“HÜKÜMET ADANA’YA ŞAŞI BAKIYOR”

“HÜKÜMET ADANA’YA ŞAŞI BAKIYOR”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Çukurova Metropol Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tanır Emre Üzelgeçici’ye nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Metropol yazı işleri ekibine açıklamalarda bulunan Şevkin, ülkenin gerçek gündeminin açlık sefalet ve işsizlik olduğunu vurgulayarak, “Adana'ya bir kişi çivi çaksın; gidip onun ellerinden öperiz.” dedi.


‘ADANA MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRIMDIR’

Karataş-Kıbrıs feribot seferlerinin başlaması için Adana’nın tüm milletvekillerine çağrıda bulunan Şevkin, “Bizler seçildikten sonra parti rozetlerimizi çıkardık. Adana’nın marka kent olması konusundaki çalışmaları birlikte yapmaya hazırız. Adana böyle yönetilmeyi hak etmiyor. Burası artık büyük bir köy olmaktan çıkmalı. Üretime dönük yatırımlar yapılmalı. Adana 2 büyük nehrin attığı inanılmaz coğrafyası olan; 40 kilometre kuzeye gidildiğinde yaylalara,  40 kilometre güneye gidildiğinde denize ulaşılan ender bir kent.  Kuş cenneti, tarihi ve turistik mekânları ile örnek olması gereken bir şehir. Ama ne yazık ki mevcut hükümetler buraya yeterli tarım ve sanayi teşvikleriyle destekleri vermemiştir.” diye konuştu.


‘ADANA HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİLDİR’

AK Parti iktidarının Adana’nın bir zaman ilçesi olan Osmaniye ile Niğde’nin de içinde yer aldığı bir çok kentte sunduğu teşvik imkanlarıyla buraları yatırım ve istihdamda cazibe merkezi haline getirdiğini anlatan Müzeyyen Şevkin, “Her nedense bir zamanların ‘tarımın başkenti, ‘beyaz altın’ pamuk ağaların şehri, Yeşilçam filmlerin çekildiği’ Adana son yıllarda izlenen yanlış politikalar nedeniyle bütün sektörlerde geriledi. Genel olarak Adanalı muhaliftir. Acaba hükümete muhalif yönüyle ‘buraya yatırım yapmayalım’ gibi bir yaklaşım mı sergileniyor? Bu sorunun cevabını halkımızın takdirine bırakıyorum. Ama bir gerçek var; oda Adana hak ettiği yerde değildir. Bu güzelim topraklara sahip kaç kent vardır? Eskilerin dediği gibi baston bile dikilse yeşerecek verimliliğe sahip bereketli Çukurova’nın bu cömertliğini başka hangi şehirler sahiptir? Yani bu kent tarihi dokusu, inanılmaz zengin toprağı ve insan kaynağı ile maalesef olması gereken noktada değil. (Karşıtlık yaratmak adına söylemiyorum) Ama bir Konya, Kayseri, Gaziantep’e verilen teşvikler neden Adana'dan esirgeniyor?” şeklinde konuştu.


‘İSTİHDAMA YÖNELİK YATIRIMLAR YAPILMALI’

Adana’da öncelikle üretim ve istihdama yönelik adımların atılmasının önemi üzerinde duran Şevkin, nitelikli göçün durdurulması için de bu sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Şevkin, şöyle devam etti: “Üretim ve istihdam alanlarını çoğaltmamız lazım. Örneğin; dünya çapında marka olmuş Karaisalı biberiyle ilgili fabrikalar kurulmalı. Arıcılık yönü güçlü Kozan ve İmamoğlu’nda bu alanda adımlar atılmalı. Her ilçenin öne çıkan potansiyellerine uygun yatırımlara yönelmeli.  Gayri Safi Milli Hasılanın (GSMH) yüzde 1’nin teşvik olarak çiftçilere verilmesi gerekiyor. Ama bu rakamın ancak yarısı ödenmiş durumda. Hükümetin özellikle tarımsal ve sanayi teşviklerinin dağılımı konusunda eşit davranmasını istiyoruz. Ne yazık ki bu konuda Adana’ya gereken önem verilmiyor. Biz politikacılar olarak elimizden geleni yapıyoruz; sesimizi söke söke mutlaka ilgili kişilere duyuracağız. Ayrıca ayakkabı ve mobilya sektöründe önemli firmalarımız var. Klasik mobilyada Türkiye’nin bir numarası kentiz. Burada üretilen mobilyalar Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor. Bu sektörlerin marka değerlerini arttırmak, daha görünür kılmak için bu kentin atanmışları ve seçilmişleri olarak daha çok çalışmak zorundayız. CHP milletvekilleri olarak, daha güzel ve parlak bir Adana geleceği kurgulamak. Meclis çatısı altında ‘laylaylom’ gidip-gelmek istemiyoruz. Adana'ya bir kişi çivi çaksın; gidip onun ellerinden öperiz.” 

Adana’da Karayolları Bölge Müdürlüğü, Radyo Evi gibi çok sayıda önemli kurumun çevre illere gittiğini hatırlatan Şevkin, bu konudaki yanlışların düzeltilmesi için de mücadele vereceklerini vurguladı.


‘ATAMALARA YÖNELİK ELEŞTİRİLER ART NİYETLİ’

Son günlerde “CHP’li bazı belediye başkanlarının yakınlarını beli makamlara atadıkları” konusundaki tartışmalara ilişkin soruyu cevaplayan Dr. Müzeyyen Şevkin, bu noktada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Afyon’daki çalıştayda duyurduğu 7 ilkeden asla taviz verilmeyeceğini kaydetti. Bu anlamda hata yapan hiçbir belediye başkanını tasvip etmediklerine işaret eden Şevkin, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği “Siyasi Etik Kanun Tasarısını” sonuna kadar destekleyeceklerini belirtti. Hükümet yanlısı basının tüm projeksiyonlarını yaklaşık 3 aydır görevde olan CHP’li belediyelere yönelttiğini dile getiren Şevkin, şu açıklamaları yaptı: “Keşke CHP’li belediyelerinin projelerini tartışma konusu yapsalar. Geçmişte yapılmış yüzlerce yanlışın üzerine gitmeyen bir kısım basın-yayın organlarının birkaç münferit atama dolayısı ile CHP’li belediyelerin bu kadar üzerine gelmelerini ‘art niyet’ olarak değerlendiriyorum. Elbette yanlışlıklar varsa; bunlar hızlı bir şekilde düzeltilmeli. Kimsenin yanlış yapma lüksü yok. Hâlbuki belediye başkanlarımızın çok ciddi projeleri var. Öncelikle bunlar gündeme getirilmeli.  Toplamda ülke genelinde 263 CHP’li belediye var. Bazı ufak hatalar var ise bunlar düzeltilir. Ama AK Partili belediyelerde yüzlerce yanlış var. Neden bunların üzerine gidilmiyor. Sadece CHP’li belediyelerinin birkaç atamaları cımbızla çekilip, fırtınaların estirilmesini de doğru bulmuyoruz. Keşke esas gündemlerimize odaklanabilsek. 454 milyar dolar dış borcumuz, ekonomi dibe vurmuş durumda. İnsanlar evine ekmek götüremiyor. Bana gelen 55 aramadan 50’si iş talebiyle ilgili. Bütün bunlar ortada dururken gündemi farklı noktalara çekmeye izin vermeyeceğiz. Fabrikalar kapanıyor, yaklaşık 8 milyon işsiz var, esnaf kepenk kapatıyor. İnsanların önceliği karınlarını doyurmak, olmuş. Açlık sınırı 2067 lira, yoksulluk sınırı 6 bin lirayı aşmış. Esnaf kan ağlıyor. Vatandaşlar sadece karınlarını doyurmanın mücadelesini veriyor. Ülkenin gerçek gündemi budur, kimse suni gündemlerle bunu perdeleyemez. Gündemimiz sefalet, açlık, işsizlik ve üretimsizliktir.”


“KENTİN MAKÛS TALİHİ DEĞİŞECEK”

Şevkin, konuşmalarının sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar ve İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse’nin “hayırlı ve güzel” projelere imza atarak kentin makûs talihine değiştireceklerine dair inancını dile getiren Şevkin, tüm Belediye Başkanlarına başarılar diledi.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER