BAŞKAN ÇETİN: EN BÜYÜK PROJEM KENTSEL DÖNÜŞÜM

BAŞKAN ÇETİN: EN BÜYÜK PROJEM KENTSEL DÖNÜŞÜM

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Çukurova Metropol Medya Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici’yi ziyaret etti. Ziyarette Çukurova Metropol Gazetesi ve Çukurova Metropol FM’in yayınları hakkında bilgiler alan Başkan Çetin, haber merkezinin sorularını cevapladı. Pandemi döneminde halka vaat ettikleri projeleri tek tek hayata geçirdiklerine dikkat çeken Başkan Soner Çetin, “Benim en büyük projem Belediye Evleri’ndeki kentsel dönüşümdür. Vatandaşın avukatı olarak bu projeyi takip ediyorum. Bu projenin gerçekleşmesi için de Çukurova Belediyesi olarak yapılması gereken tüm fedakârlıkları yapmış durumdayız. İnşallah görev sürem bitmeden hak sahiplerine anahtarlarını teslim edeceğim.” dedi. Başkan Çetin, sorulara şu yanıtları verdi.

Pandemi bütün ezberleri bozdu. Salgın çalışmalarınızı nasıl etkiledi? 
‘PROJELERİMİZ SÜRÜYOR’
Pandemi döneminde projelerin askıya alınması bizim için söz konusu olmadı. Bu süreçte sadece bazı etkinlikleri yapamadık. Onun dışında projelerimiz olduğu gibi devam ediyor. Yakın bir zamanda Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla 6. toplu açılış ve temel atma törenimizi gerçekleştirdik. Şimdi orada temelini attığımız projelerin yapımı hızla devam ediyor. Bizim halka vaat ettiğimiz ne varsa; yol haritamız çizilmiş durumda. 5 yıl içerisinde hangi projemizin açılışını ne zaman yapacağımız belli; bir aksama söz konusu değil.
‘ETKİNLİKLER AKSADI’
Ama pandemi döneminde kültürel anlamda yaptığımız etkinlikler aksadı. Örneğin; dönem dönem halk tarafından çok beğeni gören konserler düzenliyorduk. Şu anda bu konserleri yapamıyoruz. Festivallerimiz var… Artık edebiyat camiasına mal olmuş bir Orhan Kemal Edebiyat Festivalimizi maalesef pandemi koşulları yüzünden gerçekleştiremiyoruz. Uluslararası Çukurova Karikatür Festivalimizi düzenleyemiyoruz. Daha önce duyurusunu yaptığımız Jakaranda Kültür ve Sanat Festivali'nin ilkini Mayıs ayında başlatacaktık. Ancak pandemi yüzünden bir sonraki yıla kalacak gibi gözüküyor. Bu organizasyon da Adana'ya çok büyük bir değer katacak. Maalesef bu tür etkinliklerimizi ötelemek zorunda kaldık. Onun dışında hiçbir projemizi askıya almadık. Biz halka seçimlerden önce ne vaat etmiş isek bir yol haritası dahilinde bunları hayata geçiriyoruz.  Adana Lezzetleri Çarşısı ve etrafındaki Müslüm Baba Parkı da temelini attığımız projelerden bir tanesi idi; burası da hızla devam ediyor. Çukurova’ya yeşil alan kazandırıyoruz. Kapalı semt pazarları yapımlarımız sürüyor. 
Belediye Evleri kentsel dönüşüm projeniz hangi aşamada? 
‘BU YIL TEMEL ATACAĞIZ’
Benim en fazla önem verdiğim projelerden bir tanesi Belediye Evlerin’deki kentsel dönüşümdür. Bu projeyi zaten önemli bir aşamaya getirmiştik. Ama halka bu yeni dönemde ‘Buraya başlayıp bitireceğim’ sözünü verdim. Tabii ekonomik kriz ve pandemi koşulları buna biraz engel oldu. Ama çok yakın zamanda tekrar Belediye Evleri’nde açtığımız büromuzu da aktif hale getireceğiz. Vatandaşlar ile noter sözleşmeleri yapmaya başlayacağız. Bu proje son aşamaya gelmiş durumda. İhale aşaması tamamladıktan sonra yüklenici firma veya firmalar yıkıma başlayacaklar. Halkı oradan tahliye etmelerini isteyeceğiz. Taşınma ve kira yardımında bulunacağız. Burada 7 bin 200 hak sahibi var. Bu 5 kişilik bir aile olarak düşünüldüğünde yaklaşık 40 bin nüfus demektir. Burada vatandaş TOKİ’nin konut yapmasını istemiyor. Daha özel projeler inşa edilecek. Biz Belediye olarak vatandaşın hakkını savunuyoruz. ‘Vatandaşın avukatı’ olarak bu projeyi takip ediyorum. İnşaat yetkisi bizde olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına projeyi Çukurova Belediyesi yürütecektir. Burası Çukurova’ya çok büyük bir değer kazandıracak önemli bir projedir. İnşallah görev sürem bitmeden hak sahiplerine anahtarlarını teslim edeceğim. Orada yaklaşık 12 bin konut inşa edilmesi öngörülüyor. 2021 yılı bitmeden biz orada temelleri atmış oluruz. 
‘İKİNCİ BİR ÖRNEĞİ YOKTUR’
Türkiye'nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden bir tanesidir. Bu projenin farklı bir yönü daha vardır. Türkiye'deki bütün kentsel dönüşüm projelerine bakın; bire bir veren proje yok gibidir. Bunun üstünü veren de hiç yoktur. Ama biz vatandaşın 60 metrekare dairesine alıp 83 metrekare daire teslim edeceğiz. Bunun Türkiye'de ikinci bir örneği yoktur. Tamamen vatandaş lehine yapılan bir projedir. Vatandaşın halkın avukatı olarak bu projeyi takip ediyorum. Bu projenin gerçekleşmesi için de Çukurova Belediyesi olarak yapılması gereken tüm fedakarlıkları yapmış durumdayız. İnşallah çalışmalarımızın karşılığını bu dönem bitmeden alacağız. Benim en büyük hayalim kentsel dönüşüm projesidir. 
Şambayadı Mahallesi’ndeki çalışmalarından söz edebilir misin?
‘ADANA’NIN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİK’
Aslında biz bir anlamda Adana'nın da kaderini de değiştirdik. 1995 yılından beri Adana’nın süregelen bir imar sorunu var. Şambayadı, Kabasakal mevkiinin imar sorununu çözdük. Orada 16 bin hak sahibinin tapularını dağıttık. Çok büyük bir mağduriyetin önüne geçmiş olduk. Aynı zamanda da Adana'nın ve inşaat sektörünün de önünü açmış olduk. Adana'nın kaderi böyle çizilmiş. Şehir Çukurova’ya doğru büyüyecek. Kuzeye ve batıya doğru büyüme doğru bir tercihtir. Tarım arazilerinin işgalinde ise nispeten daha az verimli sayılan yerlere doğru şehri taşımak isabetli olmuştur. Çukurova'da zaten yeni bir yerleşim merkezidir. Planlı bir gelişim sağlıyoruz. İnanın orayı şu anki mevcut ilçemizden çok daha güzel bir yer yapacağız. O bölgede 250.000 kişinin yaşayacağı yeni bir şehir kurulacaktır.
‘KATI KURALLAR KOYDUK’
10 bin dönüm alanda gerçekten çağdaş şehircilik anlamında özlemini duyduğumuz ne varsa hayata geçireceğiz. Çok katı kurallar koyduk. Bu katı kurallara bütün müteahhitler uymak zorunda. 5 dönümün altında yapı ruhsatı vermiyoruz. Bir mahalle ve site kültürünün yaşatılacağı çok güzel bir yerleşim merkezi olacak. Yeşil alan anlamında da Türkiye'ye örnek teşkil edecek. Ana caddeler ve bulvarlar çağdaş bir şekilde tasarlanmış durumda. Şehircilik anlamında Avrupa'daki örneklerini aratmayacak bir proje olacaktır. Engelsiz bir şehir olması için de çok sıkı kurallar getiriyoruz. Engelli bireylerimizin çok rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilecekleri, her anlamda tedbirleri alınmış bir yer planlıyoruz. Zaten öyle olmasa ben kesinlikle hiçbir yere iskan vermem. Diğer kurallara ilaveten engelli bireyler için bütün tedbirleri şart tutuyorum. Bir engelsiz şehir olacak. İnşallah geleceğe umutla ve güvenle bakıyoruz. Çukurova Türkiye'nin en model ilçelerinden bir tanesi. Bunu daha da geliştireceğiz. Merkez Çukurova insanların nefes alabildiği, yeşil alanları arttırılmış, yapılaşma kurallarına harfiyen uyulan güzel bir ilçemiz. Bundan sonra da daha da güzel olacaktır. (Röportajın devamı 6 Mart Cumartesi)
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER