TDP GENEL BAŞKANI SARIGÜL: ÇİFTÇİYE NİÇİN YOK?

TDP GENEL BAŞKANI SARIGÜL: ÇİFTÇİYE NİÇİN YOK?

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, alım garantisi verilen otoyollarının bomboş olduğunu belirterek, “Vatandaşlar Ankara’dan Adana’ya gelmek için dünya kadar para harcıyor. Buradan soruyorum; otoyollara, köprülere, barajlara alım garantisi var da çiftçiye niçin yok? Çiftçiye de alım garantisi verilmesi gerekir.” dedi. 

“EKONOMİ UMUT VERMİYOR”
AK Parti iktidarının artık yorulduğunu ve enerjisinin bittiğini savunan Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Ekonominin nasıl gittiğine bakmak için bakkala ve kasaba gitmek lazım. 4-5 ay önce 10 liraya dolan bir file şimdi 20 liraya doluyor. 4 yıl önce dolar 4 bin lira iken bugün 9 bin liraya yaklaşmış. Ben bundan dolayı olağanüstü üzülüyorum. Bir asgari ücretli yurttaşımızın maaşı neredeyse 250 Euro civarına geriledi. Maalesef Türkiye ekonomisi şu anda umut vermiyor. Keşke ekonomimiz süper bir noktada olsaydı da biz de bunları konuşmamış olsaydık.” dedi. 

“70’TEN FAZLA FABRİKA KAPANDI”
Ekonomideki olumsuz tabloyla ilgili Adana’yı örnek veren Sarıgül, şöyle devam etti: “Adana’da son yıllarda 70'ten fazla fabrika kapanmış. Sanayici adeta Adana'dan ‘kaçar duruma’ gelmiş. Çukurova eskiden sanayinin ve tekstilin başkentiydi. Pamuk kentin beyaz altını ve incisiydi. Ama ne yazık ki şu anda pamuk bile ekilemez noktada. Türkiye’nin her yerine buradan kamyonlarla narenciye gönderiyordu. Şu anda bu kamyonların sayısının çok azalmış olmasından son derece mutsuzum. Pamuk ve narenciyede çiftçimizi desteklemezsek dışarıya bağımlı hale geliriz.” 

“TARIMDA MALİYETLER YÜKSELİYOR”
Tarımda maliyetlerin her geçen arttığını vurgulayan Sarıgül, “Çiftçilerimizin kar edemez hale geldiğini biliyoruz. İhracatta tarım ürünleri için yeni pazarların bulunması gerekiyor. Bereketli Çukurova toprakları adeta feryat ediyor. Eğer buralara pamuk, fıstık, ayçiçeği ekmezsek ve narenciye yetiştirmezsek ülkemiz açlığa mahkûm olur ve fiyatlar da alabildiğince yükselir. Adana’da hayvancılık sektörü şu anda devletten yeterli desteği göremiyor. Yem fiyatları alabildiğince yüksek. O zaman biz ‘et pahalı’ diye niye şikâyet ediyoruz?” diye sordu. Devamı 5’te

ALIN TERİMİZLE GELECEĞİZ 

Türkiye Değişim Partisi Adana 1. Olağan Kongresi’ne katılan Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, İl Başkanı Hakan Malgaf ile Çukurova Metropol Medya’yı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici ve yayın ekibiyle bir araya gelen Sarıgül, daha sonra Deniz Tengip'in sunduğu “Kent ve Gündem” programına konuk oldu.

Çukurova Metropol FM, Lider FM ve 01 FM’de yayınlanan programda soruları cevaplayan Genel Başkan Sarıgül, “Herkese kapımız ve gönlümüz açıktır. Bütün ulusumuzu kucaklamak için yollardayız. Çalmadığımız kapı, sıkmadığımız el kalmayacak. Siyasetin nezaketini, zarafetini ve dilini değiştireceğiz. Barışa barışa büyüteceğiz.” dedi.
 
Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye’de müthiş bir kutuplaşmanın yaşandığını belirterek, “TDP bu ayrışmalara son verecek. Bismillah diyerek, sağ elimizle sol elimizi birleştiriyoruz. ‘Vicdan, merhamet, adalet, örfümüz, töremiz, bayrağımız, toprağımız ve hudut birliği’ diyen, çok kültürlü bir Türkiye’de her inancın özgür olduğu; memleketimizi yönetmenin nasıl olacağını inşallah herkese göstereceğiz. Bu nedenle biz sağ elimizle sol elimizi birleştiriyoruz. Bütün ulusumuzu kucaklamak için yollardayız.” dedi. 

BEREKET OLSUN
Çok kuvvetli bir teşkilat kurduklarını ifade eden Genel Başkan Sarıgül, “Manevi duygularına ve merhamet ağına bağlı bir teşkilat kuruyoruz. Teşkilatlarımız menfaat ağları ile değil; merhamet ağı ile birbirlerine bağlı. ‘Komşusu açken tok olan bizden değildir’ diyoruz. Atatürk milliyetçiliğini, inançlara saygılı laikliği, varlığı, bereketi savunuyoruz. Varlığın olduğu yerde mutluluk, huzur ve enerji vardır.” diye konuştu

KAPIMIZ HERKESE AÇIK
TDP’nin ‘genel başkan partisi’ olmadığını dile getiren Sarıgül, “TDP, Türkiye’nin en demokratik partisidir. Benim ne kadar söz hakkım varsa bir il ve ilçe başkanımızın da o kadar söz hakkı vardır. Çünkü bizim partimizin eğitim okulunun hocası Adana’dan yetişen Prof. Dr. İbrahim İnan ‘değişim, barış, özgürlük, milli manevi duygular’ diyor. TDP büyük kurultayından sonra koşan, coşan ve enerjisi yüksek bir parti olacak. Çalmadığımız kapı, sıkmadığımız el kalmayacak. Partimizin kapısından giren hiçbir yurttaşımıza ‘sen nerelisin, hangi kültürdesin, hangi mezhep veya etnik kökendesin?’ şeklinde bir soru sormamız asla söz konusu olmayacak. ‘Hudut ve bayrak birliği’ diyen her kese kapımız ve gönlümüz açıktır.” şeklinde konuştu. 

TERDEN ADAM
Adana programı çerçevesinde İl Başkanı Hakan Malgaf’tan Adana’nın sosyo-ekonomik sorunları ve çözümlerine ilişkin bir rapor aldığını hatırlatan Sarıgül, Malgaf’a ‘Adana için bana tek bir cümle söyler misin?’ dediğinde ondan (9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in dediği gibi) bir ifade ‘kapıp aldığına’ dikkat çekerek, “Malgaf bana ‘Adana’da kardan adam olmaz; terden adam olur.’ dedi. Bu söz aslında her şeyi anlatıyor. Terlemek çalışmanın adıdır; emektir, güzelliktir. Ter akıtmadan elde edilenlerin bir anlamı olmaz. Biz alın terimiz ve emeğimizle geleceğiz. TDP billboardlarda olmayacak; gençlerimiz çıkacak her tarafa değişimi ve gelişimi yazacaklar.” açıklamasını yaptı. 

DÜĞÜNÜMÜZ VAR
 “Değişim rüzgarının” Türkiye’nin her yerinde estiğini anlatan Sarıgül, şöyle devam etti: “Birçok siyasi partiyle gönül bağı kopmuş vatandaşlar bize geliyor.  Şu anda 90 iş gününde 60'a yakın ilimizde örgütlememizi bitirdik. Diğer 25 ilimizde de görüşmelerimiz devam ediyor. TDP’nin bayrağını saygı ve sevgi ile taşıyacak, davasına inanmış; kararlı, verimli ve uyumlu çalışacak aslanlara teslim ediyoruz. Teşkilatlanma çalışmalarınız çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Şu anda nişanımızı yapıyoruz, İl kongrelerimiz bitiyor, düğünümüz var. Düğünümüz partimizin Ankara'daki kurultayıdır. Yaz bitmeden büyük kurultayımızı saygı ile sevgi ile yapacağız. Kurultayımız içi dolu olacak. Orada sağlığı, eğitimi, sanatı, kültürü, EYT’lileri, emeklileri, öğretmenleri, 3600 ek gösterge ile mağdur edilen kamu personelini, engellileri, çevreyi, üniversiteyi ve ekonomiyi konuşacağız. İddia ediyorum; cumhuriyet tarihinin en görkemli kurultayını yapacağız. Kurultaya gelen yurttaşlarımız büyük bir mutlulukla dönecekler. Bu muhalefetteki son kurultayımız olacak.”

DERHAL DÜZELTİLMELİ
Partisinin 5D (turizm, tarım, tekstil, teknolojiye ve tasarrufa) formülünü hayata geçirdiğinde Türkiye’nin şahlanacağını anlatan Sarıgül, “Bir devlet memurunun 5-6 yerden maaş almasına sempatik bakmıyorum. Bunun derhal düzeltilmesini istiyorum. Biz devletimize bağlı bir siyasi partiyiz. Ana görüşümüz önce devletimiz, sonra partimizdir. İktidarları eleştirebiliriz. Siyasetin nezaketini, zarafetini ve dilini değiştireceğiz.” dedi.

AMPULLERİ DEĞİŞTİRECEĞİZ
Logonun bir siyasi partinin “olmazsa olmazı” olduğunu vurgulayan Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim logomuz iki kalptir. Anadolu'yla ile Trakya’yı İstanbul Boğazı'nda ay yıldızımız ile buluşturuyoruz. İki tane kalp geliyor İstanbul Boğazı'nda buluşuyor. İnsanlar yaşadığı sürece kalbi atıyor. Bizim kalbimiz inşallah bütün Türkiye için atacak. Örneğin; bir ampulün kullanma süresi var. Zamanı geldiği zaman ampulü değiştirmek lazım. Biz ampuller patlamadan değiştirecek olan bir siyasi partiyiz. Çünkü ampullerin değişme zamanı geldi. Biz bütün birlikte ülkemizi en iyi şekilde göğüsleyeceğiz. Ankara'da büyük kurultayımızı yaptıktan sonra bütün yurttaşlarımızla daha sık buluşacağız.”

MEDYA DESTEKLENECEK
Partisinin yandan değil; candan konuştuğunu, asla ve asla yapamayacağı bir şeyin sözünü vermeyeceğine işaret eden Sarıgül, şunları ifade etti: “TDP’nin iktidarında yerel medya olağanüstü desteklenecek. Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir siyasi partide Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan yardımcımız var. Yerel basının özgür olması lazım. Buradan söz veriyorum; iktidara geldiğimizde asla partimizin bir televizyonu bir yayın organı olmayacak. Bütün yayın organları bizimdir. Bizim kanalımız inancımız ve imanımız; bizim kanalımız değişim kadınları ve gençlerin ellerindeki spreyler. Onlar dağa taşa tarih ve değişim yazıyorlar, onların ruhu var, ben onlara kurban olurum. Siyasi partilerin televizyon kanalı olmaz. Demokrasilerde herkes özgür olmalı görüş ve düşüncelerini söylemeli. Basında eleştirisini özgür ve mutlu bir şekilde yapabilmeli.”

ŞİDDETİ YOK EDECEĞİZ
21. Yüzyılın çağdaş Türkiye’sinde ‘kadına şiddeti’ konuşmanın çok üzüntü verici bir tablo olduğuna işaret eden Sarıgül, 20 yıldır ülkeyi yöneten hükümetin bu husustaki düzenlemeleri yapması gerektiğini kaydetti. Ülkede geçen yıl 350 üzerinde kadın cinayetinin yaşandığını söyleyen Sarıgül, “Ben kadına şiddete karşı Belediye Başkanlığım dönemde Şişli’de yaklaşık 10 bin erkeği sanatçılarla birlikte yürüttüm. Erkekleri bu noktada bilinçlendirmek lazım. Biz TDP olarak kadına şiddeti yok edeceğiz. Evlenecek çiftler mutlaka Aile Danışma Merkezlerinde eğitilmeli. Kadına şiddeti önlemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.

BARIŞI SAĞLAYACAĞIZ
Türkiye’nin temel sorunlarından biri olan “terörü” yüzde yüz çözeceklerini belirten Mustafa Sarıgül, şu değerlendirmeleri yaptı: “Biz Türkiye’mizi barışa barışa büyüteceğiz. Barış ekonomisini sağlayacağız. Ülkemizin milyar dolarları teröre gidiyor. Dağa taşa bomba atılıyor. Biz Türkiye'nin her noktasında mutlaka barışı sağlayacağız. Barış ekonomisiyle geleceğiz. Türkiye’de terörü bilgisi ve beceresiyle bitirecek tek parti TDP’dir. Türkiye'min her noktasını çok seviyorum. Biz bütün yurttaşlarımızla omuz omuza olacağız. Barış ekonomisini uyguladığımız zaman Türkiye kalkınır. Güneydoğu’da bir tek işsiz genç kalmayacak. Beyin göçünü yüzde 100 önleyeceğiz. Teknolojik kentleri kuracağız. Söz veriyorum; iktidara geldiğimizde Kredi Yurtlar Kurumlarının adını Öğrenci Ağırlama Merkezleri olarak değiştireceğim. Gençlerimizin önünü açacağız.”

ALTYAPI ÇÖZÜLMELİ
Adana’nın altyapı ve imar sorununun hızlı bir şekilde çözülmesini isteyen Sarıgül, şu görüşlere yer verdi: “Şehir mutlaka cazibe merkezi olmalı. Eskiden İstanbul'da dolaşan birisi olsa derlerdi ki bu Adanalı. Eskiden film festivalleri burada yapılırdı. Adana müthiş bir markaydı. Sofulu’daki çöp tesisinin mutlaka taşınması lazım. Trafik yeniden düzenlenmeli. Metro yatırımları önemli. Adana metrosunun da bir an önce tamamlanmalı. Kentsel dönüşüm yapılmalı. Belediye başkanları arkasında kalıcı eserler bırakmalı. Eserler yoksa arkasında yeller eser.”

HALKIMIZLA İTTİFAK YAPACAĞIZ
İttifak kurmak isteyen partilerin tamamının oylarını vatandaştan kaçırdıklarını ileri süren Genel Başkan Sarıgül, “O partilerin genel başkanları ‘günümüzü gün edelim, kaç oy aldığımız belli olmasın’ diyerek ittifaklar içinde gitmeyi tercih ediyor. Partimize gönül vermiş binlerce alın teri ve emekçi vardır. Biz halkımızla ve demokrasi ile ittifak yapacağız. İkinci turda zaten ittifaklar belli oluyor. Cumhurbaşkanlığı makamını sığınma limanıdır. Partili cumhurbaşkanın kesinlikle doğru bulmuyoruz. Biz demokratik parlamenter sistemi savunuyoruz.” diye konuştu. 

HEYECANIM ARTTI
Ülkenin sorunlarını ve bunlara ilişkin çözümleri bildiğini açıklayan Sarıgül, konuşmasını şöyle tamamladı: “EYT’lilerin, emekli vatandaşlarımızın, görev verilmeyen öğretmenlerin, 3600 ek gösterge konusunu, engellilerin sorunlarını biliyorum. Bütün yurttaşlarımızı kucaklamaya hazır bir partiyiz. ‘Tam demokrasi’ diyoruz. Hiçbir siyasi parti farkı gözetmeden Adana'da bütün yurttaşlarımdan çok büyük bir ilgi gördüm. Adana'da sorumluluğum ve heyecanım daha da arttı. Adana'da gördüğüm ışık bizim iktidara her geçen gün daha da yaklaştığımızı bir göstergesi. Son sözüm; başın düşerse dara, Sarıgül’ü ara.”  
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER