SAGAY’IN ‘MASA VE SANDALYE DÜNYASI’

SAGAY’IN ‘MASA VE SANDALYE DÜNYASI’

Adana’da Mobilya Sektörüne farklı bir soluk getiren Ayhan Sagay, “Ticarette peşin parayla mal alıp ucuz fiyata satmayı yeğleyen biriyim” dedi.

Mobilya sektöründe uzun yıllar başarılı işlere imza atan Sagay şimdilerde ‘Masa ve Sandalye Dünyası’ ismiyle Adana Mobilyacıları arasında farkını göstermeye devam ediyor.

Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Türkiye’de Kelebek Mobilya’nın ilk bayisi, Kelebek Mobilyayı Türkiye’de modüler sisteme geçiren ve Türkiye’de modüler sistemi öğreten kişi benim. Türkiye’deki Kelebek Mobilya’nın ilk bayisini ben açtım. Adana’da üç tane mağaza açtım ve üçüyle de Türkiye rekorları kırdım. 59 yıllık evliyim, 2 tane kızım ve 4 tane torunum var. Hepsi ticaretle meşgul oldular. Hepsi esnaf çocuğu yani biz öyle yetiştik, öyle yaptık. İşimiz bu.

“TÜRKİYE’DE BİR NUMARA OLDUM”

Mobilya sektörüne nasıl giriş yaptınız?

Mobilya sektörüne ilk önce Erka mobilyaları olarak giriş yaptık. O zamanlar Erka Mobilyaları çok az bir maliyeti olan bir mobilyaydı. Orada da Türkiye’de bir numara oldum. Erka Mobilyalarından sonra Kelebek Mobilya elemanları geldiler, cirosu yüksek satışlarımız olunca bize teklif ettiler. Bir otel açıldığı zaman onlara gardırop lazım değil veya masa lazım değil. Karyolayı ayrı satabilir, komidini ayrı yapabilir gibi şeyler var. Bunları onlara adapte ettim, tavsiye ettim ve kabul ettiler. Kelebek Mobilya açıldığı zaman ben başbayisiydim. Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mersin ve Tarsus’ta bayilerimiz vardı. Onlardan ben sorumluydum, benim bayilerimdi. Satış karşılığında yüzde 10 komisyon alıyordum.

“ÇOK BÜYÜK SATIŞLAR YAPTIM”

Mobilyacılığın hangi kolunda faaliyet gösteriyorsunuz?

Ben imalata karışmıyorum, sadece hazır alıp öyle satıyorum. Mobilyanın her türlüsünü, evin yatak odaları, yemek odaları, kütüphaneler türünde mobilyalar sattık. Kelebek mobilyanın çok kaliteli mal ürettiği devirlerde çok güzel günler geçirdik, çok büyük satışlar yaptım. Daha sonrasında bazı nedenlerden dolayı Kelebek Mobilyayı bırakmak zorunda kaldım ve şimdi kendi mobilya işimi yapıyorum.

“HÜKÜMETİN DESTEKLEMESİ LAZIM”

Sizce ülkemizdeki mobilya firmalarının problemleri nelerdir?

Mobilya firmalarının problemleri, ham madde girişleri çok pahalanmaya başladı. Kauçuk ham maddesi dışarıdan geliyor, suntanın ağaçtan sonraki içerisine konan materyaller hep dışarıdan geliyor. Onun için biraz hükümetin desteklemesi lazım. Şimdi yavaş yavaş dünya piyasasındaki mobilya fiyatlarının üstüne çıktı bizim mobilya fiyatları. Bu yüzden ihracatımız yavaşladı; hatta durma noktasına geldi.

“PEŞİN PARAYLA ALIP UCUZ FİYATA SATMAYI YEĞLİYORUM”

Firma olarak ileriye dönük hedefleriniz nelerdir?

Ben şu anda ev mobilyaları satışını bıraktım, bahçe, yemek odaları ve yaz mobilyaları satışına başladım. ‘Masa ve Sandalye Dünyası’ adı altında bir yeni bir firma olarak bulunmaktayım. Ticareti peşin parayla alıp ucuz fiyata satmayı yeğleyen bir insanım. Çalıştığım firmalarda bunu yeğlemiş durumdadır. Ben ucuza alıyorum, çok az karla ama çok sürümlü satmayı yeğliyorum. Bunu hiçbir zaman terk etmedim, hiç de şikayetçi değilim. Hem dostlarım da bundan memnunlar. Bundan sonra ben otellere, restoranlara ve de büyük yemekhanelerin masa ve sandalyelerini temin edeceğim. En ucuz fiyata onlara bunu sağlayacağım. Hedefim bu.

Son dönemlerde internet üzerinden mobilya alışverişleri çok yaygınlaştı, bu durum sizi etkiledi mi?

Benim torunum Avrupa’da bu konuda tahsil görmüş, bilgisayarlarla reklamasyon çalışmaları ve o tür şeylerde satış yapıyor. Yakın zamanda o da Adana’ya gelecek biz de bu konu hakkında çalışmalar yapacağız. 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER