‘VİZYONSUZ YÖNETİCİLER ADANA’YI MAHVETTİ’

‘VİZYONSUZ YÖNETİCİLER ADANA’YI MAHVETTİ’

91.0 frekansından yayın yapan Çukurova Metropol FM’de “Z Raporu” programında İlhan Geyik ve Tanır Emre Üzelgeçici’nin sorularını cevaplayan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, “vizyonsuz yöneticilerin Adana’yı mahvettiğini” iddia etti. “Vizyonsuz bir gün dahi ötesini göremeyen idareciler var. Biz bunlara ‘dur’ demediğimiz sürece kentimiz olduğu yerde saymaya devam edecektir.” diyen Doğan, “Bu çok acı bir durumdur. Başka kentlerle aramızda dağlar kadar fark vardır. Seçtiğimiz yöneticilerin bu sorunları çözmesi gerekiyor.”dedi. Aynı zamanda Çukurova Metropol gazetesi yazarı olan Kenan Doğan, sorulara şu cevapları verdi:

‘TEDBİRLERİ TİTİZLİKLE UYMAK ZORUNDAYIZ’

Türkiye’nin koronavirüs süreci yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin ilk günden itibaren pandemi sürecini iyi bir şekilde yürüttüğünü düşünüyorum. Ancak 1 Haziran itibariyle ‘yeni normalleşme’ döneminin başlaması ile vatandaşlarımızın bir kısmının tedbirlere istenen oranda riayet etmemesi nedeniyle maalesef vaka sayısında artışlar gözleniyor. Özellikle’ maske, mesafe ve hijyenin’ uygulanmadığı alaları görüyoruz. Kimi insanlarda ‘Diğerleri kurallara uysun; ama ben uymasam da olur’ gibi bir anlayış hakim. Halen toplu taşıma araçlarında yolcular ‘balık istif’ halinde seyahat ediyor. Araçlarda maske takmayan çok sayıda insan var. Bunlar doğru değil; böyle devam ettiği sürece vaka sayısı çıkmaya devam edecek. Bilimin ışığında söylenen her uyarıya titizlikle uymak; tedbirler konusunda daha duyarlı davranmak zorundayız.

‘ÇEVRE YATIRIMLARI SAĞLIKLA DİREKT BAĞLANTILI’

Çevresel sorunların çözümünde Çevre Mühendislerinden yeterince yararlanılıyor mu?

Pandemi, Çevre Mühendislerinin hayatın her alanında olması gerektiğini bir kez daha gösterdi. Çevre Mühendisliği yaşadığımız çevresel sorunların tamamında gerekli tedbirleri ve çözümleri üreten bir meslek grubudur. Koronavirüs salgınında gördük; virüs özellikle solunum yolu rahatsızlıklara bağlı olarak ölümlere neden oluyor. Çevre Mühendisleri de ‘solunum yoluyla bir takım hastalıklar oluşmasın’ diye kentlerimizin hava kalitesinin iyileşmesi yönünde sürekli projeler üretiyor, halkı bilinçlendiriyor, verileri değerlendiriyor. Bu nedenle Çevre Mühendisleri yaşamın tam içerisindedir. Pandemi bize çevreye yapılan yatırımların sağlıkla doğrudan bağlantılı olduğunu gösterdi. Eğer kötü hava koşullarının olduğu bir kentte yaşıyorsanız solunumla ilgili rahatsızlıkların olması kaçınılmaz. Eğer havanız kirliyle sağlığınız bundan etkilenecek. Salgın hava kalitesinin önemini ortaya çıkardı.

‘YEREL YÖNETİMLERE GÖREV DÜŞÜYOR’

Türk toplumunda çevre bilinci hangi düzeydedir?

Salgın, çevre bilincinin ne kadar önemli olduğunu hepimize öğretti. Hep dediğimiz gibi; çocuk yaştan itibaren çocuklarımıza çevre bilincini aşılayalım, diye… Bu çerçevede ÇMO olarak okullara gidip, öğrencilerimize çevre konusunda eğitimler veriyoruz. Ancak çevre sorunu sadece bizlerin görevi değil; tüm yerel yönetimlerin de bu bilincin oluşması noktasında gerekli çalışmaları yapmaları lazım. Bu açıdan Belediye Meclisleri doğru bir şekilde seçilmeli. Çünkü kent adına çok büyük kaygılarım var. Beton yığınına dönüşmüş bir ilde yaşıyoruz. Bu kararların hepsi o meclislerden çıkıyor. Sadece verimli tarım alanları değil; yakında Menderes Bulvarı’nın çevresini de beton yapılar kaplamış durumda olacak. Önümüzdeki yıllarda o bölgede köyler kalmayacak.

‘SORUMLULUĞU ESKİLERE YÜKLEYEN BİR YÖNETİM ŞEKLİ OLMAZ’

Adana bazı Belediye Başkanları, “Binlerce dönüm yeşil alanı imara açmakla övünüp” basına açıklamalarda bulundu. Bu bir ironi değil midir?

Vizyonsuz yöneticilerin tercih edildiğini düşünüyorum. Toplum olarak partizan bir yaklaşıma sahibiz. Kendi ideolojimize yakın partiye gözü kapalı oy veren bir milletiz. Ama yerel yönetimlerde bunun böyle olmaması gerekir. Kenti iyi idare edebilecek adaylara oy verilmeli. Son 10 yıldır şiddetli bir yağışla kentin ne hale geldiğini hepimiz birlikte yaşadık. Eski ve yeni ayrımı yapmadan tüm yerel yöneticileri eleştiriyorum. Sorumluluğu hep eskilere yükleyen bir yönetim şekli olmaz. 2015’da “Vizyonsuz yöneticiler Adana’yı mahvetti; sel Adana’yı alt etti.” demiştim. Maalesef; vizyonsuz bir gün dahi ötesini göremeyen idareciler olduğu ve biz bunlara ‘dur’ demediğimiz sürece kentimiz olduğu yerde saymaya devam edecektir. Bu çok acı bir durumdur. Başka kentlerle aramızda dağlar kadar fark vardır. Adana metrosu Bursa ile aynı dönemde başladı. Bursa’da metro ağı ile çok güzel bir sistem kurulmuş. Adana’daki hafif raylı sistem atıl ve borç batağında. Bu kabul edilebilecek bir durum değil. Ben böyle bir kentte yaşamak istemiyorum. Kimsede ‘yaşamak istemiyorsan çek git de’ diyemez. Seçtiğimiz yöneticilerin bu sorunları çözmesi gerekiyor.

‘RAST GELE ÇOK KATLI BİNALAR DİKİYORUZ’

Adana’nın ‘Çevre karnesine’ kaç puan verirdiniz?

Adana’daki çevre sorunlarını içselleştirdik. Kaderimizi değiştirmek de seçtiğimiz insanlara bağlı. Adana’nın ‘kentsel dönüşüme’ ihtiyacı var. Biz kentleri kurarken orada yeşil veya tarım alanları var mı? Veya o havzayı kirletir miyiz? Altyapılarımız hazır mı? gibi kaygıları taşımıyoruz. Gidip rastgele tarım alanları içinde çok katlı binalar dikiyoruz. İnşaatı yapanların tek amacı yapının Seyhan Baraj gölünü görmesi ve oradaki gayrimenkulün değerinin artmasıdır. Sarıçam’da çok katlı binaların yapıldığı kimi mahallerde henüz altyapı yok. Yaşam alanları ile ilgili doğru kararlar verilmediği takdirde ve her bulunan boş arazide yapılaşmaya gidildiğinde kent bir ilerleme kaydetmez. Bir not vermek istemiyorum; ama çok kötü bir nokta da olduğumuzu söyleyebilirim.

‘ADANA BETON YIĞINI BİR KENT HALİNE GELDİ’

İmar planları yapılırken Çevre Mühendislerinden görüş alınıyor mu?

Elbette kentin planları var. Ama özellikle ulaşıma dair ciddi eksiklikler mevcut. Başkan Zeydan Karalar yeni seçildi ve eski bir oda yöneticisi. Kentin planlarıyla ve projeleriyle ilgili gerekli çalışmaları ilgili meslek odalarıyla yapacaktır. Bu artı bir durum. Ancak sadece planlar hazırlamakla mı kalıyor? Uygulamaya geçiriliyor mu? Verilen sözler hayata geçirilmediği takdirde bir anlam ifade etmiyor. Plan ve programlar tüm kenti kapsamalı ve cesaretle gerçekleştirilmeli. Bu kent resmen beton yığını. Şehirde yeşil alanlar bir elin parmakları kadar az. Sürekli ‘Çukurova’nın bereketli toprakları’ diyoruz. Evet, bereketli; ama bu toprakların üzerini beton yığınları ile doldurmamalıyız. Atatürk Parkı, Atlıspor Kulübü, Mezarlıklar ve Merkez Parkta bir miktar yeşil alanlar kaldı. Yeşil alanlar yok edilmemeli; daha da artırılması gerekiyor.

‘ADANA’DA HAVA KİRLİLİĞİ ARTIYOR’

Adana’nın hava kirliliğine ilişkin verileri değerlendirebilir misiniz?

Adana’da hava kirliliği artıyor. Hava kirlilik yükünü azaltacak dünyadaki en ileri teknoloji ise yeşil alanlardır. Havadaki karbonu alıp oksijen veren bir teknoloji henüz yok. Uzun yıllardır hava kalitesi ölçüm istasyonlarından verileri alıyoruz. Hepsinde partikül madde kirliliği had safhada. Adana hava kirliliği açısından olumsuz bir yerde. O yüzden her fırsatta yeşil alanlarımıza sahip çıkalım, uyarısında bulunuyoruz.

‘KAPILARIMIZI KAPATARAK KİRLİLİKTEN KURTULAMAYIZ’
Kentte hava kirliliğinin önüne nasıl geçilebilir?

Özellikle şehrin gelir seviyesi düşük olan mahallelerinde vatandaşlarımızın Petro-kok dediğimiz fosil kaynaklı yakıtları kullanmaması için çeşitli önerilerde bulunuyoruz. Yerel yönetimler veya merkezi idare ile işbirliği yapılarak doğalgaz imkânına kavuşturulmalı. Doğalgaz verilemiyorsa elektrik tüketiminde (zaten kömür gibi yardımlar yapılıyor) ailelere destek sağlanmalı. Vatandaşların sözü edilen yakıtları kullanılmaması için çeşitli tedbirlerin alınması gerekiyor. Hava kirliliğinden sadece ‘kapımızı kapatarak’ kurtulamayız. Kış aylarında Adana’da ısınma amaçlı yakıtlardan kaynaklı çok fazla kirlilik yükü var. Bir istasyonda 160 kez, Meteoroloji İstasyonunda ise 236 kez partikül maddede sınır değerleri aşıldı. Kirlilik kışın çok yoğun yaşanıyor. Yazın da anız yangınları söz konusu. Partikül madde içeriği itibarı ile kanser yapıcı özellik dahi taşıyabilir ve yaşam kalitesini bozar. Bireysel olarak maske kaçınılmaz bir demirbaşımız olacak. Her evin bir bahçesinin olmasını da önemsiyorum. Herkesin ‘bir dikili’ ağacı olsun, diyoruz. Bu hava kirliliğini önlemede akıllıca bir yöntemdir. Kirliliği önlemede bireysel olarak her bireyin üzerine düşen görevler var. Ama asıl iş yerel yönetimler bu konuda gerekli tedbirleri almalı. Umarım Başkan Zeydan Karalar da herkesi mutlu edecek projelere imza atar.

‘BİR İŞ BAŞARMAMIŞ BÜROKRATLAR AYNI KOLTUKTA OTURUYOR’
Bu konuda gerçekten olumlu bir inancınız var mı ?

Hiçbir zaman umudumu yitirmek istemiyorum. Tek eleştirim şu olabilir; daha önceki belediye yönetimlerinde çeşitli görevler almış; fakat bir şey başaramamış bazı bürokratlar hala o koltuklarda oturuyor. Bu kişilerden medet umulur mu? Kente hizmet edebilecek çok sayıda kendisini yetiştirmiş isim var. Zaten önceki dönemlerde bir iş yapamamış olan o kişilerin halen neden orada tutulduklarını anlamak mümkün değil.

‘YAZIN ANIZ; KIŞIN YAKITTAN ZEHİRLENİYORUZ’
Yaz geldi; Adana’nın kronik sorunu anız yangınları konusunda neler söyleyeceksiniz?

Çukurova da hububat hasadı ile anız yangınları yaşanmaya başlıyor. Anız yangınları toprağa büyük zarar veriyor. Biyolojik yapısını bozuyor ve çevredeki canlıları yok ediyor. Anızın yakılmaması için çeşitli cezalar var; fakat bu müeyyideler maalesef yeterli değil. 2019’da Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki Adana’nın hava kalitesiyle ilgili bir istasyondan aldığımız sonuca göre 54 kez partikül maddede aşım gerçekleşti. Yaklaşık iki ay kirli havya maruz kalmışız. Kışın yakıttan, yazın anız nedeniyle hava kirliği yaşıyoruz; zehirleniyoruz. Ceza ile bu sorunun çözüleceğine inanmıyorum. Özellikle üreticinin bu hususta bilgilendirilmesi gerekiyor. Toprak bir ekosistemdir. Vatandaşlık bilinciyle anız yakılarak zarar verilmemeli.

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER