TANIMAKLA BAŞLAR HER ŞEY

TANIMAKLA BAŞLAR HER ŞEY

Sokaklarında çocukların kahkahaları.. Dağlarında kayak ve yamaç paraşütü; nehirlerinde rafting yapılıp, ovalarında golf oynanıyor.. İnsanlar durakta beklerken, Türk ve dünya klasiklerini okuyor.. Ardı ardına fabrikalar açılıyor, istihdam artıyor.. İnsanların yüzü gülüyor.. Burası neresi mi?. Tabi ki Tunceli.. Evet yanlış okumadınız Tunceli.. Doğu’nun Paris’i olarak nitelendirilen; ‘saklı cennet’ Tunceli.. Ve bu değişimin altında bir Adanalının imzası bulunuyor.. Vali Tuncay Sonel’in dediği gibi; “Tanımakla başlar her şey”.. Hadi gelin Tunceli’yi tanıyalım.. 

Daha düne kadar terörle anılan Tunceli, bugün bir ‘huzur kenti’ olarak öne çıkıyor.. Teröristlerin kol gezdiği dağlarda artık kayak ve yamaç paraşütü; ovasında golf, derelerinde de rafting yapılıyor.. ‘Saklı bir cennet’i andıran kentin sokaklarındaki insanların da yüzü gülüyor.. Parklarında cıvıl cıvıl çocuk sesleri, sokaklarından türküler yükseliyor.. İşte tüm bu tablonun arkasında da bir Adanalı var.. Vali Tuncay Sonel.. 

HER ŞEYİ YERİNDE GÖRDÜK
Vali Tuncay Sonel’in daveti, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÇGC) organizasyonuyla ÇGC Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Esendemir’in önderliğinde bir grup gazeteci Tunceli’nin yolunu tuttu.. O isimler arasında gazeteniz Çukurova Metropol Kurucusu Tanır Emre Üzelgeçici ve muhabirimiz Soner Kan da yer aldı.. Üzelgeçici ve Kan, 3 gün boyunca kenti gezip dolaştı, yatırım ve çalışmaları yerinde inceleyip, analizlerde bulundu.. İşte not defterimize yansıyanlar.. 

HER GİTTİĞİ YERE İZ BIRAKTI
1970 yılında Adana’da doğan Tuncay Sonel’in, bir kentin kaderini değiştireceğini kim bilebilirdi ki.. 1997 yılında Ankara’da Güdül Kaymakamlığı ile başlayan süreçte Gümüşhane, Kırkkale, Şanlıurfa, Trabzon, Konya, Balıkesir ve İstanbul’da görev yapan ve gittiği her kentte iz bırakan Sonel, bugün Tunceli’nin kaderini değiştiren adam olarak öne çıkıyor.. Peki onu öne çıkartan ne oldu?.

BİR KENTİN KADERİ DEĞİŞTİ
Tunceli Belediyesi’nin HDP’li Başkanı Mehmet Ali Bul’un, 2017 yılında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla tutuklandı ve sonrasında devam eden yargı sürecinde 8 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildi.. İçişleri Bakanlığı tarafından da belediyeye ‘kayyum’ atandı.. İşte bu gelişme, bir bakıma Tunceli’nin de kaderini değiştirdi.. Tuncay Sonel’in, 13 Haziran 2017 tarihli ‘Valiler Kararnamesi’ ile Tunceli’ye atanması değişimi hızlandırdı..

TANIMAKLA BAŞLAR HER ŞEY
Tunceli Valisi Tuncay Sonel, aynı zamanda da 30 Haziran 2017 ile 31 Aralık 2018’e kadar süren tam 18 aylık süreçte de ‘Tunceli Belediye Başkanvekili’ olarak görev yaptı.. Peki 18 ayda kentte neler oldu?. “Tanımakla başlar her şey” sloganı, aynı zamanda da Vali Sonel’in rehberi oldu.. Sonel, kenti tanımaya çalışırken, kent insanı da onu tanıyıp çok sevdi.. ‘Devlet-millet kucaklaşması’ da Tunceli’ye yeni bir ufku açtı..

‘BAŞKAN ERDOĞAN’IN DESTEĞİ
Birkaç yıl öncesine kadar terör olaylarıyla gündemden düşmeyen Tunceli, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun destekleri, kahraman polis ve askerlerin ortaya koyduğu kararlı duruş ve başarılı operasyonlar sonucunda bugün bir huzur, turizm ve spor şehrine dönüştü..  Vali ve Belediye Başkanı Tuncay Sonel, devletin şefkat ve merhametini toplumun tüm kesimlerine yansıtarak fark yarattı..

‘HUZUR VE GÜVEN’ İNŞA ETTİLER
Huzur ve güven olmadan bir kenti inşa edemezsiniz.. İşte Tuncay Sonel’in önceliği de bu oldu.. Sonel öncülüğünde Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen ve MİT Bölge Müdürü ortak bir çalışma yürütüp, Tunceli’yi başta terör olmak üzere suç ve suçlulardan arındırma noktasında adeta seferberlik ilan etti..

İSTİHDAMDA 4. SIRAYA YÜKSELDİ
Çabalar sonuç verdi.. Daha düne kadar teröristlerin kol gezdiği dağlarda bugün kayak ve yamaç paraşütü, kentin ovalarında golf, çağıldayan dere ve nehirlerinde rafting yapılmaya başlandı.. Sadece bununla da sınırlı kalınmadı.. İstihdamda son sırada olan Tunceli’ye huzur ve güvenin gelmesiyle fabrikalar da ardı ardına açıldı.. Yürütülen istihdam odaklı çalışmalarla Tunceli, istihdamda son sıralardan kurtulup, bugün Türkiye genelinde ilk 4’e yükseldi..

62 PROJE; 625 MİLYONLUK YATIRIM
625 milyon liralık bir yatırımla kentin kaderini değiştiren 62 projeyi de Vali Tuncay Sonel’in ağzından dinleyelim; “Terörden altyapıya, ulaşımdan istihdama kadar birçok sorun ve ihtiyaç ile devraldığımız belediye hizmetlerini hızlı, operasyonel ve çok yönlü bir hizmet anlayışıyla yerine getirip, Tunceli’nin huzur, güven, eğitim ve turizm şehrine dönüşmesi için adımlar attık. Kayyum öncesi 29 milyon olan borcu 16 milyona düşürdük.”

CEMAL AMCA’DAN 200 MİLYON EURO
Vali Sonel’in bir de müjdesi var Tuncelililere.. 50 yıl boyunca Almanya’da yaşayan Cemal Amca, memleketine yatırım yapmak için kolları sıvadı.. Ve tek kalemde yapacağı yatırım miktarı da tam 200 milyon Euro.. Yanlış okumadınız.. Türk parasıyla tam 140.6 milyon lira.. Tekstil sektöründe hayata geçirilecek söz konusu yatırımla birlikte Tunceli’de 3 bin kişiye istihdam sağlanacak.. Tuncay Sonel, bu bilgiyi de sosyal medya hesabından paylaştı.. 

YAPILAMAYANI GERÇEKLEŞTİRDİK
“Yıllardır konuşulan ama yapılamayan projeleri hayata geçirdik” diyen Sonel, 31.7 milyon lira kredi çekip, söz konusu projeleri bir bir uyguladıklarını anlattı.. Şehrin giriş ve merkezine koyulan ay-yıldızlı ışıklandırma ve 9 kilometrelik lale motifli aydınlatma direklerinin kenti ışıl ışıl aydınlattığını dile getiren Sonel, öncesinde yılda 10 bin metrekare asfalt yapılırken, yeni araçlarla bunu yılda 950 bin metrekareye çıkarttıklarını söyledi..

BİR MİLYAR LİRALIK ÖDENEK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bir milyar liralık ödenekle hayata geçirilen; ‘Tunceli-Pülümür-Erzincan Karayolu Projesi’ yıllardır çözülemeyen ve adeta kangren haline gelen bir sorun da çözüme kavuşmuş oldu.. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni, Doğu Akdeniz’e bağlayan en yakın yol olan söz konusu karayolu, AK Parti Hükümeti’nin öncelikleri arasında.. 

TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ SUYU
Tunceli merkeze 80 kilometre uzaklıktaki Ovacık’ta yer alan gözelerden çıkan ve aynı zamanda 8.45 olan PH değeriyle de Türkiye’nin ‘en kaliteli suyu’, artık her evin musluğundan akıyor.. Ovacık demişken, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, 4.5 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen; ‘Ovacık Kayak Merkezi’ni de unutmamak gerek.. Söz konusu merkezin de oldukça çarpıcı bir hikayesi var.. 

TERÖRİST DEĞİL KAYAKÇILAR VAR
2016 yılında 80 kişilik terörist grubunun sızma girişiminde bulunduğu ve ağır çatışmaların yaşandığı ilçedeki bin 500 rakımda yer alan; ‘Kel Tepe’ üzerine inşa edilen ‘Ovacık Kayak Merkezi’, bugün Türkiye’nin dört bir yanından gelen snowboard ve kayak tutkunlarını ağırlıyor. İnşaat esnasında da yine teröristlerce yakılmak istenen ve bin 700 metrelik pistiyle öne çıkan ‘Ovacık Kayak Merkezi’, Uludağ’ı da aratmıyor..  

2 AYDA 7 BİN 140 KAYAKÇI GELDİ
Kristal kar kalitesiyle yılın 4 ayı kayak yapma imkanı sunan tesiste 35 oda ve 70 yataklı bir de konaklama tesisi de yer alıyor.. Vali Tuncay Sonel, “Burası kış turizmi açısından bir cazibe merkezi haline geldi. Kayak merkezinin olduğu yere 2 ayrı yaşam alanlı kule inşa edip, güvenliğini de sağladık. Artık insanlar burada huzur ve güven içinde kayak yapabiliyor. 2017 yılında 3 bin 750 olan konaklama ve kayak yapanların sayısı de 2018’de 6 bin 280’e, 2019’da 6 bin 875’e ve 2020 yılının sadece ilk iki ayında da 7 bin 140 kişiye ulaştı” diyor.. 

3.2 MİLYON TURİST ZİYARET ETTİ
Konu açılmışken, turizmi de ele alalım isterseniz.. Birkaç yıl öncesine kadar turist sayısının 56 bin civarındayken, sadece geçtiğimiz yıl bu sayının 347 bine ulaştığını açıklayan Vali Tuncay Sonel, “Birkaç yıl öncesine kadar Tunceli’ye giriş-çıkış yapan araç sayısı 720 binken, 2018 yılında 2.8 milyon, 2019’da da 3.2 milyona ulaştı. Otellerin doluluk oranı da yüzde 96’yı aştı. Bu da Tunceli’yi huzur kenti haline geldiğinin bir göstergesi” yorumunu yapıyor..

PARKLARDA ÇAYLAR ÜCRETSİZ
Tehlike ve güvenlik açısından risk oluşturan metruk binalar ardı ardına yıkılırken, Tunceli ‘engelsiz bir şehir’ haline getirilip; üst geçitlere asansör, yollara sarı şeritler, kamu binalarına da engelli rampaları yapılmış.. Sadece çocuklar için bir sokak yapılırken, Lunapark da ihmal edilmemiş.. Yetim ve öksüz kalan çocuklar unutulmazken, onların hayalleri de gerçeğe dönüşüp, şehit aileleri ve gaziler de baş tacı edilmiş Tunceli’de.. Parklarda da çaylar ücretsiz..

FESTİVAL PARASI ‘BURS’ OLDU
Vali Tuncay Sonel, ‘belediye başkanvekilliği’ döneminde üniversite öğrencilerini de unutmamış.. Munzur Üniversitesi’nde bin 62 öğrenciye bir yıl boyunca ücretsiz öğle yemeği verilirken, ‘Munzur Festivali’nin bütçesini de hayırseverlerin katkısıyla öğrencilere yönlendirip, bir milyon 848 bin liralık parayı onlara ‘burs’ olarak dağıtmış.. ‘Oku Kitabını Al Armağanını’ sloganıyla da çocuklara bilgisayar, bisiklet, saat ve kitap hediye edilmiş.. 

İLKLERİ GERÇEKLEŞTİREN ŞEHİR
Türkiye’nin, ilk defa ‘Dünya Rafting Şampiyonası’na Tunceli ile ev sahipliği yaptığını biliyor musunuz?. ‘Munzur Nehri-Aşağıtorunoba-Venk Köprüsü’ güzergahındaki 36 kilometrelik parkur, ‘Uluslararası Rafting Parkuru’ ilan edildi.. Yine Türkiye’de ilk defa ‘Yamaç Paraşütü Akrobasi Şampiyonası’ yine Tunceli’de gerçekleştirildi.. Bir dönem teröristlerin kol gezdiği dağlarda rengarenk paraşütler gökyüzüne yükseldi, gözlerin pası silindi.. 

TUNCELİ ‘GOLF’ İLE ANILACAK
Peki ya Tunceli’de golf oynanacağını biliyor muydunuz?. Antalya değil, Tunceli.. Evet yanlış okumadınız, kentte golf yapılacak golf.. Munzur Üniversitesi kampusunda yer alan 20 bin metrekarelik alanda Spor Toto Teşkilatı tarafından parmak ısırtacak bir golf sahası için artık sona yaklaşılmış durumda.. Ve bir bilgi daha.. Milli Golfçü Ulaş Karataş’ın da Tuncelili olduğunu okuyunca şaşırmayacağına eminim.. 

‘DERSİM PLAJI’ GÜNEY’E RAKİP
‘Mameki Köprüsü Kıyı Düzenleme Projesi’ kapsamında Güney sahillerinden kamyon kamyon kum taşınıp, ‘Dersim Plajı’ oluşturulmuş.. Munzur Nehri kıyısındaki bu plajda kadınlar bikinilerini giyip, eşleri ve çocuklarıyla birlikte kendilerini Munzur’un serin sularına bırakıyor.. Denizden yaklaşık 900 metre yükseklikteki kentte, kar sularıyla beslenen Munzur ve Pülümür çaylarının kıyılarında plajlar, Türkiye’nin ünlü tatil merkezlerini de aratmıyor.. 

DURAKLAR KÜTÜPHANE OLDU
Tunceli’de dikkatinizi çeken bir diğer nokta ise, toplu taşıma için tasarlanan duraklar.. Kışın yağmur, kar ve soğuktan; yazın da güneş ve kavurucu sıcaklardan korunmak için camdan tasarlanan her bir durağın içinde aynı zamanda bir kitaplık da yer alıyor.. Eğitim ve kültür seviyesi oldukça yüksek olan kentte, durakta bekleyenler bu süreçte Türk ve dünya edebiyatının seçkin eserlerini okuma fırsatı buluyor.. 

22 GÜVENLİK KULESİ İNŞA EDİLDİ
Ulaşımı neredeyse imkansız dağlık bölgelere aynı zamanda da bir ‘yaşam alanı’ olarak öne çıkan 22 güvenlik kulesi inşa edilerek, Tunceli-Kovancılar Yolu ile Akpazarı’ndaki 70 kilometrelik yola 193 adet kamera takılıp, söz konusu yolun güvenli hale getirilmesi sağlanmış.. Vali Sonel, “Terörle mücadelede İçişleri Bakanlığımızın tam desteği var. Üst düzey önlemler alınmaya devam ediliyor. Bölge 24 saat kameralarla takip ediliyor” dedi..  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER