TARİHİ CAFER PAŞA CAMİİ YENİDEN AYAĞA KALDIRILDI

TARİHİ CAFER PAŞA CAMİİ  YENİDEN AYAĞA KALDIRILDI

370 yıllık tarihe Cafer Paşa Camii, 69 yıl önce yıkıldı, üzerinden yol geçti. Üzeri toprakla kapatılan cami alanında bir dönem çanak-çömlek satıldı, bir dönem açık otopark olarak kullanıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Adana’nın eski silüetini gösteren fotoğraflarda yer alan tarihi yapının yeniden yapımı için harekete geçti. Kazılar yapıldı; çalışmalar aksadı, kazı alanında ağaçlar yeşerdi. Uzun ve yorucu bir yolculuk sonrası Kıvanç Tekstil’in destekleriyle  Cafer Paşa Camii yeniden cemaatle buluşmaya hazırlanıyor. 

1649 yılında inşa edilen; ancak yol genişletilme çalışmaları kapsamında yıkılan Cafer Paşa Camii yeniden ayağa kaldırıldı. Tarihi Taşköprü’nün Seyhan ayağındaki tarihi yapının rekonstrüksiyon (bir eseri yeniden inşa etme) işi tamamlanma aşamasına geldi. Caminin aslına uygun bir şekilde tekrar yapılması ile kentin simgelerindin biri olan Taşköprü’deki görsel güzellik yeni bir çehre kazandı.


DEMİRTAŞ, ÇALIŞMALARI İNCELEMİŞTİ

 Vali Mahmut Demirtaş’da Nisan ayında, Kıvanç Tekstil Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç ile ailesinin (sponsor)rekonstrūksiyon çalışmalarını üstlendiği Cafer Paşa Camii'nde incelemelerde bulunarak, ilgililerden bilgiler almıştı. 

 1950 YILINDA YIKILDI

 Adana’nın merkez Seyhan ilçesindeki 1649 yılında inşa edilen Cafer Paşa Camii ‘kıyıdan geçen cadde ortasında kalması’ gerekçesiyle 1950’li yıllarda yıkıldı. Bir süre iş yeri olarak kullanılan cami alanında yakın bir tarihe kadar çanak-çömlek satıldı. Kimi zaman basında haber konusu yapılan ve toprak altında kalan caminin eski konumuna gelmesi için Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü, harekete geçti. Korunması gerekli Vakıf Kültür Varlığı Cafer Paşa Camii’nin yeniden inşasına esas projelerin yaptırılması için işin ihalesi gerçekleştirdi.21.09.2012 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlandı. Müze Müdürlüğü denetiminde yapılan kazılarda tarihi caminin temelleri ortaya çıkartıldı.

 KAZI ALANI OTOPARK YAPILDI

 Arkeolojik kazı sonrası ulaşılan temel oturumu Seyhan Nehri kıyısından geçen yol alanına girdiğinden tarihi yapının yapımında tıkanma yaşandı. Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 26.07.2013 sayılı kararında, “parselin kentsel bağlamının ve yakın çevresinin değişmiş olmasına” dikkat çekildi. Buranın yakın çevre düzenlemesi yapılmaksızın camii olarak kullanımı erişim, ulaşım ve güvenlik gibi sorunları neden olacağından proje çalışmaları bir süre duraksadı. Camii yakın çevresinde gerekli imar düzenlemeleri yapılmadan uygulamaya gidilmeyeceği vurgulandı. Seyhan ilçesine ait 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlanıp Koruma Kurulunca onaylanmadığından, camii yakın çevresinde gerekli imar düzenlemeleri yapılamamaktaydı. Bu sebeplerle, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Cafer Paşa Camii’nin yeniden yapımına (rekonstrüksiyon) parseller ile alakalı imar uygulamaların sonuçlanması bekledi. Bu sırada kazı yapılan alanda ağaçlar yeşerdi, temelin üstü toprakla doldurularak, tarihi eserin alanı bitişiğindeki otoparka eklendi. Tepki çeken olayın ardından Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bu girişimde bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.
 SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ, ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Adana’nın tarihi dokusuna ayrı bir güzellik katması beklenen Cafer Paşa Camii’nin yeniden ayağa kaldırılması için söz konusu ‘imar’ ve benzeri sorunlar çözüldü ve proje için gerekli adımlar atıldı. Cami rekonstrüksiyon işi 25 Temmuz 2016’da 1.366.944.19 TL. bedelle ihale edildi. İşin 3 Ağustos 2018’de bitirilmesi planlanıyordu. Ancak bu tarih 09.08.2019 olarak revize edildi.  Kazılarla ortaya çıkarılan temelleri üzerinden tarihi ruhuna uygun şekilde yeniden inşa edilen Cafer Paşa Camii’nde son eksiklikler de giderilerek, önümüzdeki günlerde açılması bekleniyor. Seyhan ilçesi Ulucami Mahallesi'nde yer alan tarihi cami, tek katlı ve 5 metre yüksekliğe; son cemaat alanı dahil toplam 236 metrekare alana sahip ve minaresi 21 metre yüksekliğinde.


                                                         CAFER PAŞA CAMİİ’NİN TARİHÇESİ

 Seyhan ilçesi sınırlarında Taşköprü’nün batısında şimdiki Bankalar Caddesi’nin başladığı yerde güneye bakan cephesindeydi. Halen Etnografya Müzesi’nde teşhir edilen 125x48 cm ebadındaki kitabesine göre Hicri 1059’da (Miladi 1649) inşa edilen camiyi yaptıran kişinin Enderun’da yetişmiş Erzurum, Van, Sivas, Adana ve Halep valilikleri yapmış, Erzurum’da da bir cami inşa ettirdiği belirtilmektedir. Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde, “Köprübaşında içinde beş vakit namaz kılınan büyük bir kasır misali camiidir” demekte. Başta E.J. Davis’inki (1875) olmak üzere Seyhan Nehri’ni ve Taşköprü’yü gösteren gravürde eserin minaresi gözükmekte. Şimdi Adana Bölge Müzesi’nde 4132 envanter numarada kayıtlı kitabede, “Bu şerefli camii, Melik, Kadir, Latif olan Allah’ın rızasını talep etmek üzere Cafer Paşa bina ettirdi. Allah onu hayırlarla mükafatlandırsın ve muradına erdirsin. İzzet ve şeref kendisine ait olan (Muhammed’in) hicretinin bin elli sekizinci yılında tamamlattı.” ifadeleri yazılı.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER