‘KİTAPEVLERİNİN MALİYETLERİ ARTIYOR’

  ‘KİTAPEVLERİNİN MALİYETLERİ ARTIYOR’

33 yıl önce ilk Mersin’de açılan;1993’ten sonra merkezlerini Adana’ya taşıyan ve bu 2 ilin yanı sıra Konya, İzmir ve Antalya’da toplam 18 mağazada hizmet veren Kitapsan,  sektörde istikrarlı büyümesini sürdürüyor.
 
TÜRKİYE'DE KİTAPÇILIK ZOR MESLEK!
Metropol Gazetesi İmtiyaz Sahibi Emre Tanır Üzelgeçici ve gazetenin yazı işleri heyeti Kitapsan ortaklarından Ergün Söyümez’i makamında ziyaret etti. Ziyarette; firması ve kitap sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Söyümez, Türkiye’de sadece kitap satarak ayakta duran bir işletmenin bulunmadığını söyledi. Kitabın yanında kırtasiye, müzik, hobi, hediyelik, dergi gibi çok sayıda ürünü bir arada müşteriye sunduklarını ifade eden Ergün Söyümez, “Maalesef; okuma oranının çok düşük olduğu bir ülkeyiz. Bunu süreli yayınlarda ve gazetelerde görmek mümkün. ‘Sadece ben kitap satarak ayakta kalmak istiyorum’ diyerek, bu mesleği yürütmek mümkün değil. Türkiye’de geçmişte kimi illerde belli kitap satış noktaları vardı. Ama süreç içerisinde bunlar ya mevcut çeşitlerine yenilerini ilave etmek zorunda kaldı veya tamamen kapanacak duruma geldiler. Ülke nüfusu artmasına rağmen, süreli yayınların tirajında doğal bir düşme söz konusu. Bunda sosyal medyanın etkisini de göz ardı etmemek gerekiyor.” dedi.  

KİTAP İHTİYAÇ SIRALAMASINDA EN SONLARDA


Türkiye’de kitap satış rakamlarında (bandrollenme) sürekli bir yükselme görüldüğünü; ancak bandrol işlemlerine eğitim kitaplarının (test, kaynak ve yardımcı eserler gibi) da dahil edildiğini dile getiren Söyümez, bundan dolayı bandrol verilerin (kültür kitabı açısından) bazen yanıltıcı olabileceğine işaret etti. Türkiye’de kitapçılık yapmanın çok zor bir meslek haline geldiğinin altını çizen Ergün Söyümez, bu karlılık maliyetleriyle ayakta durmanın gittikçe güçleştiğini açıkladı. Kitapsan gibi firmaların bu koşullarda doğal olarak çeşitlerini zenginleştirmek yoluna gittiğini anlatan Söyümez, “Son 20 yıldır vitrin konseptimizi devamlı güncelleyerek bugünlere geldik. İnternetin yaygınlaşması ile yayınlarımızı buna göre revize ettik. Kitapsan’ın stoğunda kayıtlı yaklaşık 180 bin çeşit var. Sürekli hareket gören 100 bin civarında ürün adedimiz söz konusu. Şu anda genç nüfusta popüler kitapların okuma oranı bir hayli yüksek. Ama genelle bakıldığında ülkemizde ihtiyaç listesi sıralamasında kitabın 50’lerin üzerinde olduğunu biliyorum.” şeklinde konuştu. Haberin devamı 5. sayfada

‘OKUMA ALIŞKANLIĞI KÜÇÜK YAŞTA BAŞLAR’

 Kitap okumanın eğitim, kültür ve toplumun gelir düzeyi ile doğru orantılı olduğunu ifade eden Ergün Söyümez, şöyle devam etti: “Amerika, Japonya, Fransa, İngiltere, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde yılda bir kişiye 20 kitap düşüyorsa, Türkiye’de 20 kişiye 1 kitap düşüyor. Bu ters orantılı bir tablo. Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşta eğitimle başlar. Gelişmiş toplumlarda 3-6 grubundaki çocuklara yönelik kitaplar çok fazla satılıyor. Bu ailelerin küçük çocuklara okuma alışkanlığını kazandırmak için nasıl çaba gösterdiğinin bir göstergesidir. Öğretmen veya velilerin ‘Şu kitapları alıp, şu tarihe kadar okuyacaksınız’ gibi bir zorunluluğa tabi tutmadan çocukların isteyerek ve severek kitap okumalarını tavsiye ediyorum. Adana okuma oranlarında veya kültürel faaliyetlerde önde gelen illerden biri. Ama bu yeterli değil. Özellikle geçmişte kentin okuma düzeyi daha yüksekti. Yıllar geçtikçe bu alışkanlığın gerilediğini düşünüyorum. Bu kadar yazar ve sanatçı yetiştiren Adana’nın okuma oranının çok daha yükseklerde olması gerekiyor. Niteliksiz göç, gelir düzeyinin düşmesi gibi pek çok etken okuma davranışlarına yansıyabilir. Fakat okumak isteyen insan her koşulda uygun kitap bulup okur. Kütüphaneden veya başka bir şekilde kitap temin edilip okunabilir.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER