Hangisi gerçek hangisi yalan?

Hangisi gerçek hangisi yalan?

31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimlere kısa bir süre kala anket şirketleri tahminlerini açıklamaya devam ederken iki büyük anket şirketinin sonuçları arasındaki dev uçurum akıllara durgunluk verici. İki anketten birinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hüseyin Sözlü açık ara önde gösterilirken, diğer ankette ise Zeydan Karalar açık ara farkla seçimi almış görünüyor.
SAROS’a göre Karalar ipi göğüsledi

Kısa adı SAROS olan Siyasal ve Sosyal Araştırma Servisi’nin Mart ayı içinde Adanada 1280 seçmenle yüz yüze yaptığı ankete göre ankete göre CHP'li Zeydan Karalar yüzde 57.6, MHP'li Hüseyin Sözlü yüzde 41.5, diğer partiler Yüzde 1.7 ve kararsızlar yüzde 11.6 oy oranına sahip durumda. Bu ankete göre Karalar, Büyükşehir Belediye Başkanlığını garantilemiş görünüyor.Gezici’ye göre Sözlü yeniden başkan

İkinci ankete göre ise durum tam tersi. Gezici Araştırma Şirketi’nin gerçekleştirdiği anket sonuçlarına bakıldığında Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Sözlü, açık ara önde. Geziciye göre Hüseyin Sözlü yüzde 48.5, Zeydan Karalar yüzde 40.7, diğer partiler yüzde 0.4, ve kararsızlar yüzde 10.4 oy oranına sahip. Kararsızların partilere göre dağılımı sonrası ise Sözlü’nün oyu yüzde 54.1’e ulaşırken Karalar’ın oyu 45.4 oranında kalıyor.İki sonuç arasında uçurum var

İki anket şirketinin sonuçları karşılaştırıldığında aradaki fark basit bir standart sapmanın çok daha ötesinde görülürken, sonuçlar arasındaki uçurum dikkat çekiyor. Bu durumda akıllara iki soru geliyor. Ya bu anket şirketlerinden biri seçim öncesi seçmenin tercihini etkilemek adına sonuçları manipüle ediyor ya da birinden biri açık açık yalan söylüyor. İki anket sonuçları arasındaki 15 puana varan farkı ise bilimsel anlamda açıklamak mümkün değil. 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER