KIRIK BACAKLARDAN ŞAMPİYONLUKLARA UZANDI

KIRIK BACAKLARDAN ŞAMPİYONLUKLARA UZANDI

Trafik kazası geçirdi, bacakları kırıldı. Aylarca tedavi gördü. Bacaklarını güçlendirmek için spora başladı. Kum torbaları ve halter kaldırdı, fitnesse başladı; onlarca şampiyon sporcu yetiştirdi, çok sayıda ödül kazandı…


Atletik Conan Vücut Geliştirme Fitness Spor Kulübü Başkanı ve Uluslararası Hakem Nihat Söyler, 42 yıllık spor yaşamında kazandığı başarıları ile adından söz ettiriyor.

“Yetenek avcısı, plaket zengini” diye isimlendirilen Söyler, bugüne kadar yaklaşık 40 Türkiye şampiyonu sporu yetiştirdi. Milli Takıma çok sayıda sporcu kazandıran Söyler’in hayatı sporla dolu bir şekilde geçiyor.  İki kardeşi; Kazım ve Sinan Söyler ‘Türkiye şampiyonu’, eşi Kadriye Söyler ise ‘Bilek güreşi şampiyonu’ olan Nihat Söyler bu özelliğiyle de “aile boyu” sporla ilgileniyor.


Trafik kazası geçirdi

1985 yılında Adıyaman’dan Adana’ya gelerek Atletik Conan Vücut Geliştirme Fitness Spor Kulübü’nü kuran Ahmet Söyler’in ‘vücut geliştirme’ sporuna başlamasının ilginç bir öyküsü var. 1973 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu iki bacağı kırılan Söyler, 3 ay yatağa bağlı şekilde tedavi görür. 4 ay da koltuk değnekleriyle dolaşır. Bu sırada kasları küçülme yapar. Oturduğu zaman kalkamayacak hale gelir. Söyler, o günleri “Kaslarım beni kaldırmıyor, yürütmüyordu.” diye ifade ediyor. Doktorlar kum torbası ile bacak kaslarını kuvvetlendirmeyi önerir. Nihat Söyler, 1’er kg’lık kum torbaları yaptırarak bacak kaslarını güçlendirmeye başlar. Zamanla kum torbaları yetersiz kalınca arkadaşlarının ısrarı üzerine Adıyaman’da haltere başlar. Halterde önce 10-15 kg’lık ağırlıklarla çalışma yapar. Sürekli kendisini geliştiren Söyler, zamanla ağırlık limitini 130- 140 kg’a kadar çıkarır. Söyler,  “Kırık bacakları” dolayısı ile başladığı spor hayatını şu anda “spor antrenör ve hakemi” olarak sürdüren Söyler, 34 yılık spor geçmişinde kazandığı yaklaşık 50 ödülle taçlandırmanın onurunu yaşıyor. 


‘Fitness Salonları denetlenmeli’

Bugüne kadar yaklaşık 40 Türkiye şampiyonu sporcu yetiştirdiğini ifade eden Nihat Söyler, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak kalması ve spora yönlenmeleri için elinden gelen çabayı sarf ettiğini ifade ediyor. Adana’da 300 civarında Fitness Salonu’nun faaliyet gösterdiğini belirten Söyler, bu salonlardan bazılarının işin sadece maddi boyutuyla ilgilendiğini, spora ciddi bir katkı sağlamadıklarını öne sürüyor. Fitness Salonlarının ve burada görev yapan antrenörlerin her türlü yeterliliğe sahip olmaları gerektiğinin altını çizen Söyler, standartlara uygun çalışmayan salonlarda gençlere ‘bilinçli spor’ yaptırılmadığını iddia ediyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün bu solanları daha sıkı bir şekilde denetlemesini isteyen Söyler, “Çıkarılan bir yasa ile ‘spor kulüpleri vergiden muaf’ tutuluyor. Bazı girişimciler sadece bu imkandan yararlanıyor; ama şampiyonalara 1 sporcu bile gönderemiyor. Biz her yıl çok sayıda sporcu ile Türkiye ve dünya şampiyonluklarına katılıyoruz. Bu anlamda Fitness Salonları mutlaka her yıl denetlenmeli. Bu alanda faaliyet gösteren solanların Türkiye şampiyonluklarına mutlaka sporcu göndermeleri gerektiğini düşünüyorum.” diyor.

‘Fitness sporuna ilgi çok fazla’
 
Adana’da fitness sporuna ilginin çok fazla olduğunu aktaran Nihat Söyler, şöyle devam ediyor: “Vücudun bütün kaslarını çalıştıran tek spor bu. Mesela bacağından ameliyat olmuş çapraz bağları kopmuş birinin ağırlık çalışması gerekiyor; bu da Fitnessin alanına giriyor. Ben 42 yıllık spor hayatımda gerek hakem, gerekse kulüp başkanı olarak başarılı işlere imza attım. Bu başarıyı çeşitli kurumlardan aldığım plaketlerle tescilledim. Osmanlı Turan Ocakları ile ilgili yeni bir oluşum oldu. Güreş, şalvar güreşi, cirit, bilek güreşi gibi geleneksel spor dallarının daha da gelişmesi hedefleniyor. Osmanlı Turan Ocakları Spor faaliyetlerinin sorumlusu görevine getirildim. Ocak ayında liseler arası bilek güreşi müsabakası düzenleyeceğiz. Bu turnuvada çocukları dijital bağımlılıktan kurtarmayı, gençlere sporu aşılamayı hedefliyoruz. Organizasyon sonunda çocuklara çeşitli hediyeler sunacağız. Ayrıca engelli çocuklarımız yönelik de müsabakalar gerçekleştireceğiz.”  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER