'KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTA DÖNÜŞTÜ'

'KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTA DÖNÜŞTÜ'

CHP Yüreğir İlçe Başkanı Bülent Öğrü, Yüreğir’de kentsel dönüşümle ilgili ciddi sıkıntılar olduğuna vurgu yaparak, bir sorunu çözmeden, binlerce sorunla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Başkan Öğrü şunları kaydetti;“Yakın zamanda Şehit Erkut Akbay Mahallesi’nde uygulanan kentsel dönüşümde, insanların ciddi mağdur olduğunu gördük. İnsanlar o kadar dertli ki, vatandaş; ‘Benim arsamın değerini çok ucuza alıyorlar, evimin büyüklüğünde ev vermiyorlar ve üzerine de 2 kat fazla para istiyorlar’ diyor. Bu konuları defalarca meclise taşıdık. Başkan Kocaispir ve ekibi de o mahalleye gidip, bu sorunu kendileri çözmek istediler ancak vatandaşların tepkisiyle karşılaştılar. Yani kentsel dönüşümün ranta dönüşmemesi lazım. Vatandaş ömrünü vermiş 100 metrelik bir ev yapmış. Siz diyorsunuz ki bu arsaya el koyuyorum. Sana 100 metrekare yerine 50 metrekare ev vereceğim. Veya 100 metrekare ev vereceğim, üzerine 200 bin lira vereceksin. Bu insanlar zaten yoksul. Kentsel dönüşümün hakkaniyetli yapılması, vatandaşın mağdur edilmemesi gerekiyor. Aksi halde o insanlar oradan çıkmaz, bu da kaosa dönüşür.”dedi.

KAÇAK YAPILARIN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR 
Yüreğir’de çok sayıda çarpık yapılaşma olduğuna dikkat çeken Başkan Öğrü, Özellikle Suriyelilerin gelmesiyle kaçak yapıların çok fazla arttığına işaret ederek, 1 katlı evlerin 3 -5 kat yükseldiğini dile getirdi. Başkan Bülent Öğrü, şu ifadelere yer verdi; “ Yüreğir’de bir varoş dünyası var. Bir taraftan varoş dünyasını yok etmeden, yeni bir varoş dünyası oluşuyor. Oralar yıkılsın yerine yeni bir şehir kurulsun. Kentsel bir dönüşüm olsun, sosyal donatılarıyla, sağlık, dini tesisler ile insanlar daha çağdaş bir yaşam alanına sahip olsun istiyoruz. Henüz bunu başaramazken, yeni kaçak yapılaşma devam ediyor. Bununla ilgili defalarca itirazlar etmemize rağmen, meclis üyelerimizle paylaşmamıza rağmen, meclis üyelerimizin ilgili ilçe belediyelere defalarca söylemelerine rağmen, bunun önüne maalesef geçilemiyor. Yüreğir Belediye Başkanı Kocaispir’ e bu kaçak yapıya neden izin verdiği sorulduğunda, bize gelen her ihbarı değerlendiriyoruz diyor. Siz her gelen ihbarı değerlendiriyorsunuz ancak, sizin bir ekibinizin de sokaklarda olması, halkın sorunlarını dinlemesi lazım.”diye konuştu.

İMAR BARIŞI ÖLDÜRÜR
Aynı zamanda İnşaat Mühendisi olan Başkan Bülent Öğrü, 2018 yılında yürürlüğe giren imar barışı (imar affı) uygulamasının kaçak yapı sorunlarını çözmek yerine, para elde etmek için yapılmış  çalışmadan öteye gitmediğini iddia ederek, şunları söyledi ; “Siz o insanlara orada artık oturabilirsiniz. Elektrik, su verebilirim diyorsunuz. Ancak o binanın sağlamlığı ile ilgili hiçbir bilginiz. Ne mühendisler odasından, ne de herhangi bir resmi kuruluştan binanın sağlamlığı ile ilgili hiçbir bilginiz, veriniz yok. Sadece vatandaşın beyanına dayalı, ‘benim bu kadar metrekarelik evim var. Şu kadar sağlam’ diyor. Siz burada oturmaya devam edin, yeter ki bize emlak paralarını ödeyin diyorsunuz. Allah korusun olası bir deprem durumunda da çok ciddi felaketler olacağının korkusuyla, kaygısıyla yaşıyorlar. Ben bir Yüreğirli olarak bunların mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini savunuyorum. Buradan Cumhurbaşkanına, Sayın Kocaispir’e sesleniyorum; Eğer öyle bir barış yapılacaksa, bu binaların güçlendirilerek, teknik heyetlerle yapılması lazım. Aksi halde yarın, telafisi olmayan sonuçlara gidebiliriz.”şeklinde konuştu.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER