ÜNLÜ SANATÇI ALİ ŞENOZAN’DAN KARALAR’A TEŞEKKÜR

ÜNLÜ SANATÇI ALİ ŞENOZAN’DAN KARALAR’A TEŞEKKÜR

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı'nda ismi eski Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü döneminde kaldırılan Adana’nın yetiştirdiği ünlü müzisyen Ali Şenozan’ın adı Başkan Zeydan Karalar tarafından tekrar yerine konuldu. Bu davranış karşısında büyük mutluluk duyan Şenozan, Karalar’ı ziyaret ederek, teşekkürlerini illeti.
 

" VERDİĞİMİZ HİZMETLER KARŞILIĞINDA ADIMIZ KONSERVATUVARA VERİLDİ"

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı’na geçmişte meclis kararı ile adı verilen Adana’nın yetiştirdiği ünlü Bestekar, Güfte Yazarı, Koro Şefi ve Solist Ali Şenozan’ın ismi önceki dönem belediye yöneticileri tarafından kaldırıldı. Aralarında Çukurova Metropol gazetesi yazarı Yalçın Öcal’ın da yer aldığı Adana’daki kültür-sanat çevreleri bu karara tepki gösterdi. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı’nın kurucusu ve (eski) yöneticileri arasında yer alan Ali Şenozan’ın adının tekrar eski yerine konulması için yapılan girişimler olumlu sonuç verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatı ile Kültür Daire Başkanlığı tarafından Şenozan’ın adı yeniden konservatuvara verildi. Şahsına gösterilen bu örnek davranış karşısında büyük mutluluk duyan Ali Şenozan, Çukurova Metropol gazetesi sahibi Tanır Emre Üzelgeçici, yazar Yalçın Öcal ve Çukurova Musiki Cemiyeti Şefi Zafer Halaçoğlu ile birlikte Başkan Karalar’ı makamında ziyaret ederek, teşekkürlerini illeti. Adanalı olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Şenozan, “Adana’ya verdiğim hizmetlerin karşılığında adım Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı’na verilmişti. Allah’ta, bütün sanat camiası da şahittir ki bu konservatuvarı ben kurdum. Bundan dolayı meclis kararı ile adım buradaki tabelaya yazılmıştı. Ancak, bir şekilde kaldırılmış. Lütfedip tekrar adımı eski yerine koyup; bu şerifi verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.” dedi. Şenozan, Karalar’dan Adana’nın bir diğer önemli sanatçısı olan Aziz Şenses’in isminin de kentte bir yere verilmesini rica etti. 


"BİR HAKKI YENİDEN SAHİBİNE TESLİM ETTİK"

Karalar ise Şenozan için, “Siz Adana’nın yetiştirdiği bir değersiniz.” ifadelerini kullanarak, şunları söyledi: “Aynı zamanda bizlerin gurur kaynağısınız. Ali Şenozan, sadece Adana’ya değil; bütün Türkiye’ye mal olmuş simge bir isimdir. Adının konservatuvarda kaldırılması son derece yanlıştı. Biz olan bir hakkı yeniden şansına teslim ettik. Şenozan, bizlerin medar-ı iftiharıdır. Bilindiği üzere Altın Koza’nın ismi de değişmişti. Göreve geldikten sonra bunu da düzelttik. Dünya markası olma yolunda ilerleyen Altın Koza Film Festivali’nin adını değiştirmek yerinde bir davranış değildi. Adana’daki sanatçıları sahip çıkmak gibi bir görevimiz var. Olması gerekeni yaptık. Önümüzdeki dönemde Adana’nın yetiştirdiği değerlerden olan Ali Şenozan, Mustafa Sağyaşar gibi sanatçıları bir araya getirip, Adanalı halkı ile buluşturmak istiyorum. Onlar için de bir nostalji olur. Adanalılar da bu sanatçılar ile kucaklaşmaktan büyük mutluluk duyar.” 


 
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER