TOPUZ: BAHANELERE SIĞINMIYORUZ

TOPUZ: BAHANELERE SIĞINMIYORUZ

 Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, Adana’da yayın yapan Efsane Radyo’ya konuk oldu. Canlı yayında Recep Özcan’nın sorularını cevaplayan Topuz’a program sonrası Efsane Radyo’nun sahibi Ahmet Duran Çağ tarafından günün anısına hediye takdim edildi. Başkan Topuz, daha sonra Metropol Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tanır Emre Üzelgeçici’yi ziyaret etti. 


‘SİYASİ GÖMLEĞİMİZİ ÇIKARDIK’
“Adana’nın Akdeniz’e açılan kapısı” diye tanımladığı Karataş’taki çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Topuz, “MHP olarak, 31 Mart mahalli idareler seçimlerinde halkımızın teveccühü ile Karataş’ta 62 yıl aradan sonra seçimi göğüsledik. Seçildiğimiz gün siyasi gömleğimizi çıkartarak, herkese eşit mesafede, herkesi kucaklayarak, daha sıcak yaklaşımlı hizmetlerimize başladık. Bütün vatandaşlarımızı inanılmaz güzel doğası, turizm potansiyeli, sahilleri ve sıcakkanlı insanlara sahip Karataş’ta misafir etmek istiyoruz.” dedi.

‘BİRAZ ZAMAN İSTİYORUZ’
Karataş’ın sorunları ve bunlara ilişkin çözümlere yönelik açıklamalarda bulunan Topuz “Yaklaşık 39 milyon TL’lik bir borçla belediyeyi devir aldık. Fakat yeni dönemde gelen, icraya verilecek ve kesinleşen borçlarla beraber şu anda borcumuz 42 milyona ulaştı. Ancak hizmet yaparken insanlarımıza devir aldığımız ‘borç yükü kaynaklı bahanelere’ sığınmıyoruz. Ama biraz zaman istiyoruz. Adana’da en borçlu belediyelerden biriyiz. Yaklaşık 23 bin nüfusumuz var. Kişi başına 2 bin lira borç düşüyor.” diye konuştu.  Necip Topuz, turizm merkezi Karataş’ın sorunları ve bunlara ilişkin çözümlerine yönelik soruları şöyle cevapladı.

Yaz aylarında Karataş’ta turizm hareketliliği artıyor. İlçenin bu yoğunluğa cevap verecek yeterli altyapısı, turistik otelleri ve diğer mekânları mevcut mudur?

Otellerimiz mevcut. En büyük sıkıntımız otopark. Şu anda çok fazla gündemde…“Karataş’ın meydanı otopark haline getirildi” gibi suçlamalarla karşı karşıya kalıyoruz. Ana cadde üzerinde Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufunda olan alanda daha önceki dönemlerde Karataş belediyesi tarafından kaldırımlar yapılmış. Biz bu kaldırımların hem park edilmesi, hem trafiğin akışı anlamında dizayn etmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili Büyükşehir Belediyesi ile yazışmalarımız devam ediyor. İnsanlarımız genellikle Karataş’a aracı ile geliyor. Aracı ile gelen insanlara bizler otopark imkanı sağlamak zorundayız. Bunun yanında 3-4 yıldızlı, çok kaliteli otel ve pansiyonlarımız var. Merkez de yıllardır kanayan yaramızdı. Direk denize akan bir deremiz var. Burayı belediye olarak kendi imkânlarımızla ıslah ettik. Şu anda denize akmıyor. Orman yoluna giderken, ikinci bir deremiz var. Orayı da şu anda bitirmek üzereyiz. ASKİ’nin de desteğiyle oranın silüetini küçük dokunuşlarla değiştireceğiz.

Borç anlamında nasıl bir belediye devir aldınız?

Yaklaşık 39 milyon TL’lik bir borçla belediyeyi devir aldık. Fakat yeni dönemde gelen, icraya verilecek ve kesinleşen borçlarla beraber şu anda borcumuz 42 milyona ulaştı. Ancak hizmet yaparken insanlarımıza devir aldığımız ‘borç yükü kaynaklı bahanelere’ sığınmıyoruz. Ama biraz zaman istiyoruz. Çok fazla borcu olan, Adana’da en borçlu belediyelerden biriyiz. Yaklaşık 23 bin nüfusumuz var. Kişi başına 2 bin lira borç düşüyor. Araçlarımız olabildiğince yetersiz. Çoğu çalışmıyor ve arızalı… Kısa bir süreliğine Sarıçam Belediyesi’nden aldığımız araç desteğinin dışında hiçbir belediyeden bu anlamda bir katkı göremedik. İlerleyen dönemlerde bazı şeyler yerine oturacak. Bunu suçlama amaçlı söylemiyorum; ancak şunu belirtmek istiyorum: Karataş yazın 150-200 bin nüfusa ulaşan deniz kenarındaki bir bölge… İl içinden ve dışından misafirleri ağırlıyoruz. Tabi ki eksikliklerimiz olabilir. Dört dörtlük bir belediyecilik yaptığımızı iddia etmiyoruz. Ama mevcut imkânlarla en iyisini yapmaya çalışıyoruz. İki yıldır tamirhanede olan bir çöp aracımız var, bunu tamir etmek zorunda kaldık. Büyükşehir bazı araçları geri çekildi. Yakıt veya başka sıkıntılardan bahsediliyor; saygı duyuyoruz. İlerleyen dönemlerde Büyükşehir ile de koordineli bir şekilde çalışacağız. Akabinde Karataş’a en iyi şekilde hizmeti vereceğiz. Çıtayı yükselteceğiz, inşallah…

Belediyenin iç işleyişinde nasıl bir tablo ile karşılaştınız?

Belediyecilik geçmişim yok. Ama hızlı bir şekilde öğreniyorum. En iyi şekilde de üstesinden gelebileceğime inanıyorum. Şunu gördüm: Belediyemizde şu ana kadar kayıt, envanter ve çeşitli evraklar anlamında sıkıntılar var. Bugüne kadar Karataş’ a hizmet etmiş tüm belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Bu tamamen gelen denetmenlerin raporu. Raporda şundan bahsediyorlar: Belediye de var olması gereken bir mizan, demirbaş listesi ve envanter yok. Araçlarla ilgili sıkıntılar var. Düzensiz bir belediyecilik anlayışı var. Personel takibi yok.  Biz şimdi parmak okuyucu cihazlara temin ederek öncelikle personelin düzenli bir şekilde işe gelmesine imkan sağladık. Otomasyonla ilgili gerekli iyileştirmeleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Halkın talebiyle ilgili servisleri kurmak üzereyiz.  

Belediyenin mali tablosu ve imkânlarını dikkate aldığınızda seçimde verdiğiniz vaatlerinizi nasıl gerçeğe dönüştürmeyi planlıyorsunuz?

Mağdur edebiyatı yapmayacağız. Yetiştiğimiz kültür gereği kendi göbeğimizi kesebilecek insanlarız. İlk günden buyana çeşitli fonlarla, hibelerle veya projelerle ‘Karataş’a ne katabiliriz?’ diye kafa yoruyoruz. Karataş’a İlBank harici bir geliri yok. Bir örnek vermek istiyorum: Personelle 567 bin lira ödeme yapmamız gerekiyor. İller Bankasından gelen tuttar 274 bin lira. Aradaki açık 300 bin lira. Bunu bir şekilde çeşitli imkanlarla karşıladık. Emlak’ı biraz daha canlandırdık. Çeşitli projeler için 2 milyon TL’lik büyük bir krediye başvurduk. Ancak bu yıl krediye çekemiyoruz. Projelerimizi önümüzdeki yıla ertelemek zorunda kaldık. Ama yine de boş durmamak anlamında Karataş halkının da geleceğini ilerleyen dönemlerde etkileyecek olan istihdam sıkıntısına yönelik bir adım attık. Bebeli bölgemizde Seracılık OSB hükümetin de desteği ile şu anda hayata geçmek üzere. Çalışmalar devam ediyor. Buradan yüzde 6’lik bir hisseyi Karataş halkına kazandırdık. Akabinde biraz daha ilerde Adalı bölgemizde tarla balıkçılığı projesi var. Orada da hisse sahibi olacağımıza buradan söz veriyoruz. En büyük sıkıntı istihdam. Karataş’ta turizm ayağı var. Turizmi geliştirmek izin Bakanlık ve İl Müdürlüğü ile görüşüyoruz. Magarsus Antik Tiyatromuz var. Aspendos  tarzı bir karnaval veya konser ile burayı bütün dünyaya duyuracağız. 

Temizlik hizmetleri konusunda neler yapıyorsunuz?

Merkezde en büyük sıkıntımız temizlikti. En iyi şekilde temizliğe devam ediyoruz. Denizden düzenli olarak test için numuneler alıyoruz. Böylece denizimizi de takip ediyoruz. Tarsus, Yumurtalık ve Yüreğir’e uzanan 900 km. karelik bir alanda 44 mahalleye elimizdeki imkânlarla en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz.

Belediyenin sahilde vatandaşlardan 50 TL ücret talep ettiği iddia ediliyor. Bu doğru mudur?


Bu yıl için Karataş Belediyesi’nin sahillerde her hangi bir tasarrufu yoktur. Biz hiç kimseden 50 TL’lik bir ücret talep etmedik. Bununla ilgili kim bizim adımıza bu para talebinde bulunuyorsa rica ediyoruz; hem bizi hem de gerekli makamlara şikayetçi olsunlar. Biz sadece otopark fişi kesiyoruz. Otopark fişini de bizden önceki belediye meclis üyeleri döneminde belirlenen 10 TL’dir. Daha önceki dönemlerde şahıslar bu parayı resmi veya gayri resmi şekilde halkımızdan talep ediyordu veya alıyordu. Biz buna bir son verdik. Karataş belediyesi olarak çeşitli alanlarda otopark düzenlemeleri yaptık. Bunu tek elden resmi elden işletelim diye 10 TL’yi Karataş Belediyesi olarak sadece otopark ücreti alıyoruz.  Her hangi bir şekilde tuvalet, şezlong veya sahille ilgili bir tasarrufumuz yok. Sahil işletim ücretleri bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufundadır. 

Karataş’a yatırım yapmak isteyen girişimcilere neler söyleyeceksiniz? 

Karataş’a yatırım yapmak isteyen herkese belediye olarak her türlü kolaylığı sağlayacağız. Yerli yabancı her türlü yatırımcıyı Karataş’a bekliyoruz. Önünü açacağız. Altınkum denilen bölgede araştırmalar devam ediyor. Yurt içinde ve dışında da birçok önde gelen firmaya “Buyurun Karataş’a gelin yatırım yapın” davetinde bulunduk. Yatırımcının önünü bir şekilde açmak zorundayız. Bir yandan turizm diğer yandan önemli sebze üretimi (Tuzla) söz konusu. Yakın zamanda buraya kurutma ve salça fabrikası kuruluyor. İlk günden buyana bölgeye gereken istihdam sağlasın diye bu buraya gereken desteği verdik. Buradan da duyurmak istiyorum: Karataş’a yatırım yapmak için gelen her yatırımcı lütfen gelsin önce belediyemizde önce misafirimiz olsun. Sıkıntıları ve sorunları beraber aşalım. Bizde gereken desteği vereceğiz. 

Karataş sahillerinde gereken temizlik yapıldı mı?


Belediye olarak en büyük hedefimiz Mavi Bayrak anlamında bir belgeye kavuşabilmek.. En büyük sıkıntımız arıtma tesisimizin olmaması… Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile hafta içinde yaptığımız görüşmede tesisin en kısa zamanda faaliyete geçirileceği sözünü aldık. Karataş’ın kanayan yarası olan arıtma sorunu en kısa zamanda çözülecek. Denizimizde yaptığımız bir çalışma var. Denizimizin çok fazla poşet naylon ile kirletildiğini görüyoruz. 2050’li yıllarda denizimizdeki naylon poşet oranı balıklardan fazla olacak. Özel sektörden de destek alarak balıkçı arkadaşlarımızla bir karar aldık. Balıkçıların ağlarına takılan naylon poşetlerin kilosunu özel sektördeki geri dönüşüm firması ile 60 kuruştan alacağız. Bunu Bakanlığa da yazdık. Bu konuda Akdeniz’e kıyısı olan her ülkelere bu çalışmayla ilgili bir yazı yazılması talimatı verdim. İnşallah biz bir uçtan, diğer ülkeler ile  komşu illerimiz de bir uçtan başlarsa Akdeniz’in kirlenmesine bir nebze de olsa engel olmaya çalışacağız. Sahilleri de en iyi şekilde temizliyoruz. Aylardır, yıllardır biriken kirliliği ortadan kaldırıyoruz.  
  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER