UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ

UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ

Çukurova Metropol Gazetesi imtiyaz sahibi Tanır Emre Üzelgeçici, İnşaat Magazin imtiyaz sahibi H.İbrahim Harmancı, Çukurova Türk TV program yapımcısı Duygu Zengin, İYİ Parti İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette; İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bahadır Ceyhanlı ve İYİ Parti Adana İl Basın  Danışmanı Cihan İşisağ da hazır bulundu.

Çukurova Metropol Gazetesi imtiyaz sahibi Tanır Emre Üzelgeçici, İnşaat Magazin imtiyaz sahibi H.İbrahim Harmancı, Çukurova Türk TV program yapımcısı Duygu Zengin, İYİ Parti İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette; 31 Mart yerel seçimlerinden ekonomiye ve gelecek hedeflerine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulunan Boyvadaoğlu, “Millet İttifakının” seçimlerden sonra da büyük bir uyum içerisinde çalıştığını söyledi. “Artık insanlar yeter diyor!” ifadelerini kullanan Boyvadaoğlu, “İnsanlar düzgün adamlarla yol yürümek istiyor.” dedi.

 

Millet İttifakı olarak Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi Adana’da da çalışmalarınızı ortak yürütüyorsunuz. İyi Parti olarak nasıl bir performans sergilediniz, istediğiniz noktaları yakalayabildiniz mi?

 “Millet İttifakı” adı verilen CHP ile iş birliğimiz Genel Merkez bazında oldu. İlk etapta belediye meclis üyeliklerinde anlaşmaya gidildi ve bizler seçim çalışmalarına başladık. Gayet uyumlu gittik. Gittiğimiz yere onlarda (CHP) geldi, onların davetlerine biz de icabet ettik. Aladağ’dan Saimbeyli’ye; Karataş’tan Tufanbeyli’ye her yere gittik. Birlikte boy gösterdik, birlikte mesajımızı verdik. Birlikteliğimizi, ortak paydamızın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu ve bununla yürüdüğümüzü; demokrasinin, kanun, hukuk ve adalet savunucusu olduğumuzu, Türkiye’nin bir yere gelmesi gerektiğini gösterdik. İnsanlar bunu değerlendirdiler ve bu uyumu da gördüler. Bu oy patlamasının sebeplerinden bir tanesi de buydu aslında. Yani insanlar artık bazı şeylere ‘dur, artık yeter’ demek istediler.

31 Mart seçimlerinde meydanlarda genellikle Cumhurbaşkanını görüyorduk. Bu durum seçimi nasıl etkiledi?

Yeni sistemde zaten partili Cumhurbaşkanı; haliyle partisinin belediye başkan adaylarına destek verecek. Nasıl etkilediğini gördük işte; kan kaybettiler. İstanbul’u, Ankara’yı, Adana’yı kaybettiler. Bunların üçü Türkiye demek. Antalya, İzmir zaten onlardaydı. Şöyle değerlendirelim: Nüfusun ağırlıklı olduğu kesimlerde kaybettiler. Yani bu belediyeleri alamayınca da güçlerini kaybetmiş oldular. Belediyenin gücünden de artık mahrum kaldılar. Bir geri sayım başladı; yani tarih böyledir. Kurulur, yükselir, düşüşe geçer. Bu düşüşe geçmenin göstergesidir. Artık vatandaşlar yeni zihinler, heyecanlar, bilgiler, vizyonlar istiyor.  Bu sistemi istemediklerini kanıtladılar.

 

 Yerel seçimlerde İYİ Parti ve Millet İttifakı Adana’da hedefine ulaştı mı?

Ulaştık. Herkesin gönlünde daha fazlası olsun ister, insanoğlu zaten hep daha fazlasını ister. Ama ne yaptık, oyumuzu yüzde 12,35’lerden yüzde 25’lere çıkardık. Yani 294 bin seçmenin 245 bini oy kullandı bize verilen ilçelerde ve aldığımız oy 61 bindi. Bu da yüzde 25’i yapıyor.  Bunu Adana geneline yaydığımız zaman 4 milletvekili demektir. Demek ki biz bazı şeyleri doğru yapmışız. 12.35’te 2 milletvekili çıkarttığımıza göre 25’te de 4 veya 5 milletvekili çıkartıyoruz. İnsanlar eskiden İYİ Parti’ye üye olmaya korkuyorlardı, ‘İYİ Partiliyim’ demeye çekiniyorlardı. Yani ‘başımıza bir iş gelir, işte oğlum memur olarak çalışıyor, devlet kategorisinden evlatları bir hısım olan kimseler’ İYİ Parti’ye sadece oy atabiliyorlardı. Şimdi üye olmaya da başladılar. Şu ana kadar 8 bine yakın üyeye ulaştık, hala Yargıtay’da bekleyen üyelerimiz var, her gün de çoğalıyor bu olay. Artık İYİ Parti’nin varlığı tescillendi, TBMM’de bizim bir grubumuz oluştu. Her ne kadar Belediye Başkanı olarak İYİ Parti olan yerlerde alamamış olsak da Belediye Meclis salonlarında grubumuz var. Orada ‘İYİ Parti Meclis Grubu diye’ yazıyor. Mecliste bir söz hakkımız var. Seçimden sonra da uyum içerisinde çalışıyoruz. İttifak adaylarımızı taşıdık, onlarda bunun farkındalar. Sağ olsunlar yani aynı sevgiyle ve saygıyla devam ediyoruz. Hiç isteklerimiz, ricalarımızı geri çevirmiyorlar. Tabi biz de makul ölçülerde yaklaşıyoruz bu işe. Yani her şey bir dengedir. Herkes kendi çabasına göre bir hizmet alacaktır. Bu şekilde de devam ediyoruz. Yani bizim birlikteliğimiz devam ediyor.


Türk siyaseti “Cumhur İttifakı” ve “Millet İttifakı” adıyla yeni bir profil oluşturuyor. Hangi koşullar siyaseti bu noktaya taşıdı?

Siyaset şu an için birlikte yürüyor. Bu Genel Başkanlık bazında da açıklandı. Biz de illerde belediyelerle birlikte yürüyoruz. Onların bize, bizim onlara desteğimiz tam. Siyasetle beslenen sorunların ne olacağını kestirmek mümkün değildir. Ama şu an için ben bunu konuşabilirim. Böyle bir birlikteliğin devam edip etmeyeceğine de Genel Merkezler karar verir. Biz onların uygulayıcılarıyız. Şu an da halimizden çok memnunuz, mutluyuz. Her şey çok güzel gidiyor; gidecek gibi de gözüküyor. Sebebine gelince; ‘başkanlık sistemi’ ile siyaset iki kutuplu bir tabloya dönüştü.  İYİ Parti hukuksuzluğa karsı vatandaşın hisleri doğrultusunda doğmuş bir evlattır. İlk seçimimizi Adana’da 12.35 aldık, (yanlış hatırlamıyorsam) MHP partisinden 7-8 bin oy fazla aldık. Ve belediyenin gücü onlarda olduğu ve bizim de sınırlı imkânlarımıza rağmen bu mücadeleyi verdik. Büyük sponsorlar, iş adamları da destek vermeye korkuyordu o zamanlar. ‘Bizim destek verdiğimiz anlaşılırsa maliyeciler gelir hükümetle ters düşeriz gibi endişeleri vardı.’  Biz bunlara rağmen başarılı çıktık o seçimden. Daha iyisi olmalı mıydı? Evet, olmalıydı ama; bu da çok iyi bizim için, yani 40 milletvekilimiz var. İyi yolda gidiyoruz, her şey iyi olacak. İYİ Parti genel seçimlerden yere seçime iki misli büyüdü. Bunu matematik söylüyor ben söylemiyorum.

İYİ Parti’nin yukarıya doğru bir tırmanışını neye bağlıyorsunuz?  

Geçen aldığımız oya göre yüzde 100, (yüzde 12,35i) yüzde 25e çıkardık. Genel Başkanımız Meral hanımın son yerel seçimlerde vermiş olduğu beyanatlar, grup toplantı konuşmaları, mitinglerde estirmiş olduğu o güzel hava ve millete özgüvenini getirdi. Millet artık kendi düşüncelerinin uygulandığı bir yer olarak bizim partiyi gördü. Genel Başkanımızın emeği çok büyük. Mesela ‘Dikkat et sen vekil değilsin’ diye bir tehdit olayı yaşandı. Akşener’in çantasını alıp ‘ben cezaevine de girmem, girmekten de korkmam. Vatan için ne gerekiyorsa yapacağım’ demesi insanları bir araya topladı. Herkes Meral hanıma çok güveniyor, biz de çok güveniyoruz. Siyaseti biz vatan, millet için yapıyoruz. Buradaki arkadaşlarımızın tamamı da zaten diğer partilerden kopup gelen arkadaşlarımız. Her yerde yapılan yanlışların olmadığı bir parti durumuna getirmeye çalışıyoruz. Bir merkez parti yapıyoruz, burada CHP’li Demokrat Partili, Anavatanlı, MHP’li, AKP’li dostlarımız var. Bu dönem çok AKP’li yerel seçimde bize katıldı. Şimdi oradaki arkadaşlar gidişatı, ekonomiyi, huzursuzluğu, ‘ben istedim yaptım’ artık beğenmiyorlar. Bazı şeylerin farkına vardılar. Bu arkadaşlar sola gitmezler. MHP’de AK Parti ile ortak olunca bu görüşe oraya değil bize dönüş yaptılar. Yani bizim oyumuzu arttırmamızın sebebi bu. İnsanlar artık yeter diyor, geri sayım başladı.

Adana’da belediyelerde kaç meclis üyeniz var?

7’si Büyükşehir olmak üzere toplam 43 meclis üyemiz var. Adana’da Genel Seçimlerde 160 bin oy aldık. İyi bir uyum oldu; yerel seçimlerde yüzde 80-90 civarında bu oyumuz yeniden sandığa yansıdı. Çünkü uyum içinde çalıştık. İnsanlar gördü, ‘ortak değer’ diyoruz. İnsanlar zaten nefes alabilecekleri bir parti olduğunu bildikleri için İYİ Parti’ye geldiler. Seçmenimiz görevini yüzde yüz yaptı.

Başta Büyükşehir olmak üzere, ilçe belediyeleri büyük bir borç yükü altında olduklarını açıkladılar. Belediyeler bu durumda nasıl hizmet sunacaklar? Kentin hangi sorunlarını öncelemeleri gerekiyor?

İl başkanı olarak değil; Adana’nın bir evladı olarak konuşmak istiyorum. Trafik sorunumuz var. Adana her sene biraz daha geriye gidiyor. Ve bu gelen paralar Adana’ya bir şekilde doğru kullanılmamış ki geriye gitmiş. Bir şirket olarak düşünün, iyi mallar alıp satarsanız, şirketi büyütürsünüz. Demek ki bizim Adana büyüyemediğine göre kötü yönetilmiş. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan’da gayet güzel işler yaptı. Belediyelerde bir sürü kadro fazlası var, 10 bin kişiyle yönetileceğine 20 bin kişiyle yönetiliyor. Şimdi 10 lira kazanıp 20 lira harcarsan iflas edersin, yatırım yapamazsın. Belediye iş ve işçi bulma kurumu değildir. Belediye en güzel hizmeti verip bulunduğu şehri üst kademeye taşımaktır. Bunlarda neylerle olur festivallerle olur, yatırımlarla olur. Adana’mızda göl, güneş, nehir, ova, deniz var. Adana’da her bir şey var. Gelen paraların da yeterli olduğuna inanıyorum. Ama bu güne kadar iyi bir yönetim olmamış. Ben bu gelen paraların da yeterli olduğuna inanıyorum. Zeydan Başkanın da bunu en iyi düzeyde halledeceğini biliyoruz. Hep desteğimizi veriyoruz. Bu arada bizim de ‘iyi belediyecilikle’ ilgili çalışmalarımız var. Amacımız Adana’yı yüceltmek. Adana iyi olacak, ben inanıyorum. Dünyanın en güzel şehri Adana’dır.

Size oy veren profil nasıldı, gözlemleyebildiniz mi?

Gençler, entelektüeller, durumu iyi olanlar da var veya MHP’nin AKP’ye yanaşmasından rahatsız olan arkadaşlar da var. Ülkücülerin bir noktada nefes alabileceği bir parti konumunda da oldu, burası. Ama biz sırf bunlarla yürümüyoruz, biz herkesi buraya toplamaya çalışıyoruz. İnsanlar yanlışları görebiliyor. Artık insanlar yeter diyor. İnsanlar düzgün adamlarla yol yürümek istiyor. Devlet adamı görmek istiyorlar, kibar ifadeler istiyorlar. Esnaf gezilerimizde vatandaş hep ‘bize doğru adamla gelin’ dedi. Yani bize temiz adamla gelin diyorlar. 40 senedir iş yapmış, aynı isimleri vatandaş artık istemiyor, bıkmışlar. Yeni fikirleri ve vizyonu olan insanlarla yürümek istiyorlar. Biz de bir yenilenme içinde olduğumuz için o yüzden teveccüh fazla.

Önümüzdeki dönem için yeni hedefleriniz, yeni açılımlarınız var mı?

Biz bir defa hiçbir komşumuzla barışık değiliz, yani herkesle kavgalıyız. Ne yapacağımıza karar veremiyoruz. Devletin uluslararası ilişkileri çok kötü.  Artık dünya o kadar globalleşti ki, herkes birbirine göbeğinden bağlı. Birine küsme şansın yok. Ama biz niyeyse hep birileriyle bir mücadele içerisindeyiz. Almanya, Hollanda, Rusya, İran, Irak, yani devamlı mücadele içerisindeyiz. Bu mücadeleleri yapmaktan kendi iç ve dış refahımızı beceremiyoruz. ‘Her krizde bir karlılık vardır.’  İki ülke arasında bir kriz var ise sen bundan karlı çıkarsın, kafanı çalıştırırsan. Biz kafamızı çalıştıramıyoruz son zamanlarda. Cumhurbaşkanı ‘metal yorgunluğu diyor ya’ bu metal yorgunluğu hakikaten oldu. Yani artık kadrolar değişmeyip aynı devam ettiği müddetçe… Bu nasıl bir şey biliyor musunuz? Hastanızı doktora götürürsünüz, adamın bir teşhisi vardır, üç ay tedavi eder, düzelmez. O adamı bırakacaksın, başka bir doktora götüreceksin. Bu böyledir. Farklı bir bakış açısı vardır. Biz doğru yöntemle gideceğiz, doğru işler yapacağız. Tarım politikası, dış politika; hepsi yanlış…‘Soğan 6 lira diye’ bas bas bağırıyorlardı, soğan tarlada 1 lira; maliyetini kurtarmıyor şu anda. Vatandaşa ucuz soğan yedirdin, ithal ettin. O zaman çiftçiyi bitirdin. Bunun bir dengesi olmayacak mı? Bu çiftçinin malı 6 liradan 1 liraya düşer mi? Bari 2 lira olsun. Yani çiftçide kazansın, vatandaş da 6 liraya yemesin. Bunun bir tarım politikası olacak. Eti dışarıdan getiriyoruz ya, her şeyi dışarıdan getiriyoruz. Devlet tanzim satışlarında 4 liraya aldı, yüzde 50 zararına mal sattı. Bu sattığı mal benim vergimden yine kesiliyor. Seçim bitene kadar göz boyadılar, bu da hata. Eti ucuza ithal ediyor ucuza, peki niye bizim burada ucuz yetişmiyor bu mallar. ‘Ben ekmeyeceğim’ diyen çok insan var. Nasıl ekeceğiz. Çiftçi tarlasını götürüyor ipotek veriyor, kredi alıyor, ekiyor. Ektikten sonra dönüyor krediyi ödemeye çalışıyor. Arkadaş, bu adamın hiç kredisiz çalışma imkanı olmayacak mı? Hep bir sene sonrayı ödemeye çalışıyor. Ondan sonra da elinden tarlası gidiyor. zaten bu tarlaların satılması, parçalanmasının sebepleri de bu. Adam 100 dönüm buğday ekse, maliyetini alsa 20 bin lira, 30 bin lira kalmaz bile. Bir asgari ücret 2000 lira olmuş, maliyet 3000 lira, adam nasıl geçinecek?  

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER