‘İNŞAAT SEKTÖRÜ SIKINTILI’

‘İNŞAAT SEKTÖRÜ SIKINTILI’

Adana’nın önde gelen inşaat firmalarından Alioğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Balıkçı, inşaat sektörünün sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ifade etti.  Çukurova Metropol Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tanır Emre Üzelgeçici, Alioğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Balıkçı’yı ziyaret etti. Balıkçı, ziyarette Metropol yazı işleri heyetine firmaları ve inşaat sektörü konusunda değerlendirmelerde bulundu.


‘BANKA MEVDUATLARINDAN KAYNAKLANIYOR’
Balıkçı, şöyle devam etti: “Sıkıntı bankaların aldığı mevduatlardan kaynaklanıyor. Eskiden bir daire satın almak yatırım aracı olarak görülüyordu. Örneğin; Bankalar şu anda 200 bin TL’lik krediye yaklaşık 50 bin TL faiz bindiriyor. 200 bin liralık daireyi alıp kiraya verecek olan kişi daha cazip görünen bankaya parasını yatırıp, bunun faizini tahsil ediyor. Buda inşaat sektörüne olumsuz bir şekilde yansıyor.  Tüketici daire almayı artık yatırım aracı olarak görmemeye başladı.”

‘ADANA’DA 14 BİN KONUT FAZLALIĞI VAR’
Adana’da şu anda 14 bin konut fazlalığının bulunduğunu açıklayan Uğur Balıkçı, özellik merkez Sarıçam İlçesi’nde 9 bin civarında konut fazlalığının olduğunu dile getirdi. Bu dönem inşaata talebin çok düşük düzeyde yürüdüğünü anlatan Balıkçı, şunları söyledi: “Eskiden daire bir yatırım aracıydı.  Şu anda kimse yatırım aracı olarak görmüyor; dolayısı ile bu taleplere yansıyor. İnşaat sektöre bize göre bu darboğazı kesinlikle bankalara bulaşmayacak. Kesinlikle çek kullanmayacak ve faizle para çekmeyecek. Biz firma olarak bu şekilde hareket ettik. ‘Gerekirse yerimizde sayalım’ dedik; ama bu duruşumuzu bozmadık.”

‘ADANA’DA KONUT ALANI SIKINTILI’
 Adana’da konut üretmek için yeterli arsa üretilmediğini ifade eden İşadamı Uğur Balıkçı, “Adana çok güzel bir memleket, inşaat yapılacak birçok alan var. Örneğin; 100 Yıl Mahallesi’nde bundan 4 yıl önce en fazla 2,5 kat için ruhsat veriliyordu. Şu anda burada 28 katta izin veriliyor. Bu neden böyle oluyor? Küçükdikili, Süleyman Demirel ve Karslı Mahalleleri inşaata açık yerler. Konut üretimi için çok müsait alanlar var. Sarıçam’a yapılan inşaat yatırımı keşke Küçükdikili’ye yapılsaydı. Çünkü buranın altyapısı, elektrik ve doğalgaz problemleri var. Bugün Sarıçam’a yapılan yatırım Karslı, Süleyman Demirel veya Küçükdikili’ye yönelseydi Adana çok daha farklı olabilirdi. 


'BU BAŞARI BABAMIZIN ESERİDİR'
İnşaat sektöründe 13 yıldır hizmet sunan Alioğlu İnşaat’ın 2,5 yıl önce hayatını kaybeden babaları işadamı Mehmet Balıkçı tarafından temelleri atılıp, büyütülerek bugünlere getirildiğini belirten Uğur Balıkçı, babalarının “Oğlum sen dik dur, eğiri doğruyu bulur” prensibi doğrultusunda kardeşleriyle birlikte devir aldıkları firmalarının gelişerek yoluna devam ettiğini söyledi. Bugüne kadar Gürselpaşa Mahallesinde 34, Mavi Bulvarda 2, Bahçeşehir Mahallesi’nde 3 blok inşat yaparak hak sahiplerine teslim ettiklerini dile getiren Balıkçı, 100 Yıl Mahallesi’nde 3 Blok, Süleyman Demirel Bulvarı’nda göl manzaralı 10 dairelik villa ve Yüreğir İlçesi’nde 100 daire ve işyerlerinden oluşan inşaat projelerinin devam ettiğini kaydetti.  100 Yıl Mahallesi’ndeki daireleri Ocak 2020’de, Süleyman Demirel Bulvarı’ndaki projenin Ekim ayında, Yüreğir’deki inşaatın 2022’de tamamlanacağına dikkat çeken Balıkçı, kısa sayılabilecek bir sürede bu başarıyı rahmetli babaları Mehmet Balıkçı sayesinde kazandıklarını ifade etti. Balıkçı, “Bu başarı babamızın biz çocuklarına bıraktığı bir eserdir. Biz çocukları olarak, onun bayrağını daha da ileriye taşımaya çalışıyoruz.” dedi. 

‘FAİZ KOYMADAN TAKSİTLENDİRİYORUZ’
“Kalitenin mimarı, size yaşam alanları sunar” sloganı ile hareket eden Alioğlu İnşaat’ın kural olarak faize karşı olduğunu ve bütün müşterilerine de bunu tavsiye ettiklerine dikkat çeken Uğur Balıkçı, şöyle devam etti: “Müşterilerimize 50 bin TL peşinat olmak üzere geri kalan borcunu faizsiz bir şekilde taksitlendiriyoruz. Kesinlikle her hangi bir banka ile çalışmıyoruz. Çek veya kredimiz yok. Örneği; Yüreğir’deki projemiz için 200 bin TL öngörüyoruz. Bunun 50 bin lirasını peşin, kalan 150 bin liralık dilimi 36 aya kadar bölebiliyoruz. Diğer firmalardan da en önemli farkımızın bu olduğunu düşünüyoruz. Müşteriyi ‘kredi’ derdine düşmeden ev sahibi yapıyoruz. Tüketiciye dilediği oranda taksitler sunuyoruz. Alioğlu İnşaat’ın en büyük avantajı olarak da bunu görüyoruz. Bu anlayışla toplamda ürettiğimiz 1400 dairenin yüzde 95’ni satma başarısını gösterdik.” şeklinde konuştu.

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER