Sönmez: Süt Dişi Deyip Geçmeyin

Sönmez: Süt Dişi Deyip Geçmeyin

RÖPORTAJ-BETÜL ERTUĞRUL

Ağız ve Diş Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Gülden Sönmez, gazetemize yapmış olduğu nezaket ziyaretinde yönelttiğimiz soruları tüm içtenliğiyle yanıtladı. 

Toplumun ağız ve diş sağlığına yeterli özeni göstermemesi durumunda karşılaşılabilecek sorunları, çocuklarda ağız ve diş sağlığına dair bilinmesi gerekenleri bizlere aktaran Sönmez, “Bütün hastalıklar ağızda başlıyor diyebiliriz, mide sindirim yolu, enfeksiyonlar, özellikle kalp hastalıkları, ağız içerisindeki bazı mikro organizmalar gidip kalp kapaklarına yerleşerek romatizmalara, kalp hastalıklarına sebep olabiliyor. Onun için aslında en çok dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığıdır” dedi.


Çocuk Kanser Derneğinin amaç ve faaliyetleri kapsamında tedavi görmekte olan çocukların ihtiyaçlarının karşılanması adına bez bebekler yapan Gülden Sönmez’i  biz de Metropol ailesi olarak gönülden kutluyoruz.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Gülden Sönmez, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2001 yılı mezunuyum. Muayenecilik yapıyorum. Hobi olarak bez bebekler yapıyorum.

Sağlıklı bir ağız nasıl olmalı?

Diş sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir?Bizim toplum olarak en büyük problemimiz ağız bakımına önem vermiyor olmamız. Maalesef Türk toplumunda çok fazla geride kalmış bu konu. Özellikle ailelerin çocuk yaşta bunu eğitim olarak çocuklarına vermemesiyle başlıyor. En büyük problem çocuklukta alışkanlık kazanmamakla oluşuyor. Yurtdışında bu işler çok daha planlı programlı gidiyor. Koruyucu diş hekimliği çok önemli fakat Türkiye’de bu maalesef çok dikkate alınmıyor. Bütün hastalıklar ağızda başlıyor diyebiliriz. Mide sindirim yolu, enfeksiyonlar, özellikle kalp hastalıkları, ağız içerisindeki bazı mikro organizmalar gidip kalp kapaklarına yerleşerek romatizmalara, kalp hastalıklarına sebep olabiliyor. Onun için aslında en çok dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığıdır. Hem de görüntü olarak da ağız ve diş sağlığı insanları sosyal hayatta çok etkileyen bir şey. O anlamda çok dikkat edilmesi gereken bir şey . Sağlıklı bir ağız özellikle çocuk yaşlarda, 2-3 yaşından itibaren çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılabilir. Biz bunu çok önemsiyoruz, çocukların diş hekimliğine ısınmasını, diş hekimliği anlamında gidip kontrollerini yaptırmalarını. En çok da koruyucu diş hekimliği desteklenmeli diyorum ki çürük oluşmadan bir takım problemler çözülsün istiyorum. Onun için, yani mümkünse çocuklarınıza 2 yaşından itibaren bir diş fırçası alıp, macunlu olabilir, macunsuz olabilir, çocuk macunlarından çok az belki kullanılabilir ama özellikle çocuk yaşlarda başlanılmalı. İlk okul çağına gelmiş çocukların süt dişlerindeki problemler, çürükler önemsenmeli, süt dişi zaten düşecek mantığıyla yaklaşılmamalı. Süt dişinin ağızda kalma süresi özellikle süt azıları için bazıları 8-9 yaş, arkadaki büyük süt azıları da 12-13 yaşına kadar ağızda kalır, aslında o kadar da geçici değiller. Dolayısıyla 5-6 yaşlarındaki bir çocuğun süt dişinde problemler varsa mümkünse onlara dolgu yaptırılsın ve koruyucu tedaviler yaptırılsın.

Diş çürümeleri nasıl başlar? Bunun için nasıl önlemler alınmalı?

Aslında çürükler biberon çürüğü olarak başlar yani biz biberonla beslenmeye başladığımız andan itibaren başlar. Anneler beslenmelerden sonra bir gazlı bezle bebeklerinin dişlerini silmeliler. Ağız içerisindeki çürük aktivesi özellikle geceleri çok fazla olduğu için mümkün mertebe azalsın isteriz biz. Toplum olarak genetik yatkınlığımızda çürük var. Dolayısıyla dikkat edilmezse çok daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Çocuklar kendi kendilerine tabii ki kontrol edemeyeceklerdir, anne babalar bu konuda dikkatli olmalı. Çocuklarımızın şekerli beslenmesini hiçbir zaman desteklememeliyiz. Çocuğun ihtiyacı belli bir miktardadır ama 2 yaşına kadar çocukların tatlıya ihtiyacı yok, damak tadını tatlıyla geliştirmenin çok bir anlamı yok aslında. En azından ağız ve diş sağlığı sağlıklı bireyler olabilirler. Ailelerde bitiyor iş.

Ebeveynlerin diş sağlığı konusunda bilinçli olmadıklarını, önemsemediklerini sözlerinde vurgulayan Sönmez, “Çocuğun çektiği ızdırabı biz görüyoruz. Anne baba getiriyor çocuğunu, 8 yaşında bir çocuğun ağzında yemek yiyeceği diş kalmamış oluyor bazen. Ne yapacağımızı biz de şaşırıyoruz. Özellikle velilere söylemek istiyorum süt dişi deyip geçmeyelim, mutlaka diş fırçalama alışkanlığı kazandıralım” dedi.

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER