GÜLAÇTI: KAMUOYU YANILTILIYOR

GÜLAÇTI:  KAMUOYU YANILTILIYOR

Mecliste kavga konusu olan iki gündem maddesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ozan Gülaçtı, “Öncelikle sözü konusu kaynak 6 milyon dolar değil. Başkan Karalar, kamuoyunu yine yanıltıyor. Gelecek rakam 426 bin dolardır. Başkan her zamanki gibi rakamı çarpıtıyor.” iddiasında bulundu. 

“KARARLAR YÜZDE 90 OY BİRLİĞİ İLE ALINIYOR"

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, Çukurova Metropol Medya’yı ziyaret etti. Çukurova Metropol gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici ve Çukurova Metropol FM Genel Yayın Yönetmeni İlhan Geyik ile bir araya gelen Gülaçtı, daha sonra radyoda “Objektif” programına konuk oldu. İlhan Geyik’in sorularını cevaplayan Gülaçtı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a yönelik eleştirilerde bulundu. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan “kavgaya” ilişkin açıklamalar yapan Ozan Gülaçtı, ”Mecliste çok önemli bir görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Cumhur İttifakı olarak Mecliste çoğunluktayız. Ancak bu şu demek hiçbir zaman olmadı, bundan sonra da olmayacaktır; bizler çoğunluğa ya da azınlığa bakmadan Adana’nın faydasına olan her gündem maddesine ‘evet’ oyu verdik. Zaten meclis kararlarının yüzde 90’nından fazlası ‘oy birliği’ ile geçmektedir.” dedi. 

“SİYASİ BİR KILIFTIR”
Meclis üyeleri ve parti grupları arasında “fikir ayrılıklarının” doğal olduğunu ifade eden Ozan Gülaçtı, “Grup olarak Adana için doğru olduğuna her projede Başkan Zeydan Karalar’a kendi parti grubundan daha fazla destek veririz. Bugüne kadar bu desteği verdik; vermeye de devam edeceğiz. Ancak bu Karalar’ın her istediği madde meclisten geçecek anlamına da gelmiyor. Başkan Karalar ısrarla ‘Bizi engelliyorlar’ diyor. Kararların yüzde 90’ nından fazlasının ‘oy birliği’ ile geçtiği bir ortamda hangi engellemeden bahsediliyor. Böyle bir şey yok. Bu tamamen kamuoyuna oynanan, yapılamayan hizmetlere, Başkanın bugüne kadar ‘çakmadığı çiviye’, ‘taş üstüne taş koymamasına’ bulduğu bir siyasi kılıftır. Biz Cumhur İttifakı olarak ‘borçlanmaya’ kabul verdik. Peki, bu para ile ne yaptı? Maalesef o para geldiği gibi bir yerlere gitti. Adana’nın faydasına bir işe dönüşmedi.” şeklinde konuştu. 


“HENÜZ CEVAP ALAMADIK”
Mecliste kavga konusu olan iki gündem maddesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gülaçtı, şunları kaydetti: “Öncelikle sözü konusu kaynak 6 milyon dolar değil. Başkan Karalar, kamuoyunu yine yanıltılıyor. Gelecek rakam 426 bin dolardır. Başkan her zamanki gibi rakamı çarpıtıyor. Ayrıca biz grup olarak bu kaynağın gelmesine karşı değiliz. 426 bin dolar Büyükşehir Belediyesi’ne değil; bir derneğe gelecek. Burada da kamuoyu yanıltılıyor. Bu dernek 20 Temmuz’da kurulmuş. Biz komisyonda ‘derneğin kimlerden oluştuğunu, niçin son dakikada kurulduğunu’ sorduk. Henüz bir cevap alamadık. Mecliste bir kararın alınması için komisyon çalışmalarının yapılması lazım. Henüz komisyondaki çalışmalar bitmeden başkan konuyu meclise taşımıştır. Bu dernek yönetiminde kimler var? Para nereye gidecek? Derneğe giden paranın denetimini Meclis yapamıyor. Kimse kusura bakmasın. Bu paranın nereye harcandığından emin olmak zorundayız. Kafamızda soru işaretleri olmamalı.”
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Mecliste kavgaya neden olan gündem maddelerini “oldubittiye” getirmek istediğini savunan Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, “Biz kötü bir şey mi teklif ediyoruz? Komisyonda ‘Adana’daki oda ve derneklerden (her görüşten) birer üye alın’ dedik. Ama henüz bir cevap alamadık. Daha bizlere bu derneğin yönetim kurulunun isimlerini vermediler. ‘Bu dernek kurulmuş’ deniliyor. Kurulan bir derneğin yönetimi değişmez mi? Çok basit bir iştir; yapın bunu… Bizde bu parayı ‘alın’ diyelim. Ama altını çizerek söylüyorum; birincisi 6 milyon dolar değil; 426 bin dolardır. Bu rakamın nereden ve nasıl çıktığını bilmiyorum. Bu para Belediyenin kasasına girmiyor. Kamuoyu yanıltılıyor. ” dedi. 

“BU ACELENİZ NEDİR?”
Tartışma konusu olan Belediyeye ait gayrimenkullerle ilgili konuşan Ozan Gülaçtı, şunları söyledi: “Bu da komisyonda görüşülmeye devam eden bir madde. Komisyonda bizlere ‘Bağımsız ve lisanslı kurumlardan üç fiyat teklifi getirin.’ dedik. Bir tek teklif getirildi. Diğer ikisi gelmeden neden bu madde meclise getirildi? Kafamızda soru işaretleri var.  Neyi yapmaya çalışıyoruz, bu acelemiz nedir?  Aceleniz var ise taleplerimiz neden komisyonu sunulmadı. Komisyon daha çalışmalarını sonuçlandırmamış, ‘sat veya satmayın’ dememiş… Burada Adana halkına ait arsalar vardır. Her bir hemşehrimin bu arsada hakkı var. Bu arsalar satılacak ise komisyon olarak bunun rakamını belirlemek zorundayız. Niye getirmiyorsunuz? Daha komisyonu bu rakamları sunmadan neden işi ‘oldubittiye’ getiriyorsunuz? Neyi kaçırıyoruz? Başkanın bunu meclise getirme yetkisi var. Ama meclis üyesi olarak daha önce karşılaştığım bir durum değil. Meclisin çalışma yönetmeliğine ve etiğine sığmayan bir durumdur.”

“ARSALARIN RAKAMLARINI BELİRLEYEMEDİK”
Söz konusu arsaların minimum rakamlarını belirleyemeden Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geldiğini anlatan Ozan Gülaçtı, şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediyesi her hangi bir firmaya yasal olarak ‘al şu arsayı, borcumdan düş’ diyemez. Bu kanunen mümkün değil. Encümen bu yasaları ihaleye çıkmak zorundadır. Minimum bir bedel koyar ve bu bedel üzerinden ihaleye çıkılır. İhalenin de ‘açık’ usulle yapılması gerekir. İsteyen herkes katılabilmeli. Belki daha pahalıya gidecek. Büyükşehir, ‘Al şu arsayı, borcumdan düş’ diyemez. Mutlaka ihaleye çıkmak zorunda. Başkan burada da kamuoyunu yanıltıyor. İhalede herkes bu arsayı alabilir. Söylenen arasa takasının oluşması da yasal olarak mümkün değil. Bu işin öyle apar topar meclise getirilmesi; en büyük itirazımız neyi kaçırıyoruz? Aceleniz varsa komisyona istediğimiz belgeleri acil bir şekilde getirin.”

“YAKIŞMAYAN BİR TUTUM OLMUŞTUR”
Başkan Karalar’ın söz konusu maddelerin içeriğini daha katiplere okutmadan veya Grup Başkan Vekilleri her hangi bir teklif sunmadan direk “Kabul edenler, etmeyenler” şeklinde hızlı bir oylama yaptığını aktaran Ozan Gülaçtı, “Kimin neye el kaldırdığı belli değil. Gerekli itirazlarımızı yaptık. Bir telaş içinde değilseniz, oylamayı doğru dürüst bir şekilde yapabilirdiniz. Bu Adana Büyükşehir Belediye Başkanına yakışmayan bir tutum olmuştur. Belediyemizde bu tip olayları görmek bizleri üzüyor. Bu Meclisi hiçbir yere vardırmaz. Sonuçta kabul ediliyorsa da edilmiyorsa da ‘net’ olsun. Bütün mesele bundan çıktı. Bütün itirazlarımız bu yönde. Oradaki her meclis üyesi Adanalı. Hepimiz arkadaşız.”

“DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
AK Parti gurubu alarak Adana’ya hizmet etmekten başka bir dertlerinin olmadığını vurgulayan Ozan Gülaçtı, “Adana’ya samimi bir şekilde çalışma ortaya koyacak bir Büyükşehir Belediye Başkanına partisi hiç umurumuzda olmadan destek verdik; vermeye devam edeceğiz. Bu konuda Bakanlarımızın ve İl Başkanımızın talimatları açık ve nettir: Adana’nın yararına olan her maddeyi destekleyeceksiniz; siyasi bir kaygı gözetmeden… Ancak her madde de kabul edilecek, diye bir şey yok. Çünkü Başkan da yanlış yapıyor.” diye konuştu. 

“KÖPRÜNÜN MALİYETİ BEKLENENİN ÜSTÜNE ÇIKTI”
Adana ‘da yarım kalan projelerin tamamlanması için çabaladıklarına işaret eden Ozan Gülaçtı, şunları kaydetti: “Adana’da trafik sorunu yaşanıyor. Bunlardan biri Girne Köprüsü genişletilmesi projesi. Başkan bir yıl önce Girne Köprüsü’nde bir video çekti; 15 günde burayı bitireceğini ifade etti. Ama bir yıl oldu. Yavuzlar Köprüsü, Otoban bağlantı noktaları… Devlet Bahçeli Köprüsü Projesi belli bir rakamla başladı. Daha sonra bitirilmeyeceği anlaşıldı. İhale fesih edildi.  Tekrar yeni bir ihale yapıldı ve proje artırıldı. Ancak o köprünün maliyeti beklenenin üstüne çıkmıştır. O dönem meclis üyesi olarak bunu eleştirdim. Projesiz ihaleye çıkılmış. Sonra proje netleşince rakamın daha yüksek olduğu açıklandı. O dönem bende eleştirdim, hata olduğunu söyledim. ‘Adana için elzem; yapılsın’ dedik; çünkü Baraj sekisi gerçekten riskli, fakat doğru yapılsın… Başta bir yanlış oldu. Gerçekten yapamazlardı. Bunu gören Bakanlarımız ve İl Başkanımız konuyu Cumhurbaşkanımıza arz ettiler. Cumhurbaşkanımız Adana için önemli olan bu projenin devir alınmasını bir kalemde imzaladı. 530 milyon lira gibi bir kaynak. Ben buradan Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Adana için çok önemli bir rakam aktarıldı; büyük bir projenin yapılması sağlanıyor. 530 öyle büyük bir rakam ki; Adana Büyükşehir Belediyesi’nin gelir bütçenin yarısıdır. Büyükşehir Belediyesi’nin neredeyse 5 yılda yapacağı borçlanmayı Cumhurbaşkanımız tek kalemde buraya aktardı. Şehir Hastanesi, Yeni Stat, Adliye binası gibi kamu yatırımları artık herkesin malumu. Adana’ya bu kadar yatırım yapılırken, Büyükşehir Belediyesi’nin çoğu bitirilmiş projeleri devam ettirememesini konusunda ne düşünürsünüz? ’15 günde bitireceğiz’ dediğiniz bir yarım köprü inşaatına bir çivi çakmaz mısınız ?” 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER