İncirlik’te ‘nükleer’ tatbikat

İncirlik’te ‘nükleer’ tatbikat

ABD’nin, ‘terör saldırısı’ olabileceği ihtimaline karşı Ankara ve İstanbul olmak üzere İzmir ve Adana’daki vize işlemlerini askıya almadan 3 gün önce ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak, Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde konuşlanan 39. Hava Kanat Komutanlığı’ndaki askerlerin ‘nükleer tatbikat’ yaptığı ortaya çıktı. Tatbikatta ABD’li askerler olası bir radyolojik ve nükleer sızıntı; kimyasal ve biyolojik saldırıya karşı eğitilerek, üsteki askerlerin ‘ilk ve acil durum’ halinde ne yapacağının test edildiği de bildirildi. 
ABD’nin ‘terör saldırısı’ ihtimaline karşı Adana’nın da aralarında bulunduğu 4 şehirdeki vize işlemlerini askıya almadan 3 gün önce, ‘İncirlik Hava Üssü’nde ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak konuşlanan ‘39. Hava Kanat Komutanlığı’nda görevli askerlerin ‘nükleer tatbikat’ yaptığı ortaya çıktı. ABD’li askerlerin söz konusu tatbikatta olası bir radyolojik ve nükleer sızıntı; biyolojik ve radyolojik saldırıya karşı eğitildiği kaydedildi.

O KARARDAN 4 GÜN SONRA
ABD, olası bir terör saldırısı durumuna karşı, 23 Ekim’de Ankara ve İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Adana’daki vize işlemlerini askıya aldığını açıkladı. Bu karardan sadece 4 gün sonra Hatay’ın İskenderun ilçesinde takibe alınan, içinde 2 kişinin bulunduğu bomba yüklü bir araç polisin takibi sonrası çıkan çatışma sonrasında teröristlerce patlatıldı. Zanlılardan biri olay yerinde; diğeri de yaşanan takip sonrası çıkan çatışmada etkisiz hale getirildi. 

‘NÜKLEER TATBİKAT’ YAPILDI
Dikkat çeken bir başka detay ise, ABD’nin olası ‘terör saldırısı’ ihtimalini kamuoyuyla paylaşmadan sadece 3 gün önce ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak, Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu bulunan; ’39. Hava Kanat Komutanlığı’ bünyesindeki askerlerin, ‘nükleer tatbikat’ yapması oldu. 20 Ekim’de gerçekleştirilen tatbikata ait fotoğraflar, tam da açıklamanın yapıldığı gün paylaşıldı. 

NÜKLEER SIZINTI SENARYOSU
Söz konusu tatbikatta; İncirlik’e kimyasal, biyolojik, radyolojik veya nükleer bir saldırı gerçekleştirilmesi senaryosu üzerinde durulması da dikkat çekti. Özel kıyafetler giyen 25 ABD askerine; nükleer ya da kimyasal sızıntı yaşanan bölgeye müdahalede bulunulacağı, biyolojik ve kimyasal bir saldırıya karşı ilk ve acil durum müdahalesinin nasıl yapılacağını uygulamalı olarak öğretildiği bildirildi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER