KINALI ELLER KÖYLÜ KADINLARIN UMUDU OLDU

KINALI ELLER KÖYLÜ KADINLARIN UMUDU OLDU


Çukurova Metropol Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tanır Emre Üzelgeçici’yi ziyaret eden Kınalı Eller Salmanbeyli Kadın Girişim Kooperatifi Başkanı Hüsniye Gül ve 2. Başkan Necla Altıntaş, bugüne kadar gerçekleştirdikleri ve önümüzdeki dönemde yapacakları faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Kooperatif Başkanı Gül, “Tohumu toprakla buluşturduk. Çimlenen tohuma katkı koyup büyütmek için sosyal sorumluluk bilinci olan kişi, kurum ve kuruluşların desteklerini bekliyoruz'' dedi.

KADINLARIN UMUTLARI YEŞERDİ
İşsiz nüfusun yoğun; ekonomik gelir düzeyinin düşük olduğu yerlerde “tarım, hayvancılık; el emeği, dokuma, el sanatları, turizm ve yöresel tatlar” gibi alanlarda kooperatifçilik çatısı altında kadınların gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla yola çıktıklarını belirten Hüsniye Gül, “Emeğe saygı, güvenilirlik, çevre bilinci, doğaya dost, sağlıklı beslenme için doğal üretim, üreten ve kamu yararını gözeten bir anlayış” ile hareket ettiklerini kaydetti.

İLK DURAK SALMANBEYLİ KÖYÜ
Yerel paydaşlarla çalışmayı önemsediklerini; bu doğrultuda Seyhan Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi gibi kurumların da destekleriyle ilk duraklarını Salmanbeyli köyü olarak belirlediklerini hatırlatan Gül, bu köyü seçmelerindeki nedenleri, “İşsiz kadın nüfusunun yoğun olması, işsizlik nedeni ile genç nüfusun hızla şehre doğru kayması… Civar köylerin işlenebilir tarım arazilerinin 8 bin ile 12 bin 500 dekar arasında değişmekle beraber hepsi o köylüler tarafından işlenmekte. Ancak Salmanbeyli’nin işlenebilir tarım arazisi 6 bin dekar olmasına rağmen sadece yüzde 10’nu köylüye ait. Bu da köyde ciddi boyutta işsizliğe neden olmakta.” şeklinde sıraladı. 

KADINLARA HİJYEN EĞİTİMİ
Seyhan Belediyesi ve Halk Eğitimin katkılarıyla iki yıldır düzenledikleri “hijyen, doğru pişirme teknikler ve sunum” kurslarına katılan köydeki kadınlara sertifikalarını sunduklarını ifade eden Hüsniye Gül, “Kooperatifin kurulduğu Salmanbeyli köyünde daha önce evler kerpiçti. Kerpiç aslında çok sağlıklı bir yapı. Köyde kerpiçten ev yapabilen bir ya da iki kişi kaldı. O ustaların bildiklerini gelecek nesillere aktarmak gerekiyor. Onun dışında tandırda yufka ekmek pişirmekte çok önemli bir kültür. Köyde bunu bilen kadınların birikimlerini gençlere aktarmalarına aracı olmak istiyoruz. Birtakım yemeklerimiz var; çok eskilerde kalmış; kahvaltıda yenilen 'mehli' gibi… Bu kültürü yeniden canlandırıp gelecek nesillerle aktarmak istiyoruz.”

KARDEŞ OKUL PROJESİ
Adana Özel Başkent Okulları ile Salmanbeyli köy okulunu ‘kardeş’ kurumlar haline getirdiklerini belirten Gül,  faaliyetleriyle ilgili şunları söyledi:  “Başkent Okulları’nın katkılarıyla biri kadınlarımıza, diğeri çocuklarımıza olmak üzere iki kütüphane yaptırdık. Gönüllü üniversite öğrencileri köydeki çocuklara İngilizce kursları verdi. Köyde İngilizce öğrenmenin farkındalığı yaratıldı. Salmanbeyli Köyü’nde kültürel gelişmeye destek olmak gayesiyle hayatında hiç tiyatro görmemiş kadınları (Adana Mavra Tiyatrosunun katkılarıyla) tiyatro oyununa götürdük. Kadınların tiyatro izleme mutluluğu görülmeye değerdi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Hilton Bosphorus, kapılarını kooperatifimize açtı. Adana’nın yöresel yemeklerini İstanbullularla buluşturduk.”

‘MARKA BİLİNCİNİ OLUŞTURACAĞIZ’
 Salmanbeyli Köyü’ndeki faaliyetleriyle sınırlı kalmak istemediklerini, önümüzdeki dönemde başka köylere de açılmayı planladıklarına dikkat çeken Hüsniye Gül, şöyle devam etti: “Salmanbeyli’de kadınlarımız eğitimlerini tamamladı. Lokomotif olacak 19 sanayi ürünü belirledik. Yöreye ait meyve ve sebzelerden üreteceğimiz reçel, salça, kabak patlıcanı gibi çeşitlerimizin tamamını ‘Kınalı Eller’ markası ile tüketici ile buluşturacağız. Bu ürünlerin üretileceği imalathane inşaatımızın bir an önce bitmesini bekliyoruz. Atölye çatısı altında belli standartlarda üretim yaparak, marka bilincini oluşturmak istiyoruz. Şunu düşündük; bu yıl salçamızdan memnun kalan kişi gelecek yıl da aynı kalite ve lezzette üretilmiş bu ürünü bizlerden talep edecektir. ‘Bir marka bilinci ancak bu şekilde oluşacak’ diye imalathanemizin tamamlanmasını bekliyoruz.”

‘AKAY’IN DESTEKLERİ SÜRÜYOR’
Kınalı Eller Salmanbeyli Kadın Girişim Kooperatifi 2. Başkanı Necla Altıntaş da üretim aşamasına geçmeden önce köydeki kadınlara “Doğru pişirme teknikleri, hijyen ve aşçılık eğitimleri” vererek, onları sertifikalı hale getirdiklerini anımsattı. Bu eğitimlerle ‘marka bilincinin’ yerleşmesinde hedefledikleri standartları yakalamayı planladıklarını vurgulayan Altıntaş, faaliyetleriyle ilgili şu ayrıntıları paylaştı: “Her şeyden önce basın-yayın organlarıyla sağladığımız güçlü iletişim ile ‘Kınalı Eller’ markasını bir yere oturttuk. 3 farklı sertifika alan kooperatif üyesi 40 kadının birbirleriyle iletişimi arttı. Atölyemiz devreye girdiğinde yörenin üretim desenine uygun olarak ilk etapta salça ve kuru patlıcan üretimini gerçekleştireceğiz. (Daha önce Seyhan Belediye Başkanı olan)Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar kooperatif tesisimizin temelini atmıştı. Şu anda bu projeyi Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ile devam ettiriyoruz. Eylül 2018’de temeli atılan atölyemizi Ağustos 2019’da devreye almayı hedefliyoruz.” 

‘ANTİDEPRESAN İLAÇLARINI BIRAKANLAR OLDU’
Bu projeyle köydeki kadınların hayatında pek çok şey değiştiğinin altını çizen Necla Altıntaş, antidepresan ilaçlarını kullanan kimi kadınların katıldıkları sosyal ve kültürel etkinliklerle bu ilaçları bıraktığını söyledi. Birkaç kooperatif üyesinin Adana’daki yerini kapatıp köye yerleştiğini aktaran Altıntaş, “Hayatında ilk kez uçağa binen kadınlar var. Mesela; köydeki küçük çocuklar mühendis veya kadın doktor gördükleri zaman onları ‘rol model’ alıyor. Çocuklara İngilizce dersi verdirdik. Şu anda çocuklar aralarında İngilizce konuşmaya çalışıyor. İnanılmaz bir duygu bizim için.  Proje süresiz devam edecektir. Temel hedeflerimizden birisi kadınların sosyal güvenceye kavuşmaları… Bunun için kooperatifte 12 ayı kapsayacak iş programı hazırladık. Kadınlarımız hiç boş kalmadan sürekli para kazanabilecekleri bir alan oluşturduk.” şeklinde konuştu. 

‘KADINLARDA İŞ KÜLTÜRÜ OLUŞTURDUK’
 Civar köylerdeki ilgiden de memnun olduklarını dile getiren Altıntaş, şunları kaydetti: “Türkiye’nin her tarafından bizleri arayıp ‘Kınalı Eller gönüllüsüyüz’ diyenler var. Salmanbeyli’nin civar köylerinde herkes kooperatifin açılmasını bekliyor. Adana Lezzet Festivali ne katıldık. Adana’nın yöresel mutfağını dışarıdan gelen misafirlere sunduk. Başkan Zeydan Karalar’ın Adana lezzetlerini tanıtmaya yönelik Bodrum’da düzenlediği 3 günlük bir organizasyona kadınlarımız katıldı. Adana’nın zengin mutfak kültürünün tanıtımına katkı sunduk. Bu çabalarımız büyük beğeni topladı. Her şeyden önemlisi kadınlarımız birlikte organize olmayı öğrendiler. Mutfaklarda büyük tencerelerde yemek pişirmeyi, şeflerle birlikte çalışma deneyimi kazandılar. Çok sayıda STK ile ortak çalışmalarımız oluyor. Üniversite okuyacak ve maddi imkânı olmayan öğrencilere destek amacıyla kadınlarımız hiçbir bedel talep etmeksizin yemek yapıp satışını gerçekleştirdi. Kadınlarımızda disiplini ve iş kültürünü oturttuk. Hepimiz Cumhuriyet kadınlarıyız; bu ülkeye borcumuz var. Bu anlamda köydeki kadınlara ulaşmak bizler için çok önemliydi; oradan yola çıktık. Biz tohumu ektik; yeşertip büyütmek bütün toplumun görevidir.”  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER