Her şey bir gülücük için

Her şey bir gülücük için

Hastanelerde lösemili çocuklar için müzikli eğlence terapileri, okullara kütüphaneler, işitme engelliler için kamplar ve iş imkanı, ihtiyaç sahibi köy çocuklarına giyim ve kırtasiye desteği ve daha birçok etkinlik. “Gülmenin, neşeli ve mutlu olmanın çocukların beynindeki mutluluk hormonlarını harekete geçirerek, iyileşme sürecini hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir” diyen  yaklaşık 300 gönüllü, bu projenin bir parçası olarak eğitim aldılar ve bazıları kendi gönüllülük faaliyetlerini başlattılar. Ve bunların hepsini sadece bir gülücük karşılığında hayata geçirdiler.

Bu kadar anlamlı konulara ve çocukların hayatlarına dokunan böyle güzel bir derneği tanımamak, tanıtmamak, destek olmamak olmazdı tabi ki. O nedenle Dernek Başkanı Harun Kaplan’la bir araya geldik ve sadece bir gülücük için neler yapılabildiğini, nelerin yapılması gerektiğini konuştuk.

 

RÖPORTAJ: MURAT YILDIRIM

Dernek ne zaman kuruldu, kuruluş amacınız nedir?

Derneğimiz 2006 yılından bu yana Adana Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünde kayıtlı bir dernektir. Özellikle dezavantajlı bireyler başta olmak üzere toplumun bütün üyelerinin yaşam kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu projelerde yer alan gençlere yatırım yaparak, yarının liderlerini yetiştiriyoruz.

Kimlerden ve kaç kişiden oluşuyor?

Derneğimiz gönüllü yöneticiler ve gönüllü gençlerden oluşmaktadır.


Dernek Oluşumu ve ismi nasıl oluştu, nasıl seçildi?

Bizim dernek ismimiz daha önce “Aile eğitim derneği” idi. Uzun yıllar “Her Şey bir gülücük için” sloganı ile  hastane terapileri düzenlediğimiz için herkes bizi bu isimle tanıdı biz de oy birliği ile dernek adımızı “Her Şey Bir Gülücük İçin “olarak güncelledik.


Dernek Çalışmaları Hakkında

Şu ana kadar ne tür faaliyetlerde bulundunuz?

Toplumdaki Dezavantajlı gruplar için Eğitim ve Eşit Fırsatlar

Lösemili Çocuklar için resim ve Müzikli Eğlence Terapisi… Uzun yıllar her perşembe günü Çukurova Üniversitesi Balcalı hastanesi Hematoloji, Onkoloji servisinde palyaço terapileri düzenledik .


Derneğimizin “Eğlence Terapisi” hastane programı, Türkiye’de 1997 yılında İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi’ndeki lösemili çocuklar için düzenlenen haftalık palyaço, müzik ve sanat etkinlikleri ile başladı. Dünyaca ünlü Patch Adams modelinin takip edildiği Eğlence Terapisi programımız, Türkiye’de kendi alanında bir ilkti. Gülmenin, neşeli ve mutlu olmanın çocukların beynindeki mutluluk hormonlarını harekete geçirerek, iyileşme sürecini hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Çocukların ailelerinden ve hastane personelinden bugüne kadar çok olumlu geri dönütler aldık. Programlarımızın ardından çocuklar yemek yemeye daha istekli oluyorlar ve test sonuçları devamlı olarak çocukların daha iyiye gittiğini gösteriyor. 2000 yılında Adana Balcalı Hastanesi Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Bölümünde de yapmaya başladığımız bu program 16 yıldır devam etmektedir. Bugüne kadar yaklaşık 300 gönüllü, bu projenin bir parçası olarak eğitim aldılar ve bazıları kendi gönüllülük faaliyetlerini başlattılar.


 Dünyayı Renklendiriyoruz... Türkiye genelinde 50 civarı Hastane Çocuk bölümü ve okul duvarına resimler yaparak renklendirdik.

Sodesten kazandığımız proje ile İşitme Engelliler İletişim Merkezi

 İşitme engellilere iş bulma garantili, sertifikali eğitim programları verdik. Bilgisayar, Bilgisayarlı muhasebe, Aşçılık , garsonluk kursları ile onlarca işitme engelliye iş sağladık.

İşitme Engelli Çocuklar için Yaz Kampları.  Kampımızda işitme engelli çocuklara İşaret dili eğitimi, okuma yazma kursları, resim kursları ve Havuz eğlenceleri ile  yaz kampı imkanı sağlandı.

Dezavantajlı Çocuklar için Oyun Parkı ve Oyun Odaları

Köy okullarına kütüphane kurduk. Özel eğitim setleri ile merkezdeki okullar ile aynı şartlarda eğitim almalarını sağladık.

İhtiyaç sahibi köy çocuklarına mont, bot, spor ayakkabı, kırtasiye. malzemeleri ve çeşitli etkinlikler ve palyaçolar ile unutulmaz bir gün geçirmelerini sağladık.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı ile Avrupa’dan ülkemize gelen gönüllüler, Adana’da 2 farklı özel eğitim merkezinde gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedirler. Türkiye'de 2014 yılının örnek projesi seçilmiştir ve Türk Ulusal Ajansını ve Türkiye’yi  Avrupa'da temsil etmiştir.


Faaliyet takvimi nasıl oluşturuluyor?

Genellikle talep doğrultusunda yapacağımız etkinliği belirliyoruz. ihtiyaçları öğrenip o doğrultuda sosyal medya üzerinden bir kampanya başlatıyoruz.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz yaptıklarımızdan daha çoğunu yapmaya devam etmek. Yeni kütüphaneler kurmak, imkanı olmayan okul duvarları boyamaya devam etmek ,palyaço terapiler yapmak. Ulaşabileceğimiz tüm çocuklara ulaşabilmek.

Destek ve yardımlarınızı nasıl karşılıyorsunuz?

Tamamen gönüllü çalışmaları ile gerçekleştirmekteyiz. Sosyal medyadan yardım alıyoruz bu konuda.

Adana’da yeterince destek görebiliyor musunuz?

Adana’dan destek alabiliyoruz. İnsanlar birbirini etkiliyor iyilik gerçekten bulaşıcıdır.

Sadece Adana değil çoğu zaman çevre illerden de gönüllülerimiz ufak yardımlar ile bize destek olmaktadır..

Beklentileriniz nelerdir?

Sağlıklı bir toplum olmanın birinci kuralı sağlıklı nesiller yetiştirmektir. Sağlıklı nesiller için eğitim ve okumak şarttır. Ne kadar çocuğa ulaşabilirsek o kadar güzel bir gelecek bizi bekler diye düşünüyoruz. İyilik bir zincir gibidir bir halka eklersek o bir sürü halkanın gelmesine vesile olur.

Gönüllü Çalışmaları   

Bizim derneğimizde hiçbir ticari çıkar yoktur her şey gönüllülük esasi ile yürür. Bizim bütün dernek çalışanlarımız gönüllülerden oluşur, her şey birlikte yapılır, onun için bizim için gönüllülük eğitimleri çok önemlidir. Toplumda çok büyük bir eksik vardır bu yönde ve bizim en büyük amaçlarından biri de bu konuda daha çok eğitim vermektir. En büyük hedeflerimizden biri daha çok Gönüllülük üzerine eğitimler vermektir.

 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER