SAÇ EKTİRİN; KENDİNİZİ MUTLU HİSSEDİN!

  SAÇ EKTİRİN; KENDİNİZİ MUTLU HİSSEDİN!

Adana Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Meliha Altunbaş,  91.0 frekansından yayın yapan “Bölgenin haber radyosu” Metropol FM’de Gazeteci İlhan Geyik’in hazırlayıp sunduğu “Objektif” programına konuk oldu. Hiç kimsenin dökülen saçlarından dolayı aynalara küsmemesini isteyen Altunbaş, “Bireyler diledikleri gibi tarayabilecekleri bir saç istiyorlarsa buyursun merkezimize gelsinler, onları özledikleri hayallerine kavuşturalım. Saç ve sakal psikolojik anlamda kişinin kendisini daha da mutlu hissetmesini de sağlıyor. Bireyleri aynalarla barıştırmanın sevincini yaşıyoruz.” dedi. Meliha Altunbaş, İlhan Geyik’in sorularına şu yanıtları verdi. 

Kısaca Adana Saç Ekim merkezini tanıtabilir misiniz?

Adana Saç Ekim Merkezi, Ziyapaşa Cerrahi Tıp Merkezi’nde faaliyetlerini sürdürüyor. Saç ekimi bir cerrahi müdahale olduğu için steril ortam çok önemli. Biz bu işlemleri steril ameliyathane ortamında yapıyoruz. Kişinin ön analizi, işlem aşamasındaki durumu ve sonrasındaki süreci çok önemlidir. Bu aşamaları hastamız ile sürekli iletişim halinde bulunarak yönlendiriyoruz. Saç ekimi biraz zahmetli; eğer işlem doğru adreste olursa sürecin sonu gerçekten muhteşemdir.

Merkezinize başvuran bireylerle nasıl bir diyalog kuruyorsunuz?

Öncelikle güven gerçekten çok önemli. Kişi bize güvenerek geldiği zaman beklentileri doğrultusunda bir sonuca ulaşmak istiyor. Bu beklenti doğrultusunda alınacak sonuç kişinin yaşını ve yüzündeki ifadesi gibi birçok şeyi değiştirdiği için kuruma güvenerek gelmek istiyor. Bu güveni sağlamak için analiz çok önemli. Saç ekimi denince biz evvela donör kısmını inceliyoruz. Kişinin donör kısmı eğer uygunsa açıklığı kapatabilecek greft sayısına sahipse zaten orantılı bir alım yapılarak, saç yönüne doğru kanallar açıp, ekim işlemini gerçekleştiriyoruz.

Yani merkeze gelen her donör uygun olmayabiliyor mu?

Evet, ama çoğunluk uygun oluyor. Çünkü bizim yaptığımız bir takım analizler var. Gerek donör kısmı, gerekse kişinin sağlık durumunu değerlendiriyoruz. Bunun dışındaki durumlar genel olarak olumlu oluyor. Kişi aynı zamanda kendisinin donörü oluyor; ikiz kardeşinden bile kök alınmaz ve kesinlikle dokular uyum sağlamaz.

Sonuçta bir cerrahi bir müdahale yapılıyor. Bireylerin yaşadığı endişelerle ilgili ne söylemek istersiniz?

Bu operasyonda steril ortam çok önemli. Zaten pandemi döneminden dolayı her yer dezenfekte ediliyor. Ayrıca ameliyathane ortamımızı her zaman steril tutuyoruz. Merdiven altı yerlere dikkat edilmeli. Kişi her hangi bir olumsuzluk durumunda tekrar dönüş yaptığında o yerleri bulamayabilir. Böyle bir durumda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilir. 

Tedavi sonrası süreç nasıl işliyor?

Bir saç ekimi yapıldıktan sonra 6 ayda ortalama saçın yüzde 50-60 ‘ı tamamlanır. Yüzde 100 sonuç için 1 yıl gibi zaman gerekir. Daha erken aldığımız sonuçlarda mevcut. Tamamıyla doğru yönlendirme, doğru yönlendirilme ve doğru bir şekilde işlemi yapmayla saç ekimi gerçekleştirilir. 

Peki, süreç nasıl işliyor?

Hasta saç ekimine karar verdiğinde önce muayene sürecinden geçiriliyor. Muayene sürecinden sonra biz hastamızı bir gün öncesinden arayıp detaylı bir şekilde bilgilendiririz. Saç ekim işlemi ortalama 8 saat sürer. İşlem sırasında hastaya lokal anestezi uygulanır. İşlem aşamasında hastamızı sürekli rahat tutuyoruz, her türlü ihtiyacını gideriyoruz ve gerçekten çok eğlenceli geçiyor. Birçok hastamız adeta bizim ailemiz gibi oluyor. İşlemden çıktıktan sonraki gün evde dinlenme, üçüncü gününde sargı açımı ve ilk yıkama için tekrar biz hastayı davet ediyoruz. Saç ekiminin 10 gün yıkaması vardır. Biz bununla ilgili sürekli hastamızın yanındayız. İşlem yapıldıktan sonra da hastamızla işimiz bitmiyor. İşlem sonrasındaki uygulamalar da çok önemlidir. 12. günde hastamızın saçı 3 numara tıraş gibi oluyor. Saçlar ortalama 6 ayda fön çekilecek kıvama geliyor. Yüzde 100 sonuç için 1 yıl gibi bir zaman gerekiyor. Bu süreç içerisinde kişiye kendi vücudunda bulunan birtakım vitamin ve minareleri tekrardan enjekte ediyoruz. Yapılan işlemin neticesinde de saçın daha canlı ve parlak çıkması ile var olan saçların yeni ekilenlerle bir bütünlük ve doğallık kazanıyor.

İşlemlerden dolayı vücutta herhangi bir sağlık sorunu oluşur mu?

Hayır, herhangi bir olumsuz sağlık sorunu söz konusu değildir. Yapılan iğneler vücudumuzdan aldığımız vitaminlerin aktarılmasıdır. Yani 10 cc kadar kan alıp beyaz kanla ayrıştırıyoruz. Bu beyaz kanı saç köklerine enjekte ederek bu işlemi yapıyoruz; yani tamamıyla doğal bir işlemdir.

Pandemi dönemini nasıl geçirdiniz?

Biz farklı bir beklenti içerisindeyken durum ayrı bir şekilde gelişti. Saç ekimi süreç istiyor. Saç ekimi sonrası kişinin birkaç gün evinde dinlenmesi gerekiyor. Bu anlamda saç ektiren bireyler salgın dönemini evlerinde geçirerek, kendi açılarında fırsata çevirmiş oldular. 

Biraz merkezinizdeki personel yapısından söz edebilir misiniz ?

Saç ekim işleminde deneyimli ve birbiriyle uyumlu bir ekibe sahip olmak gerekiyor. Aynı şekilde işlemlerin seri bir şekilde ilerlemesi lazım. Merkezimizde her kes işini çok iyi yapıyor. Bir sistem oluşturulmuş durumda. Bu sistem çerçevesinde günlük işlemlerimizi ilerletiyoruz. 

Saç ve sakal ekimi tam olarak nedir biraz daha ayrıntı verebilir misiniz?

Saç ve sakal donör kısım; yani başımızın arka kısmında iki kulak arasına greftler (birden çok saç kökünün bir araya gelmesi) mikromotor adı verilen bir cihazla tek tek alınıp bunlar gazlara dizilir, sonra saç yönüne doğru kanallar açılır ve ekim işlemi gerçekleşir. Sakalda da yine aynı şekilde donör kısmı saçımızın arkasında iki kulak arkasındaki bölgedir. Tamamıyla yaptığımız işlem var olan saç köklerinin yerini değiştiriyoruz. Kökleri aldığımız yerden tekrar saç çıkmaz; fakat orantılı bir alım söz konusu. Kanal açma ve kök alımı bu işlemin en zor ve önemli kısmıdır. Saç yönüne doğru sık bir ekim yapılır ve kişi doğal bir görünüm kazanır. Sakal ve bıyık ekimi hiç sakalı çıkmayan, eksikliği ve dağınıklığı olan, yüz bölgesinde sivilce, yanık, ameliyat izi bulunan ve bu izi yok etmek isteyen, kirli sakal görünümü seven, favorilerini uzatmak isteyen erkeklerde uygulanır. Aynı saç ekiminde olduğu gibi sakal ve bıyık ekiminde de fue tekniği kullanılır. Başın arka kısmında iki kulak arasındaki bölgeden mikro motor ve 0,6mm’lik punchlar yardımıyla yapılır. Ekimden sonra uzama görünen sakallarda 15 günden sonra makasla kısaltma yapılabilir veya uzatılabilir. 2. haftadan sonra ekilen sakal ve bıyık geçici bir dökülme yaşar. Dökülmeden 4-8 ay sonra dökülenlerin tamamı yeniden çıkar.

Saç ve sakal ekimi çalışan kişilere yansıması nasıl olur?

Burada kişinin yaptığı iş çok önemlidir. Hasta masa başı bir işte çalışıyorsa 4. gün işe dönebilir. Bir inşaat alanında ve tozlu bir ortamda ise 10 gün kadar dinlenmesi gerekiyor. Güneş altı ve tozlu ortam ister istemez hasta için önemli bir durum.

Genel süreçten bahseder misiniz?

Hasta işleme geldiği gün ortalama 8 saat hastanede kalır. Akşam başının arkasında bir sargı oluyor ve hasta o gün akşam gidiyor 2. gün evinde dinleniyor. 3 gün tekrardan hastanemize gelip sargı açımı ve ek yıkama işlemine başlıyoruz. Toplamda 10 yıkama yapılır ve 10 gün boyunca her gün yıkama yapılır 10. yıkamaya kadar ekim yapılan yer kabuk bağlar ve kabuklar aldığımız gün saçları 3 numara traş gibi olur ve çıkan saçları görür.  Saç ekimi biraz sabır gerektiriyor.

Ektiğiniz saçlar kalıcı mıdır?

Tabiî ki… Ektiğimiz saçlara ömür boyu garanti veriyoruz. Garanti Belgesini de kaşeli imzalı bir şekilde hastalarımıza takdim ediyoruz. Kişi sağlıklı olduğu durumda biz o ektiğimiz saçların arkasındayız. Aradan 6 ay geçtikten sonra kişi ikinci bir saç ekimi yaptırabilir. 

Genel olarak merkezinize erkekler mi geliyor?

Hayır, erkekler kadar bayan hastalarımız da vardır. Ancak hastanın mahremiyeti bizler için çok önemli. Bu durumda bayanlar biraz daha farklı; fotoğraf çekilmesini istemiyorlar. Kadınlarda saç dökülmesi erkekler gibi olmuyor. Daha çok hilal şekilde başın ön tarafında dökülme görülüyor. Kadınlara dilediklerinde saçlarını kesmeden ekim yapabiliyoruz. 

‘KİMSE AYNALARA KÜSMESİN’
İnsanlar saç ya da sakal ekimi yaptıktan sonra ne hissediyor?

İlk önce aynaya bakmak istiyor insanlar. Hastalarımızın devamlı takibini yapıyoruz. Emniyetten saç ektiren bir memuru kontrol için aradığımızda ‘çok meşgulüm, müsait değilim, ayna karşısında saçlarımı tarıyorum’ esprisini yapmıştı. Bunları duymak gerçekten bizleri çok mutlu ediyor. Hiç bir kimse dökülen saçlarından dolayı aynalara küsmesin; diledikleri gibi tarayabilecekleri bir saç istiyorlarsa buyursun merkezimize gelsinler, özledikleri hayallerine kavuşturalım onları. Saç ekimi sonrası kişinin görüntüsü çok değişiyor. Bunu ekim öncesi ve sonrasında çekilen fotoğraflardan görebiliyoruz. Saç kişinin yaşını değiştiriyor. Saç ve sakal psikolojik anlamda kişinin kendisini daha da mutlu hissetmesini de sağlıyor. Kişileri aynalarla barıştırmanın sevincini yaşıyoruz.

Saç ektirmek pahalı bir işlem midir?

Açık konuşmak gerekirse hayır. Belki farklı bir tabir olacak ama bedavadan biraz pahalı bir diyebilirim. Farklı şehirlerle karşılaştırıldığı zaman ‘yarı fiyatına gerçekleştirdiğimizi’ söyle bilirim. Fiyatımız şu an 3500 TL. Kampanya sürecimiz; maksimum greft ekimi yapılmakta ve sabit fiyat uyguluyoruz. İçerisinde saç ekimi, bir seans prp uygulaması ve tüm hastane masrafları bu fiyata dahildir. Nakit veya kredi kartı imkanı sunuyoruz. Kredi kartına 6 ay taksit yapabiliyoruz. Adana’da bir günde 6-8 işlem yapabiliyoruz. Aldığımız sonuçlar çok olumlu. İnsanlar bizleri lütfen bir güzellik merkezi ile karıştırmasınlar. Yapılan işlem tamamıyla bir cerrahi müdahaledir. Tüm işlemlerimiz doktor kontrolünde gerçekleşiyor.  Kişinin sağlığı görüntüsünden önemlidir. Bu hizmeti Adana’ya getiren İsmail Taştan’a teşekkür ediyoruz.

Adana’da saç ekimi denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan İsmail Taştan’ı tanıtabilir misiniz?

1990 adana doğumlu olan İsmail Taştan, İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulunu bitirdi. İstanbul Estejoy Saç Nakli ve Estetik Merkezi’ni kurarak, iş hayatına atıldı.  Güçlü bir potansiyel ve portföye sahip Taştan, İstanbul merkezli olmak üzere Fas, Lübnan, Irak ve Sudi Arabistan gibi yerlerde şubeler açtı. 2017 yılında memleketi Adana’da Saç Ekim ve Estetik Merkezi’ni hayata geçirdi. Daha sonra Diyarbakır, Erzurum’da da şubeler açtı.  




 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER