REKTÖR PROF.DR. TUNCEL : BURS OFİSİ KURUYORUZ

REKTÖR PROF.DR. TUNCEL : BURS OFİSİ KURUYORUZ

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, hedeflerinin Çukurova Üniversitesi’ni tüm alanlarda Türkiye’nin ilk on üniversitesi arasında yer alması olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tuncel yaptığı açıklamada, ”Geleceğimizin umudu ve ülkemizi emanet edeceğimiz başarılı gençlerimiz var. Bu gençlerin üniversitemizi tercih etmeleri konusunda mekanizmalar geliştiriyoruz. Bunun için bir ‘burs ofisi’ kurma çalışmamız var. Ayrıca üniversitemizde okuyan öğrencilerimizin inovatif ve girişimci yönlerini keşfetmelerini sağlayacak ve içlerindeki cevheri ortaya çıkartacak çalışmalara hâlihazırda başlamış bulunmaktayız.” dedi. 
Çukurova Metropol Medya Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici ve haber merkezi çalışanları, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ’e ziyaret gerçekleştirdiler. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Tuncel, Çukurova Metropol Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Biraz sizi tanıyabilir miyiz?
KUŞAKLAR BOYU EĞİTİM 

Çukurova Üniversitemizin 7’inci, kadın olarak ilk Rektörüyüm. Böbrek hastalıkları ve yüksek tansiyon alanında profesörüm. Osmaniye’nin Kadirli İlçesinde doğdum. Kuşaklar boyu eğitime çok önem veren bir aile ortamında büyüdüm.  İlk, orta ve lise eğitimimi Kadirli’de tamamladım ve çocukluk hayalim olan doktorluğa Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak adım attım. İhtisaslarımı ABD’de yaptım ve ABD’de çok uzun yıllara dayanan bir akademik kariyerim oldu. Son olarak Teksas Tech Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı Başkanlığını yürüttüm, farklı ödüller de aldığım bu verimli dönemden sonra, geçtiğimiz Ağustos ayında sayın cumhurbaşkanımızın tensipleri ile mezunu olduğum Çukurova Üniversitesi’ne rektör olarak atandım ve ülkeme hizmet etmek için Türkiye’ye döndüm. Bir canım oğlum var, o da tıp fakültesi öğrencisi.

Çukurova Üniversitesi’ne ilk kadın rektör olarak atanarak tarihe geçtiniz neler söylersiniz?
KADIN SAYISI ARTIYOR 

Herşeyden önce, benim için öğrencisi olduğum bu güzel üniversiteye rektör olarak dönmek büyük bir onur. Yönetim kademelerine gelen kadın sayısı günümüzde her geçen gün artmakta, bunda en önemli etken kadınların başarılı olması. Diğer sektörlerden farklı olarak akademideki kadın oranının Avrupa’nın üzerinde olmasından ayrıca gurur duyuyoruz. Zaten Anadolu Kültüründe kadın her zaman toplumsal hayatın önemli bir parçası olmuştur. Çok farklı düzeylerde hayatı yönlendirmiş ve bunun sonucunda ülkemizin geldiği noktada her türlü gelişme ve ilerlemede kadının katkısı büyüktür. Üniversitemizi de daha iyi noktalara hep birlikte taşıyacağımıza emin olabilirsiniz.

Üniversitenizin uluslararası vizyonuna ilişkin neler söylemek istersiniz?   
EN İYİ BİN ÜNİVERSİTE ARASINDAYIZ 

Üniversitemiz Yükseköğretim Kurulu’nun "Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi" kapsamında aday araştırma üniversitesi ve uluslararasılaşmada belirlenen pilot devlet üniversitelerinin içerisindedir. Ayrıca, Türkiye’nin en iyi 15 devlet üniversitesi ve dünyadaki en iyi 1000 üniversite arasında yer almaktadır. Uluslararasılaşma olmadan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinizde yeni ufuklar açma şansınız yok, üniversitemizin sloganı ‘bölgeden dünyaya açılan kapı’. Bu kapıyı her zaman açık tutacağız.

Pandemi sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? 
DÜNYADA ÖNCÜ DURUMDA 

Çok boyutlu ve kompleks bir problem olan pandemi sürecinin ülkemizde olabildiğince iyi yönetildiğini düşünüyorum. Devletimizin, bazı gelişmiş ülkelerde olmayan bir şekilde vatandaşımıza sağlık sigortasını sağlaması da Türk sağlık sisteminin insan odaklı sosyal bir sağlık sistemi olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte kahraman sağlık çalışanlarımızı unutmamak lazım. Türkiye’de hekimler, genel olarak sağlık sektörü, birçok sektörden farklı olarak dünyada öncü durumda. Başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımız tecrübe ve üstün gayretleri ile bu süreci, gelişmiş birçok ülkenin içine düştüğü çıkmazlara düşmeden atlatılmasını şu ana kadar sağladılar. Bu arada, salgın döneminde hayatlarını kaybeden kahraman sağlık çalışanlarımızı sevgi, şükran ve rahmetle anıyorum.

Rektörlüğüz süresince neler yapmayı planlıyorsunuz?
ÜNİVERSİTEMİZ BÜYÜK BİR KURUM

Çukurova Üniversitesi ülkemizin kurumsallaşma sürecini tamamlamış, üniversite kültürünün kökleri çok eskiye uzanan ve çevresindeki illerin de akademik kalkınmasında önemli rol oynayan, temelleri sağlam atılmış büyük bir kurum. Bunun yanında teknolojik gelişmelere bağlı olarak açılan yeni fakültelerle gelişmeye devam eden bu yapının, kendine özgü dinamikleri ve farklı ihtiyaçları vardır. Rektörlük görevine atandıktan hemen sonra gerçekleştirdiğim fakülte ziyaretlerim sırasında gördüğüm, Çukurova Üniversitesinde bir yandan eski üniversitelerin sorunlarını yaşarken, aynı zamanda gelişim sürecini devam ettiren birimlerimiz ve kampüsümüz nedeniyle yeni üniversitelerin problemlerini de bir arada yaşamaktayız.

Genel hedefleriniz neler?
ARAŞTIRMACILARA KAPIMIZ AÇIK 

Genel hedefimizi, tüm alanlarda Türkiye’nin ilk on üniversitesi arasında yer almak ve uluslararası tanınırlığımızı yükseltmek olarak özetleyebilirim. Bu bağlamda atacağımız adımlar kısa, orta ve uzun vadede olacaktır. Üzerinde çalıştığımız çok sayıda konu var, ancak tüm hedeflerimiz için en temel ve önemli konu özellikle ülkemizin öncelikli alanlarında çalışmalar gerçekleştiren başarılı akademisyenleri Çukurova Üniversitemiz bünyesine dâhil etmek olacaktır. Üstün yetenekli genç araştırmacılara Çukurova Üniversitesi’nin kapıları sonuna kadar açıktır ve onlarla kadromuzu genişletmek hedeflerimize ulaşmamızda önemli katkı sağlayacaktır.  Geldiğimiz noktada artık teknolojiyi kullanan üniversiteler değil teknolojiyi üreten üniversiteler ancak üst sıralarda yoluna devam edebilecek. Tabi bunu her alanda yapabilmeniz mümkün değil, belirli önceliklerinizin olması gerekiyor bunları insan ve fiziki altyapınız ile bölgesel ihtiyaçlar şekillendiriyor. 
Bu perspektiften baktığınızda, tarımsal biyoteknoloji, enerji ve çevre, elektrikli araçlar ve ileri malzeme teknolojisi gibi başlıkları bu kapsamda söyleyebilirim. Üniversitemiz bünyesinde kurmayı planladığımız mükemmelliyet merkezleri konusundaki girişimlerimizi bu alanlarda yapmayı planlamaktayız. Araştırma kaynakları oldukça sınırlı, dolayısıyla bu sınırlı kaynakları akademik performansa bağlı olarak kullanacağız, nitelikli yayın ve proje üreten akademisyenlerimize öncelik vereceğiz ve mutlaka ödüllendireceğiz. Nitelikli yayın konusuna özellikle vurgu yapmak istiyorum, çünkü istatistikler bu konuda dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor. Akademisyenlerimizin bu nitelikli yayınlarını etki faktörü yüksek uluslararası dergilerde yayınlamaları konusunda desteklerimiz ve teşviklerimiz olacaktır.

Gençlerin Çukurova Üniversitesi’ni tercih etmeleri konusunda çalışmalarınız var mı ?
BURS OFİSİ KURACAĞIZ

Geleceğimizin umudu ve ülkemizi emanet edeceğimiz başarılı gençlerimiz var, bu gençlerin üniversitemizi tercih etmeleri konusunda mekanizmalar geliştiriyoruz, bunun için bir ‘burs ofisi’ kurma çalışmamız var. Ayrıca üniversitemizde okuyan öğrencilerimizin inovatif ve girişimci yönlerini keşfetmelerini sağlayacak ve içlerindeki cevheri ortaya çıkartacak çalışmalara hâlihazırda başlamış bulunmaktayız. Araştırmada olduğu kadar eğitimde de önemli adımlarımız olacak, öncelikle öğrenci laboratuvar alt-yapısını güçlendireceğiz. Onların toplumun nazarında değer gören, bilime ve teknolojiye önemli katkıları bulunan ve kendilerini takip eden nesiller için rol model olacak şekilde yetişmeleri için elimizden geleni yapacağız. Belirttiğim hususların dışında çok önemli bir konu da mezunlarımızdır. Mezunlarımızla yepyeni bir döneme gireceğimizin müjdesini vermek istiyorum. Başlatacağımız etkinliklerle mezunlarımızla bağlarımızı daha da güçlendirerek onlara ne kadar büyük bir camianın bir parçası olduklarını hissettirmeyi hedeflemekteyiz. 

Uzaktan eğitim hakkında birçok öğrencinin sorunları gündeme geliyor, sorunların çözümü anlamında ne gibi çalışmalar yaptınız? Yapıyorsunuz?
MARKA DEĞERİNİ KORUMALIYIZ 

Gerçekten hepimiz için zor bir süreç bir yandan öğrencilerin mağduriyet yaşamamasını sağlarken aynı zamanda eğitim kalitesinden ve standartlarından ödün vermememiz gerekiyor. Verdiğimiz diplomanın gereklerini yerine getirmiş donanımlı mezunlar ile bu dönemde de üniversitemizin marka değerini korumalıyız. Bu bağlamda senatomuzda aldığımız karar ile uygulamalı derslerin gerekli önlemleri almak koşuluyla yüz yüze yapılmasına imkân verdik. Zaten Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerimizde üst sınıflar yüz yüze eğitim yapıyorlar. Öğrencilerimize belirli koşullarda mazeret sınav hakkı veriyoruz, derslerimiz çevrimiçi olarak devam ediyor aynı zamanda tekrar dersi dinleme şansı veriyoruz, ders materyalleri elektronik olarak paylaşılıyor. İmkânı olmayan öğrencilerimize kampüsümüz her zaman açık ihtiyaç duydukları altyapıyı sağlıyoruz. Tüm bunların yanında en büyük arzumuz Eylül Ayı ile birlikte yüz yüze eğitime dönmek. 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER