Zeliha Divarcı : Çukurova Lavanta Kokacak!

Zeliha Divarcı : Çukurova Lavanta Kokacak!

RÖPORTAJ- PINAR AYTEKİN

CHP Çukurova Belediyesi Meclis Üyesi Aday Adayı Zeliha Divarcı, kadının sadece siyasette değil her yerde var olması gerektiğinin altını çizdi ve ekledi:Cumhuriyet Halk Partisi’nin her kademesinde bulunan ve tam bir CHP sevdalısı olan Zeliha Divarcı, meclis üyesi olduğu takdirde Çukurova Bölgesi’ni lavanta kokusuyla kaplayacağını ve Çukurova halkına lavanta kokusu koklatmak istediğini vurguladı. Kadının siyasette yeri olması gerektiğinin altını çizen Divarcı, “Kadın sadece siyasette değil yaşamın tüm alanlarında kadın her şeyin başında olmalı. Kadının olmadığı yerde üretim olmaz, kadının olmadığı yerde güzellik olmaz, kadının olmadığı yerde bereket olmaz” dedi.Gazetemize nezaket ziyaretinde bulunan CHP Çukurova Belediyesi meclis üyesi aday adayı Zeliha Divarcı, meclis üyesi olduğu takdirde Çukurova için yapmak istediklerini anlattı. Partisine daha faydalı olmak için aday olduğunu ifade eden Divarcı, “ Çukurova ilçesinin yaşanabilir bir kent olmasına katkı vermek adına, Çukurova’yı daha yaşanabilir hale getirmek adına yola çıktık. Yalnız sosyal belediyecilik değil, kültürel anlamda da belediyeyi Türkiye’de örnek hale getirme konusunda başkana ve belediye yönetimine katkı vermek adına meclis üyesi olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Sıradan bir meclis üyesi olmayacağını kaydeden Divarcı, “ Çukurova’nın tüm sorunlarını meclise taşıyacağım. İlk önce öğrencilerin sorunlarından başlamayı düşünüyorum. Öğrencilerin kalacak yerlerinden, yerleştirme yerlerine kadar belediyeye ve başkana destek vereceğim. Kadınların daha çok sosyal olabileceği iş imanları durumlarında yaratıcı olmak istiyorum. Özellikle üniversite gençliğinin Çukurova ilçesinde barınma yeri yok, üniversite gençliğinin en büyük sorunu beslenme sorunu, en büyük sorunu ulaşım sorunu, bu sorunlarla tek tek ilgileneceğim” dedi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1967 doğumlu ve 3 çocuk annesiyim. Güzellik uzmanıyım, satış danışmanı olarak çalıştım. Öncelikle Seyhan İlçe yönetimde bulundum daha sonra Çukurova İlçe de yönetici olarak çalıştım. En son görevim de bundan önceki dönemde Adana İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım.


Neden Meclis üyeliğine aday olmak istiyorsunuz?

Partime daha faydalı olabilmek için. Çukurova ilçesinin yaşanabilir bir kent olmasına katkı vermek adına, Çukurova’yı daha yaşanabilir hale getirmek. Çukurova’yı İstanbul’un Şişli’si, Ankara’nın Çankaya’sı düzeyine taşıyabilmek adına meclis üyesi olmak istiyorum. Yalnız sosyal belediyecilik değil kültürel anlamda da belediyeyi Türkiye’de örnek hale getirme konusunda başkana ve belediye yönetimine katkı vermek adına meclis üyesi olmak istiyorum, sıradan bir meclis üyeliği yapmak istemiyorum. Bugüne kadar ki belediye meclis üyeleri belki ticari gözle oraya girmiş olabilirler ama benim böyle bir beklentim yok sadece daha güzel daha yaşanabilir bir Çukurova’yı yaşatma da başkan ve yönetimine katkı vermek adına meclis üyeliğine talibim.Adana birçok yönden olumsuz biliyorsunuz, iş potansiyeli olsun kentsel dönüşüm olsun birçok sorunu var siz sorunların neresinden başlayacaksınız?

Öğrencilerden başlamak isterim, mesela onları kalacak yerleri, yerleştirme yerleri. Kadınlar daha çok sosyal olabileceği iş imkanları durumlarında yaratıcı olmak isterim ya da o konularda yardımcı olmak isterim. Bugüne kadar belediyelere herkes istihdam gözüyle baktı, aslında belediyeler iş bulma kurumları değil ama imkan ölçüsünde kuracağı bağ ile sanayi siteleriyle, ticaret odasıyla ilişkiler kurarak ekmeğe muhtaç, evine ekmek götüremeyen insanları diğer sahalarda da yerleştirebilmek için olağanüstü bir çalışma göstermemiz gerekiyor, bu çalışmalarda bizzat görev almayı istiyorum. Özellikle üniversite gençliğinin Çukurova ilçesinde barınma yeri yok, üniversite gençliğinin en büyük sorunu beslenme sorunu, en büyük sorunu ulaşım sorunu. Eğer uyumlu bir çalışma sağlarsak Çukurova üniversitesine giden öğrencilerin belediyenin sağlayacağı ücretsiz servislerle okullarına gidip gelmesini sağlamayı ve bu konuda belediye başkanına katkı vermeyi düşünüyorum.

Çukurova İçin en büyük idealiniz, en büyük hedefiniz nedir?

Çukurova’yı lavanta kokusuyla tüm parklarını, tüm sokaklarını lavanta çiçekleriyle donatıp, Çukurova halkına lavanta kokusu koklatmak istiyorum. Herkesi kucaklamak istiyorum, ben zaten pozitif bir insanım insanlarla diyaloğumun çok iyi olduğunu biliyorum. Bu duruşun ve dürüstlüğümün de açamayacağı kapı olmadığını düşünüyorum.

Peki, sizce siyasette kadının yeri nedir?

Siyasette değil yaşamın tüm alanlarında kadın her şeyin başında olmalı. Kadının olmadığı yerde üretim olmaz, kadının olmadığı yerde güzellik olmaz, kadının olmadığı yerde bereket olmaz. Bence her şeye kadın eli değmeli, kadın eli değmeyen hiçbir şeyin çok iyi sonuçlar vereceğine inanmıyorum.

Önümüzdeki hafta temayül var biliyorsunuz, birçok kişi başvuracak neden siz seçilmelisiniz?

Ben kendimi farklı görüyorum, kadın eli değmesi için, Çukurova’nın daha güzel daha yaşanır bir kent olması için katkı vereceğime inandığım için meclis üyesi olmam gerektiğine inanıyorum.

Yeşili bol, parkları bol, çocuklarımızın oyun alanlarının bol, öğrencilerimizin yerleşme sorununun olmadığı, ulaşım sorununun olmadığı bir Çukurova’yı yaratmak istiyorum bütün amacım bu. Bunun yanı sıra mutlaka kreşlerin sayısının arttırılıp, bir şehir meydanının yaratılması için, kent meydanının yaratılması için ve mahalle muhtarları yerel yönetimler aracılığıyla her mahallede herkesi süt içebileceği bir imkanın yaratılmasını istiyorum. Bu çok büyük bir masraf değil, mutlaka her evde çocuklarımızın sabahları süt içebileceği ortamı yaratmak istiyorum.

Siz vatandaşla buluşmayı onların sorunlarını dinlemeyi hedefliyor musunuz?

Tabi ki hedefliyorum. Benim zaten tabanımdan dolayı, çok sevildiğimi bildiğim için ya da saygı duyuyorlar en azından. Çünkü ben her kesime hitap ediyorum, insan ayrımı yapmıyorum. O paralı bu parasız hiç önemli değil. Herkesi kucaklayan bir yapıya sahibim.
Peki, vatandaşın isteklerini, sorunlarını meclise taşıyabilecek misiniz?

Kesinlikle. Vatandaşın sorunu partimin kademelerinde de elimden geldiğince iletmeye çalıştım. Onlarla iç içe ve sorunlarıyla ilgilenmek benim en büyük isteklerim arasında olacaktır.

Nasıl bir Çukurova hayal ediyorsunuz?

Çok okuyan, kültür değeri yüksek bir Çukurova yaratmak istiyoruz. Çukurova’da özellikle alt yapı sorunu yok, Çukurova Belediyesi aydınlanma devrimine katkı sağlayacak çalışmalar yapılmalı. Bunun için çaba sarf etmeli. Hakikaten kültürel anlamda çok geri kaldık, Türkiye geri kaldı hem de bir 30-40 yıl geri gitti. Osmanlıcılık sevdasıyla okulların, fen liselerinin, Anadolu liselerinin yozlaştırılmasıyla insanların kültürel anlamda geri gitmeyeceği bunun üzerinde çalışmalar yapılmalı. Okulların eksikleri mutlaka giderilmeli, kütüphane, sıra, masa eksiklerini Çukurova Belediyesi çözmeli.


Şunu unutmamalıyız ki okul demek senin seçmenin demektir. Bir okulda 1300 öğrenci varsa 1300 hane demek. Bu en kötü olasılıkla 2600 seçmen demektir. Mutlaka Çukurova Belediyesi’nin okullarla bağ kurması lazım. Bana göre Çukurova Belediyesi bu konuda bir atılım yapmalı ve biz de bunun öncüsü olmalıyız. Halk eğitim merkezi müdürlükleriyle iletişime geçerek yetişkinler eğitimiyle ilgili Çukurova Belediyesi mutlaka katkı vermeli. Dikiş, nakıştan bilgisayar kursuna kadar birçok alanda eğitimler verilmelidir. Belediyelerin asıl aktivitesi özellikle köyden mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerindeki çiftçilikle, tarımla hayvancılıkla uğraşan üretici köylüye katkı vermeli. Tohumundan gübresine kadar belediyeler dayanışma anlamında elinden geldiğince destek vermelidir.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER