‘KADINLAR KAHVE GRUBU’ İLE GELEN DOSTLUK

‘KADINLAR KAHVE GRUBU’ İLE GELEN DOSTLUK

Dedesi, Kurtuluş Savaşı mücahitlerinden Gani Girici, babası Adana’nın ünlü pamuk tüccarlarından Turan Akarcalı olan Arzu Akarcalı George, Turizm Otelcilik Bölümü mezunu. Eşinin görevi dolayısı ile 17 yıl yurt dışında kaldıktan sonra üç yıl önce Türkiye’ye kesin dönüş yapan Arzu Akarcalı George, ‘Adana bıraktığım değil!’ tespitinde bulunarak, toplum hayatında ‘kimi değerler’ adına yaşanan değişim ve dönüşümler karşında bir şeyler yapma ihtiyacı hisseder. Adanalı kadınları bir araya getirmek için harekete geçen George, Facabook üzerinde oluşturduğu "Kadınlar Kahve Grubu" kısa sürede beklenenin üzerinde bir ilgi ile karşılaştı.  Hiçbir bir siyasi, ideolojik veya dini bir amacı olmayan ‘Kadınlar Kahve Grubu’nun sayısı şu anda 540’yi ulaşmış durumda… 

‘Adana bıraktığım gibi değil’

Grup üyeleriyle Çukurova Metropol gazetesini ziyaret eden Arzu Akarcalı George, “Kadınlar Kahve Grubu" kurmadaki amacı ve faaliyetleri konusunda bilgiler verdi. Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra geldiği memleketi Adana’yı bıraktığı gibi görmediğini belirten George, “Adana’daki kadınlar bir boşluk içinde... Yaptıkları hiçbir şey yok... Annelerimizin yaptığı günler ve toplantılar da bitmiş… Aynı zamanda Adana yoğun göç de almış. Eski insanlar birbirlerinin izlerini kaybetmiş. Adanalı kadınları tekrar bir araya getirmek için bir şeyler yapmak istedim. Bu çerçevede Facebook üzerinde ‘Kadınlar Kahve Grubu’nu kurdum. Grubun bu kadar büyüyebileceğini hiç düşünmedim. Üç yılda her kese açık olmayan grubumuzun sayısı 540’ı buldu.” dedi. 

‘Ayda bir kez toplanıyoruz’

“Elit bir grup” diye tanımladığı "Kadınlar Kahve Grubu" üyelerinin ayda bir kez toplanıp kahve ve çay içtiğini ve yeni arkadaşlarla tanışma fırsatı yakaladığını ifade eden Arzu Akarcalı George, bu etkinlikleri için belli bir gündemlerinin olmadığını, her şeyin doğal ortamda, kendiliğinden geliştiğini vurguladı. Buluşmalarında hiçbir siyasi veya başka görüşün belirleyici olmasına izin vermediklerinin altını çizen George, “Her şey spontane gelişiyor. Kadınlar konuşarak birbirleriyle tanışıyor. Tanışmalarda bazen eski komşuluklar ortaya çıkabiliyor. Anılar paylaşılıyor, şakalar yapılıyor ve çay, kahveler içiliyor. Belli bir gündemimiz yoktur. Toplantılara 40 ila 60 kişi katılabiliyor. O an kimin işi yok ise onlar katılıyor. Yazın iş yoğunluğu ya da tatil dolayısı ile toplantılarımıza ara veriyoruz. Bir STK olmadığımız için öyle güçlü bir amaç peşinde de koşmuyoruz. En büyük kazancımız kadınların grupta kendilerini ifade etmeleri, bir araya gelip tanışıp, kaynaşmalarıdır.” şeklinde konuştu.

‘Geziler ve ziyaretler yapıyoruz’

Başta Belediye Başkanları olmak üzere kentin ileri gelen dinamiklerini zaman zaman ziyaret ettiklerini dile getiren Arzu Akarcalı George, en son düzenledikleri “Gün” etkinliğine Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’i ağırladıklarını kaydetti.  Müzeyyen Şevkin’nin de grup üyesi olduğunu hatırlatan George, müzik-eğlence ve geziler gerçekleştirdiklerini aktardı. George, şöyle devam etti: “Kadınlara güç veren bu oluşumu daha da geliştirmek ve ileriye taşımak istiyoruz. Arkadaşlarımız iyi ve kötü günlerde birbirlerini arayıp soruyor. Sosyal medya üzerinden ya da toplantılarımızda birbirlerinin acılarını ve sevinçlerini paylaşıyor. Üyelerimiz arasında profesör, öğretmen, doktor, öğretim üyesi, ev hanımı, iş kadını; her meslek grubunda ve kariyerde insan var. Ama bir araya geldiğimizde bu unvanlar ikinci planda kalıyor. Tek istediğimiz güzel bir birliktelik, insanların birbirlerine olan saygı ve sevgileridir. Kadınlarımız çok memnun, bizde bundan dolayı mutlu oluyoruz.”

‘Tarihi ve turistik yerleri önemsiyoruz’

Adana’nın Tepebağ, Tarihi Taşköprü, Büyüksaat gibi tarihi yerlerinin yanında çok sayıda turistik mekanını ziyaret etmek için çabaladıklarını anlatan George, şunları söyledi: “Bu kapsamda iki hafta önce Kahramanmaraş’a bir gezi düzenledik. Çok eğlenceli geçti.  Pek çok üyemiz anılarını anlattı. Karataş, Belemedik, Varda Köprüsü, Kozan, Osmaniye’ye de geziler düzenledik. Gezilerimizde kesinlikle bir kar amacı güdülmüyor. Çok ucuz ücretlerle bu gezi organizasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Bu faaliyetlerimizle Adana’ya bir ses ve renk getirdiğimizi düşünüyorum. Üyelerimizden ve eşlerinden çok güzel tepkiler alıyoruz. Bazı üyelerimiz ‘Bu grup sayesinde kendimize geldik’ diyor.  Bu ifadeler de bizleri daha da motive ediyor. Sayfamızda üyeler doğum günlerini paylaşıyor. Bir araya gelip üyelerimizin düğünlerine gidiyoruz. Adeta bir aile gibi olduk. Bazı arkadaşlarımız annesinin 1940’lı yıllarda çektiği bir fotoğrafı paylaşarak, bizlere nostaljiyi yaşatıyor. O günün giyim ve kuşamlarını konuşuyoruz. Bu alamda sayfamız çok aktif bir işleve sahip.” Engelli veya yardıma muhtaç bireylere yönelik de önemli etkinliklere imza attıklarına dikkat çeken George, son olarak hazırladıkları el yapımı yemekler ile 5 Aralık’da Karaisalı Engelliler Bakam Yurdu’nda barınan çocuklarla ‘anne şefkati’ ile buluşacaklarını sözlerine ekledi.


 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER