MERCİMEK'TEN ‘YÜREĞİR İTTİFAKI’ MODELİ

 MERCİMEK'TEN ‘YÜREĞİR İTTİFAKI’ MODELİ

Metropol Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tanır Emre Üzelgeçici, İYİ Parti Meclis Sözcüsü Recai Mercimek’i makamında ziyaret etti. Ziyarette; Metropol yazı işleri heyetinin sorularını cevaplayan Mercimek, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de bütün üyelerin ‘birlik ve beraberlik’ içerisinde hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

 
 
‘SİYASET DEĞİL; ADANA’ YA HİZMET ZAMANI’
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Sözcüsü Recai Mercimek, Başkan Zeydan Karalar’ın ‘borçlanma teklifinin’ mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti ve MHP’li üyeler tarafından (Cumhur ittifakı) reddedilmesinin üzüntüsünü yaşadıklarına söyledi. Seçilmiş kişilerin bir takım sorumluluklarının bulunduğuna dikkat çeken Mercimek, “Büyükşehir 79 meclis üyesine sahip. 2 milyon 200 nüfusu olan Adana’da her bir meclis üyesine yaklaşık 27 bin oy düşüyor. Yani kentte her bir meclis üyesi 27 bin kişiyi temsil ediyor. Millet bizi Adana’ya hizmet yapmak için seçti. Siyaset farklı bir şekilde yapılabilir. Ama Adana’nın menfaatleri söz konusu olunca birlik ve beraberlik içinde hareket etmek gerekiyor.” dedi.


‘KÖTÜ NİYETLİ OLDUKLARINI ZANNETMİYORUM’
Cumhur İttifakı’nı oluşturan 51 meclis üyesinin ‘borçlanma yetkisini’ reddetmeleri noktasında ‘kötü niyetli’ olduklarını düşünmediğini vurgulayan Mercimek, “Ama o günkü halet-i ruhiye doğrultusunda oylamada ‘ret’ yönünde bir karar verdiler. Fakat zaman içerisinde bu arkadaşlarımızın ‘Adana’nın yararlarını’ göz önünde bulundurarak, borçlanma konusundaki kararlarını değiştireceklerini zannediyorum. Bizde ‘Yüreğir ittifakı’ olarak Başkan Fatih Mehmet Kocaispir’in 50 milyar TL’lik borçlanma talebini destekledik. Burada bir art niyetin olmaması gerekiyor. Çünkü Yüreğir’in hizmette ihtiyacı var. Kocaispir’in yapacağı hizmetlere ‘siyasi’ nedenlerle engel olmak, Yüreğir’e yapılacak en büyük ihanettir.” diye konuştu. 


ADANA’NIN MENFAATLERİ HER ŞEYİN ÖNÜNDE  
Önümüzdeki dönemde Cumhur İttifakı üyelerinin Karalar’ın ‘borçlanma talebi’ konusundaki tutumlarını yumuşayacaklarını umut ettiğini anlatan Mercimek, “Söz konusu 169 milyon TL.’lik borçlanma teklifinin zaman içerisinde de Cumhur İttifakı meclis üyeleri tarafından, gündeme getirileceği kanaatindeyim. Çünkü burada söz konusu olan Adana’nın geleceği… AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin ‘Adana'ya hizmet edilmesi’ yönünde düşünecekleri için bu husustaki fikirlerinin değişeceğine dair iyi niyetimizi sonuna kadar muhafaza ediyoruz. Bundan dolayı şimdi bu meseleyi zamana bırakıyoruz.” şeklinde konuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin ‘31.03.2019 tarihi itibariyle 4.320.776.000,00 TL’lik) borucunun Zeydan Karalar tarafından yapılmadığını hatırlatan Recai Mercimek, sözlerine şöyle devam etti: “Memlekette kim taş üstüne taş  koyarsa saygı duyarız.  Eski Belediye Başkanları Aytaç Durak, Hüseyin Sözlü veya Zeydan Karalar;  bizim için kim olursa olsun fark etmez. Ama Adana Türkiye’de 4’üncü Büyükşehir iken sıralamada 7.’liğe gerilemiş… O halde herkesin şapkasını önüne koyup bir düşünmesi gerekiyor. Bu anlamda Adana’nın kalkınması için herkesin elini taşın altına koymasını; omuz omuza verip çalışmasını bekliyoruz.” w

PERSONEL HARCAMALARI DÜŞÜRÜLMELİ
Başkan Karalar, göreve geldikten sonra işçilere yönelik yaptığı “tenkisatın”  AK Parti ve MHP cephesinde oluşturduğu tepkiye değinen Recai Mercimek, şunları söyledi: “Ama ortada bir gerçek var. Belediye bütçesinin yüzde 67’si personel giderlerine gidiyor. Yasal olarak bu rakamın yüzde 32’yi geçmemesi gerekiyor. Yüzde 67’ye çıkan personel giderlerini (Zeydan Karalar’ın değil de) geçmiş yönetimin yaptığı varsayılırsa, ona bir ceza çıkarsa öbür sorumlulara da yansıyacak, demektir. Bundan dolayı Başkan Karalar’ın personel harcamalarını yüzde 32’lere düşürme kararını ne olursa olsun desteklemek lazım. Şimdi kimse bana Belediyede ‘Karalar soyadlı birileri var’ diyebilir mi? Karalar’ın yakın akrabaları var mı? Böyle bir şey yok. Sanki ‘Sadece MHP’li işçilerin iş akitleri feshediyormuş’ gibi bir algının verilmiş olması da yanlıştır. Çıkarılan personelin arasında her siyasi görüşe sahip insanlar vardır.”

KARATAŞ İÇME SUYU PROJESİ TARTIŞMASI
Zeydan Karalar’ın gerçekleştirdiği Karataş İçme Suyu Projesi’nin temel atma töreniyle ilgili AK Parti ve MHP’li üyelerin yaptığı eleştirilere de karşı çıkan Mercimek, “Evet, o proje daha evvel uygulandı. Ama bu projenin temelini atmak Karalar’a nasip oldu. İller Bankası projeye verdiği kredi bedelini Büyükşehir'in payından kesinti yapıyor. Dolayısı ile bu proje Büyükşehir’indir. Arkadaşlarımız projeye ‘hükümet destek veriyor’ diyebilir. Zaten hükümet katkı vermeden bir iş yapılamaz ki… Hükümet önüne gelen her projeye ‘makas atsa’ hiçbir konuda mesafe alınmaz ki... Cumhurbaşkanını da biz meclis üyeleri ve muhtarları de seçen halkımızdır. Farkımız yok. Elbette merkezi hükümetin desteği olacak. Bu anlanmada süreç içerisinde bütün taşlar yerine oturacak. Arkadaşlarımızın hepsi, ‘Tamam, biz geçmişte böyle yaptık; ama ‘işin içinde Adana’ya hizmet yatıyor ise birliktelik sergilememiz lazım’ diye düşüneceklerini zannediyorum.” açıklamasını yaptı. 

SU KUYULARINA DİKKAT ÇEKTİ!
 Zeydan Karalar’ın gündem oluşturan ve “4 ayda ASKİ’ye 160 milyon lira kazandırdıklarını” dile getirdiği basın toplantısı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Recai Mercimek, şunları kaydetti: “Karalar, göreve gelir gelmez bu basın toplantısında dile getirdiği hataların tespitini yapmıştı. İsim vermeden üstü kapalı şekilde bunları kimi zaman gündeme getirdi. Ama kamuoyunda, ‘Niçin konuşmuyorsun? Niçin hizmet vermiyorsun ?’ ithamları geldikten sonra Karalar, bu olumsuz tabloyu düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurma ihtiyacı hisseti.  Şöyle ki; yakıt, asfalt veya ekmek yapmak için un alınacak; fakat bütçede para yok.  Bütün bu işler için kaynak gerekiyor. Halk ‘Biz seni niye seçtik?’ deyip, baskısı oluşturunca Karalar, Belediye’de geçmişte olup-bitenleri anlatma gereği duydu. Vatandaşın mutlaka bu gerçekleri bilmesi lazımdı. Karalar, çıktı ana hatlarıyla bazı konularda açıklamalar yaptı. Geçmiş yönetim bu açıklamalardan rahatsızlık duymuş olabilir. Ama onların da bu hususta delillerini ortaya koymaları gerekiyor. İşte su kuyuları meselesi…. Taşı kaldırıyorsun altında bir şey çıkmıyor. Elbette, herkesin hatta yapabilir. Önemli olan hataların asgariye indirilmiş olmasıdır.”

‘SÖZLÜ’NÜN ÜSLUBU YANLIŞ’
Karalar’ın açıklamaları sonrası eski Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün sosyal medya üzerindeki ifadelerini ‘üslup’ olarak yanlış bulduğunu aktaran Mercimek, “Kimse kimseden üstün değil. Zeydan Karalar, söylenen o lafların altında kalmaz; ama terbiyesinden ve saygısından taviz vermiyor. Karalar, bu tip hakaretlere maruz kalacak bir kişi değil. Kaldı ki belediyeyi bu duruma getiren de Zeydan Karalar değil…” dedi. 

 GENÇLİK MERKEZLERİ 
Millet İttifakı (İYİ Parti, CHP) olarak büyük bir uyum içerisinde çalıştıklarını belirten Mercimek, tartışma konularından birisi olan Gençlik Merkezleri’nin kapatılması hususunda ki görüşlerini de şu şekilde anlattı: “Belediye’nin ayakta durabilmesi için öncelikle bütçesini eksilerden artılara çıkarması gerekiyor. Gençlik Merkezleri’nde 347 tane öğretmen var. İçlerinde 27 civarında diploması olmadan öğretmenlik yapanlar çıktı. Yani Gençlik Merkezleri merkezler bu hale getirilmiş. Karalar, bu merkezleri çok daha nitelikli hale getirmek istiyor. Ama bu merkezlerden yararlanan öğrencilere farklı şekilde destekler devam edecektir.”   


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER