SESİMİZ DUYULMUYOR

SESİMİZ DUYULMUYOR

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Arslan, pandemiden dolayı en çok zararı yiyecek ve içecek sektörünün gördüğünü işaret ederek, iş yerleri kapanan birçok esnafın iflasın ve intiharın eşiğine geldiğini ifade etti. 

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Arslan, Çukurova Metropol Gazetesine pandemi döneminde esnafın yaşadığı sıkıntılara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. HES kodu, sosyal mesafe, sıkı tedbir uygulamaları ile iş yerlerinin açılması çağrısında bulunan Arslan, “Söylenecek çok şey var tabi; yiyecek ve içecek sektörü olarak bu işte en çok zararı bizim sektör gördü. Hala işyerlerimiz kapalı, ne hikmetse günah keçisi bizim sektör seçildi. Mesleğin yerelde tek temsilcisi olarak, bu konuda görüşmeler yapıyoruz, dilekçeler yazıyoruz, iş yerlerimiz bir türlü açılmıyor. Dolayısıyla iflaslar, intiharlar yaşanıyor. Bunlar basına yansıyor ancak, yetkililer sesimizi bir türlü duymuyor esnafımız çaresiz ” şeklinde konuştu.

‘BİN 650 FİRMA ZARARDA’
Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası’na kayıtlı bin 650 lokanta, kafe, restoran firması olduğuna dikkat çeken Başkan Şefik Arslan,  iş yerlerinin büyük çoğunluğunun kapandığını, açık olanlarının giderlerini bile karşılamadığını ileri sürdü. Başkan Arslan, yaptığı açıklamada “Bizim beklentimiz Bakanlar Kurulu toplantısından çıkacak sonuçtu. Her toplantıda büyük beklentiler içerisine giriyoruz. Cumhurbaşkanımız ‘Kılıçdaroğlu aşağı, Kılıçdaroğlu yukarı, CHP gitti, CHP geldi’ gibi siyasi çatışmalardan bizim sorunlarımızı görmüyor. Siyasi konuları her gün konuşuyorsunuz,  bizleri siyasetin dışarısında tutun. Biz esnafız, mağduruz, defalarca sorunlarımızı iletmememize rağmen, devletimiz 5 dakika bizlere zaman ayırmıyor. Anlaşılan devletimizin bizlerle ilgili bir programı da yok.” dedi.

‘ALGI YARATILIYOR’
Tüm dünyada esnaflara uygulanan desteklerin beklentilerin üzerinde olduğunu savunan Başkan Şefik Arslan, ülkemizde yapılan cüzi yardımların beklentilere cevap vermediğini ifade etti. Arslan, şöyle konuştu: “Hükümetin amacı hiçbir şey vermeden vermiş gibi göstermek mi? Bilemiyoruz; ancak bunlar bin bir cambazlıkla yapılabilir. Kamuoyunda sanki esnafın tamamına büyük bir destek veriyorlarmış gibi algı yaratılıyor. Detaya indiğinizde ise ortaya çok farklı şeyler çıkıyor. Neredeyse yararlanacak çok az bir kesim bırakıyorlar. Bunlar cüzi şeyler, esnafımızı tatmin etmiyor. Bizim yardımlardan ziyade işyerlerimizin açılması talebimiz var. Hiç bir meslek grubuna haksızlık yapmak istemem; ama birebir temasla vatandaşa hizmet veren kuaförler, oteller açıksa yiyecek- içecek sektörü bunlardan daha tehlikeli değildir.” 

‘İŞYERLERİMİZ AÇILSIN’
Uygulanan tedbirlerden şikâyetçi olmadıklarını dile getiren Başkan Şefik Arslan, şunları kaydetti: “Elbette çok sıkı denetimler cezalar uygulansın. HES kodu ve sosyal mesafe kuralları ile işyerlerimizi açalım. Ayrıca,  bu sektörlerde çalışarak evine ekmek götürenlerde mağdur.  İŞ-KUR tarafından bir miktar ödenekler yapılıyor ancak, düzenli ve yeterli değil. İşyerlerinin kapalı olması elbette devletinde hoşuna gitmiyordur. İşyerlerimiz açık olsa, vergiler vereceğiz, KDV beyanlarında bulunacağız, çalışan işçilerimizin sigorta geçiş primlerini ödeyeceğiz; devletimiz sağ olsun yine bu konuda hiç bir şeyi eksik etmiyor. En azından bir işçi stopaj primi ertelenebilirdi, zaten çalışmamışız affedilsin, devlet üstlensin, dünyada hep böyle oldu. Gelişmiş ülkelerde esnaf pandemiden dolayı neredeyse zil takıp oynayacak duruma geldi. Devletleri her türlü arkalarında, gelir kaybına uğrayan esnafın bilançosunun yüzde 85’ i karşılanırken, bizim ülkemizde ancak yüzde 3 gibi çok düşük bir rakamda uygulandı.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER