetik Hastalıklar Tanı ve Tedavi Merkezi (AGENTEM), Fidas İlaçlama (Alo Böcek), Adana Demirspor, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Seyhan Belediyesi ise sağladıkları desteklerle takdir topladılar. 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER