KADININ GÜCÜ

KADININ GÜCÜÖZEL HABER-BETÜL ERTUĞRUL

Adana İş Kadınları Derneği, evinde üreten kadınları desteklemek amacıyla bir festival düzenledi. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “Üreten Kadın Festivali”ne katılımda, ilgi de yoğundu. 75.yıl Sanat Galerisinde düzenlenen “Adana Üreten Kadın Festivali”nde 40 kadın, el emeği işlerini sergileme imkanı buldu.

Adana İş Kadınları Derneği Başkanı Berman Mantı ve Üreten Kadın Festivalinde birinci olmaya hak kazanan Gülsün Asal, gazetemize nezaket ziyaretinde bulundular. Üreten kadınlar hakkında konuştuğumuz keyifli röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.


Kadınlarımızın emeği sanatla da buluşunca çok başka bir tablo ortaya çıktı, Biz yoktan var eden bir toplumuz, bizim kadınlarımız sanatı üretir, kurtuluş savaşı görmüş, birçok zorluğu atlatmıştır Türk kadını diyen İŞKAD Başkanı Berman Mantı, “Biz İŞKAD Yönetim Kurulu olarak geçtiğimiz dönem bir festival düzenledik. Biz yola, fuar ciddiyetiyle çıkalım diye başlamıştık ama kadınlarımızın emeğini, coşkusunu, isteğini ve talebini görünce bu coşkuyu biz festivale çevirdik. Ve bu ay içerisinde, 15 Mart’ta da festivalimizi düzenledik. Beklediğimizin çok ötesinde bir ilgiyle ve tepkiyle karşılaştık. Bu festival coşkusuna dönüştü.” diyerek duygularını ifade etti.

Festivalde birincilik ödülü alan Gülsün Asal ise, “Ben bu festivalde birincilik ödülünü almış olabilirim ama şunu çok net biliyorum ki, o festivalde 35 birincimiz vardı. Ben 35 tane kadının ürettiği ürünler adına buradayım. İsmini telafuz edemediğim diğer 34 arkadaşım, hakikaten birbirinden kıymetli, birbirinden değerli. Hem el emeği hem göz nuru hem de tasarım yani kısacası bakmaya doyamadığımız ürünlerle festival yaptık. Dolayısıyla ben burada bir elçi sıfatıyla var olduğumu kabul ediyorum. Diğer tüm arkadaşlarıma da emekleri için teşekkür ediyorum.


AMACIMIZ ADANA DIŞINA ÇIKMAK

Böyle güzel bir fikrin doğuşu nasıl oldu ve siz öncesinden böyle bir iş çıkabileceğini tahmin ettiniz mi?

Üretime dönmemiz lazım, üretmemiz lazım. Çok değerli yeteneklerimiz var ve bunları üretim pazarına çıkarmamız lazım. Daha önce yapılan işlere baktığımızda hakikaten Adana çok sosyal bir kent ve kadınlarla ilgili çok projeye imza atmış bir kent. Bu da bize cesaret veriyor. Şunu gözlemliyoruz, yapılan bazı işler sadece kermes düzeyinde kalıyor. Bizim yapmak istediğimiz şey, buradaki el emeğini alıp daha üst, daha standardın dışında tasarım noktasına ulaştırabilir miyiz diye ve üretime baktık. Şunu düşünün, burada bir insan kaynağı var ve bu kaynak çok güzel şeyler üretiyor. Eğer bunlara biraz dokunulsa ne kadar yol alabiliriz diye önce kendi içimizde bir analizini yaptık. Fikir var ve mantıklı bir fikir fakat nasıl kitlelere ulaşacağız, bizi ne bekliyor çok emin değildik. Yola çıkarken karşılaşacağımız eserlerden ve kadınlarımızın ne üreteceği konusunda ortalama bir fikir sahibiydik. Ama şunu biliyorduk, ‘bu iş standart bir iş olmayacak, biraz daha işin standart boyutundan tasarım boyutuna geçirebileceğimizi’ düşünüyorduk. Ve inanılmaz ürünlerle karşılaştık ve bu bizi tasarım boyutuna taşıdı. O yüzden ben çok mutluyum. Kadınlarımızın yerinin biraz daha ciddi olması açısından festivale taşımayı düşündük. Bundan sonra devamları gelecek ve birbirini izleyecek. Festival bu anlamda da önemli oldu. Tabii bizim amacımız Adana dışına çıkabilmek.

EKONOMİYE DESTEK VERMEK İSTİYORUZ

Bundan sonrası için neler olacak? Neleri hedefliyorsunuz?

Biz yola çıkarken Donkişot-vari bir projemiz var bu projeye çalışacağız ve bu proje bizi nereye götürürse diye baktık. Çünkü ekonomiye üretim ekonomisi olarak destek vermek istiyoruz, tüketim ekonomisi olarak değil. O yüzden de proje bazlı baktığımız bu iş bambaşka bir yola gitti. Zaten çalışmaya başlayınca yollar ayrılıyor ve siz istemeseniz de belli noktalara götürüyor. Sadece yola çıkarken şundan çok emin olmamız gerekiyordu, biz bu işi kermesten alacak mıyız, alacağız. Türkiye’nin en nadide markalarından birinin kapısına gittik ve onlara ‘biz üreten kadınlarımızı aktif hale getirmek istiyoruz, zaten aktifler ama onlarla bir ekonomi yaratmak istiyoruz, gelin bu işe biraz heyecan katalım, işin içerisine yarışma koyalım’ dedik ve sağ olsunlar, hakikaten çok nadide bir marka ve bizi kırmadılar ve 35 kadınımız için Adana’ya geldiler. Tabii bunlar bize cesaret verdi. Türkiye’nin en iyi markalarından birinin yöneticisiyle karşı karşıyasınız ve satın almadan sorumlu bir yönetici, birçok ipuçlarını biliyor, orada çok kıymetli fikirlerini de kadınlarımızla paylaştı. Çok nadide markaları biz Adana’ya çeker ve katkıda olmalarını sağlayabiliriz. Kendi içinde bir ekonomi yarattık aslında. Şu an 35 kadınız ama bize şu anda ulaşan 500 tane kadınımız var, onlar da bizim canımız ciğerimiz. Biz onlar için de projeler üretiyoruz.

BURADA BİR DEĞER VAR MI

Böyle sanatsal bir yeteneğinizin olduğunu nasıl fark ettiniz?

26 yıldır kurumsal olarak gerek sahada gerekse masa başında çok severek yaptığım bir mesleğim vardı. Bundan bir 6-7 ay önce, çalıştığım firmanın Türkiye pazarından çıkması sonrası biraz mola verdim, tabii çok alışmışım bir tempoya ve bu arada biraz hobilerimle ilgileneyim dedim. Çok uzun zamandır zaten kendi çapımda resim çiziyorum ve kendi evime duvar aksesuarları edinmek gibi bir zaman dilimi oldu. Birebir mobilya boyacısı ve oyma ustalarının elinde yetiştim merakımdan dolayı. Daha sonra İŞKAD’ın bu projesine denk geldim. Açıkçası ‘burada bir değer var mı yaptıklarıma’ diye merak ettim. Çünkü benim için değerli. Ve sonucunda birincilik aldım.

BİZ ORADAN ROL ÇALMAK İSTEMİYORUZ

Yakın zamanda Portakal Çiçeği Festivali de başlayacak. Projedeki 35 üreten kadınımız festivalde de görevlendirilecek mi?

Biz orada rol çalmak istemedik çünkü yaklaşık 6 yıldır karnavalımız var ve sokaklarda bütün kadınlarımıza imkan sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi de bu iş için bütün kadınlarımıza stand veriyor. Kadınlarımız oraya ulaştığında standlarını alabiliyorlar. Biz kendi festivalimizden yola çıkarak ilerlemek istedik, portakal çiçeği karnavalımızda zaten bunlar yapılıyor. Biz oradan çok rol çalmak istemiyoruz. Çünkü orada da çok ciddi bir emek var. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER